Architektura MuratorStudenciPolacy docenieni w konkursie na projekt Muzeum Wolności w Nowym Jorku

Polacy docenieni w konkursie na projekt Muzeum Wolności w Nowym Jorku

Polscy studenci Mateusz Halek i Kamil Schynol z Politechniki Opolskiej zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na projekt Muzeum Wolności w Nowym Jorku.

Polacy nagrodzeni w konkursie na projekt Muzeum Wolności w Nowym Jorku
Projekt Muzeum Wolności w Nowym Jorku (Liberty Museum New York), wyróżnienie, Mateusz Halek i Kamil Schynol, il. dzięki uprzejmości autorów

Budynek przewidziano tuż obok najważniejszego symbolu miasta – Statuy Wolności na wyspie Liberty u ujścia rzeki Hudson do Atlantyku. Inicjatorem przedsięwzięcia był międzynarodowy portal Archasm, specjalizujący się w organizowaniu ideowych konkursów architektonicznych dla studentów. Z okazji przypadającej w 2016 roku 130 rocznicy budowy monumentu ogłosił on konkurs na koncepcję obiektu, który stanowiłby niejako uzupełnienie słynnego pomnika, a jednocześnie we współczesny sposób wyrażał idee wolności, równości i sprawiedliwości społecznej. Muzeum miało przy okazji zaoferować rozbudowany program dla odwiedzających wyspę, oprócz przestrzeni wystawienniczych, także salę teatralną, bibliotekę, centrum przetwarzania danych oraz otwarty plac umożliwiający różnego rodzaju aktywności. W jury znaleźli się: Jeffry Burchard, jeden ze współprowadzących bostońską pracownię Machado-Silvetti, Christian Remes, z biura Plus+Bauplanung w Stuttgarcie oraz Adrian Welch, redaktor naczelny serwisu e-architect.

Na konkurs nadesłano ponad 250 prac. Pierwsze miejsce przyznano zespołowi z Korei i USA (Jungwoo Ji, Bosuk Hur, Suk Lee), drugie zespołowi z Bangladeszu (Maherul Kader Prince, Nabila Ferdousi), a trzecie grupie z Chin (Yuxin Zhang, Shujuan Tang, Yiran Wang). Mateusz Halek i Kamil Schynol, studenci czwartego roku Wydziału Budownictwa i Architektury na Politechnice Opolskiej, zdobyli jedno z 10 wyróżnień. Polacy zaproponowali obiekt w kształcie wstęgi Möbiusa, która prowadzi zwiedzających przez kolejne przestrzenie poświęcone różnym aspektom wolności i tolerancji na świecie. Przewidziane w regulaminie funkcje dodatkowe, jak amfiteatr czy biblioteka, miałyby się znaleźć na minidziedzińcach utworzonych przez cztery pętle „wstęgi”.

Głównym hasłem naszej propozycji było Different doesn’t mean do not match, dlatego też muzeum zaprojektowaliśmy jako obiekt o miękkiej, horyzontalnej formie kontrastującej ze Statuą Wolności. Zamiast korytarzy z eksponatami zaproponowaliśmy „tunel multimedialny”, w którym zaszczepiamy w zwiedzającym ideę równości i tolerancji między innymi poprzez kontakt z ludźmi z innych zakątków świata. Sam budynek ma przypominać nieskończoną „wstęgę” informacji, wciąż wracającą do otwartego foyer, w tym przypadku symbolu zrównoważonego społeczeństwa, sugerującego wolność wyboru – tłumaczy Mateusz Halek. Powierzchnia użytkowa muzeum miałaby wynieść ok. 5000 m2, kolejne 2000 m2 zająłby wspomniany korytarz multimedialny. Na fasadach młodzi projektanci proponują szkło oraz stalową blachę w odcieniu złota. Jako, że wyspa często ukazywana jest z lotu ptaka, ważnym elementem była dla nas również piąta elewacja, którą zaprojektowaliśmy w formie atrakcyjnego tarasu widokowego – dodaje Halek. Praca konkursowa stanowi jedynie koncepcję ideową obiektu muzealnego, który jest głównym tematem naszej wspólnej pracy dyplomowej przygotowywanej pod kierunkiem dr Marcina Spyry. Zakres dyplomu został jednak znacznie rozszerzony i zawiera również opracowanie urbanistyczne terenu wyspy oraz projekt mostu łączącego ją z lądem – mówi Kamil Schynol.

To nie pierwszy sukces opolskich studentów. W 2014 roku zdobyli wspólnie pierwsze miejsce w konkursie Sleep ReardonSmith Student Award zorganizowanym przez brytyjską pracownię ReardonSmith Architects, a w 2015 roku wyróżnienie w ideowym konkursie studenckim na projekt ośrodka sportów wodnych w macedońskiej Ochrydzie zorganizowanym przez portal ArchMedium. Za sobą mają już też praktyki w renomowanych biurach architektonicznych, m.in. w UNStudio w Amsterdamie i HENN w Monachium.

Politechnika Opolska: spotkanie z architektami z pracowni WWAA Katedra Budownictwa i Architektury Politechniki Opolskiej oraz SARP Opole zapraszają na Fest 7 - spotkanie z Marcinem Mostafą i Natalią Paszkowską
Biblioteka. Projekt rozbudowy kampusu Politechniki Opolskiej Nowa biblioteka ma stanowić część kampusu Politechniki Opolskiej, budowanego od dziesięciu lat na terenie byłych koszar wojskowych przy ulicy Prószkowskiej.