Architektura MuratorStudenciOSSA 2018. Warsztaty w Łodzi pod hasłem Widzenie

OSSA 2018. Warsztaty w Łodzi pod hasłem Widzenie

Jeszcze do 16 września można zgłaszać się do udziału w XXII edycji Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury (OSSA). Wśród tegorocznych tutorów Maciej Miłobędzki z JEMS, Filippo Fanciotti, Gloria Castellini i Boris Hamzeian z False Mirror, Monika Arczyńska i Łukasz Pancewicz z A2P2, Maciej Siuda oraz Jakub Włodarczyk i Aleksander Wadas z Bjarke Ingels Group.

OSSA 2018. Warsztaty w Łodzi pod hasłem Widzenie

Ogólnopolskie Spotkania Studentów Architektury (OSSA) odbywają się już od dwóch dekad, kształtując nowe pokolenia twórców. Początkowo miały one charakter nieformalny, aż wreszcie przyjęły formę tygodniowych warsztatów. Jest to oddolna inicjatywa środowiska studenckiego. „Od zawsze istotą Ossy była debata – możliwość poruszania aktualnych tematów, formułowania i wymiany poglądów oraz próba refleksji nad kierunkami rozwoju architektury”, piszą organizatorzy. W tym roku warsztaty odbędą się pod hasłem „Widzenie” w dniach 13-21 października w Łodzi.

Według organizatorów temat widzenia nigdy nie był tak aktualny jak teraz. Wzrok stał się zmysłem dominującym. „Poruszając ten temat w środowisku architektonicznym, liczymy na krytyczną ocenę współczesnej sytuacji oraz sformułowanie wniosków i strategii na przyszłość. Pojęcie widzenia odnosi się do aktywności związanej z percepcją wzrokową. Dotyczy zarówno samego procesu fizycznego zachodzącego w organizmie człowieka, jak i procesu «rozumienia» obserwowanego obiektu”. Motyw przewodni jest tu rozumiany w kontekście subiektywności percepcji zarówno w życiu codziennym, jak i w architekturze.

W warsztatach weźmie udział ok. siedemdziesięciu studentów podzielonych na dziesięć grup roboczych. Zajęcia poprowadzą: Maciej Miłobędzki (JEMS Architekci), False Mirror Office, Fala Atelier, A2P2 Architecture and planning, Studio Any, Centrala, Bjarke Ingels Group, JEJU.studio, Lukas Hüsser i Korbinian Kainz, a także Jan Domicz, Tomasz Fudala i Maciej Siuda.

Ponadto odbędą się wykłady specjalistów z zakresu kultury wizualnej – historii sztuki, psychologii przestrzeni, filmu i architektury. Tradycyjnie zaplanowane są również wydarzenia towarzyszące, takie jak panele dyskusyjne, wieczory filmowe oraz wernisaż wystawy prac wstępnych. Warsztaty zakończą się otwartym spotkaniem, na którym zostaną zaprezentowane projekty stworzone w ciągu tygodnia przez każdą z grup.

Aby wziąć udział w warsztatach, należy przygotować pracę wstępną na temat UKRYTE o dowolnej formie i treści. Zgłoszenia trwają do 16 września.

Więcej informacji tu.

OSSA Warszawa 2019 Trwa rekrutacja na letnią edycję Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury. Zgłoszenia tylko do 16 czerwca!