Architektura MuratorStudenciNauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego

Nauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego

Humanizacja Środowiska Miejskiego (HŚM) to koło działające przy Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej od 2008 roku, realizując projekty z szeroko pojętego zakresu architektury. Charakter koła jest otwarty, a HŚMowa rodzina stale się powiększa.

Nauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego
Żywa Ulica – przygotowania. fot. Dominika Gaja Jezierska

Mimo swojej nazwy, nasuwającej na myśl projekty związane z miastem, działania HŚMu są dużo bardziej obszerne - partycypacja społeczna, organizacja warsztatów, budowanie pawilonów oraz projekty badawcze, to tylko część aktywności koła. Członkowie, to głównie studenci architektury, których ponadprogramowe poszukiwania, przekładają się coraz bardziej różnorodne aspekty działania HŚMu. Charakter koła jest otwarty – zaangażować się w projekt, lub przyjść z własnym pomysłem można w każdej chwili, zawsze dostając wsparcie od kolegów po fachu.
Ale czy właściwie warto wstąpić do koła naukowego? Działalność w organizacji studenckiej to nie tylko realizowanie projektów w eterze pomiędzy brakiem czasu wolnego, a kolejnym goniącym deadlinem na studiach. To także niepowtarzalna okazja, żeby rozwinąć  zainteresowania poza swoją dziedziną oraz nabyć kompetencje miękkie, takie jak umiejętność pracy w grupie, odporność na stres, czy samoorganizacja pracy. Są oczywiście i mniej pragmatyczne wartości, jak moc niezapomnianych wspomnień, czy nowe znajomości, które często pomagają sprostać wyzwaniom czekającym na każdego młodego studenta.

Nauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego
Letnia Szkoła Architektury 2019. fot. Marcel Bilow

HŚM to koło w którym atmosfera dobrej współpracy jest wartością nadrzędną. Wszystkie projekty realizuje się zespołowo, współdziałając nie tylko w obrębie koła, ale i z instytucjami i organizacjami wychodzącymi poza Politechnikę Wrocławską. Najbliższą współpracą jest kooperacja z TU Delft przy organizacji Letniej Szkoły Architektury (Summer School of Architecture), czyli projektu, który jest kwintesencją działalności koła – są to warsztaty projektowo – budowlane, podczas których bada się zastosowanie papieru jako materiału budulcowego. W projekty powstające podczas wydarzenia często zaangażowane są grupy społeczne, jak np. zespół Cafe Równik. Każdego roku wybierany jest motyw przewodni. W 2019 roku była to POP-UP Architecture, czyli architektura tymczasowa, a warsztaty miały swoje zwieńczenie na niemieckiej uczelni TU Darmstadt, gdzie projekty zostały zaprezentowane podczas konferencji naukowej Building with Paper.

Zagadnienie papieru w architekturze pojawia się w kole nie tylko podczas Letniej Szkoły. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele prototypów, mebli czy pawilonów, które miały okazje zmierzyć się z warunkami świata zewnętrznego. Jedna z ostatnich realizacji to pawilon Awers-Rewers zbudowany na Dni Architektury w Opolu, który był ilustracją rozterek architekta, między tworzeniem form charakterystycznych i pragmatycznych, a puszczaniu wódź fantazji w świecie abstrakcji formalnej. Inną powstałą w ostatnim czasie eksperymentalną konstrukcją jest Obiekt Niemożliwy, będący polemiką z fetyszem trwałości oraz wyniosłości w architekturze, pozwalający na obserwację jak pod długotrwałym działaniem czynników atmosferycznych zachowa się biodegradowalna impregnacja papieru.  Pawilon zbudowany został z okazji 25-lecia magazynu „Architektura Murator".


Nauka poprzez doświadczenie w kole naukowym Humanizacja Środowiska Miejskiego
Otwarcie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu. fot. Przemysław Turlej / Architektura-murator

Projektem z pogranicza tematu budowlanego oraz społecznego była kooperacja z fundacją Dom Pokoju. Przy współpracy z pochodzącą z niej ekipą Inne Centrum powstała wrocławska edycja projektu Żywa Ulica, podczas którego wspólnie z mieszkańcami placu Kościuszki zostały zbudowane parklety, na odbywający się wówczas Europejski Tygodzień Zrównoważonego Transportu, który promuje alternatywne sposoby poruszania się po mieście. Nie jest to jednak jedyna skupiająca się na ekologii strona HŚMu. Przez ostatni rok koło rozszerzyło swoją działalność badawczą o tematy związane z bioróżnorodnością oraz retencją wody. Powstałe w ten sposób nowe grupy badawcze skupiają się na poprawie jakości życia w miastach – poprawie nie tylko dla ludzi ale również innych organizmów żywych.
Ważnym aspektem działania koła są projekty poszerzające wiedzę studentów w zakresie architektury. Składają się na to luźne wykłady o tematyce około-architektonicznej Chill-out Architecture oraz młodsza siostry tego projektu - Inside-out Architecture (wycieczki podczas których można poznać architekturę „od wewnątrz”). Ponadto od kilku semestrów wydajemy czasopismo „Format E1”, który jest tworzony przez studentów dla studentów i cieszy się wśród niech niemałą popularnością. Do tej pory wyszło pięć numerów czasopisma z czego trzy są dostępne w wersji elektronicznej.


Next Wave Habitat - międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Next Wave Habitat, które odbędą się 2-5 listopada 2021 we Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie prof. Keesa Christiaanse. Wydarzenie organizwowane jest przez Koło Naukowe Habitat Now z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Sun school we Wrocławiu Ideą projektu jest słońce, znane nam z dziecięcych rysunków. Duży środek i odchodzące od niego promienie. W każdym z nich znalazło się miejsce dla innej funkcji – administracji, bloku sportowego, oddziału dzieci młodszych. Z rozwinięcia prostego układu  powstało słońce napędzane słońcem, gospodarujące wodą deszczową i otoczone terenami zielonymi, osłoniętymi od wiatru.
Koncepcja szkoły podstawowej jako przykład obiektu, który buduje świadomość ekologiczną od najmłodszych lat Głównym założeniem naszego projektu było stworzenie obiektu proekologicznego o prostym układzie funkcjonalnym, który poprzez atrium otwiera się na sąsiednią działkę. Chcieliśmy również zwrócić uwagę na budowanie świadomości ekologicznej w uczniach od najmłodszych lat.
Koło Naukowe InStructA na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej Koło Naukowe InStructA od kilkunastu lat realizuje i bada różnorodne instalacje tymczasowe. Zmieniają się ludzie, podejmowane tematy, ale zawsze dążymy do realizacji powstałych konceptów. Ostatnią z inicjatyw jest poszukiwanie struktur, które zapewniałyby tani i szybki montaż przy możliwości wielokrotnego wykorzystania i łatwego przechowywania tymczasowego obiektu.
Rekonstrukcja średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II we Wrocławiu Celem projektu była rekonstrukcja nieistniejącej już średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II wchodzącej w skład Fortyfikacji Miejskich Wrocławia. Rekonstrukcja w postaci cyfrowego modelu 3D obejmuje 3 główne fazy rozwoju bramy na przestrzeni wieków.