Architektura MuratorStudenciSpolia – co siedzi w głowie studentom z KNHA ArcHist  

Spolia – co siedzi w głowie studentom z KNHA ArcHist  

Historia architektury to nie tylko suche fakty, nauka kolejnych skomplikowanych nazw, dat i nazwisk, ale niezwykła przygoda wyprawa do czasów minionych. Jako członkowie koła naukowego Archist dobrze o tym wiemy. Organizując warsztaty, wyjazdy naukowe i seminaria, staramy się odnaleźć w zabytkach inspiracje. Pragniemy czerpać z przeszłości pełnymi garściami i tworzyć lepszą przyszłość.

Spolia – co siedzi w głowie studentom z KNHA ArcHist
il. Agnieszka Paździor

Trudno nie zauważyć, jak ważne jest oglądanie architektury na żywo, zarówno zabytkowej, jak i współczesnej. Stąd naszą misją stało się stwarzanie możliwości zwiedzenia poznanych na zajęciach obiektów, doświadczenia ich przestrzeni i poczucia klimatu. Dzięki udziale prowadzących z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki, architektów i konserwatorów, uczestnicy wyjazdów mogą usłyszeć i zobaczyć więcej niż zwykli zwiedzający.

Nasza działalność obejmuje także organizację corocznych warsztatów architektoniczno-konserwatorskich, które dają możliwość uczestnictwa w prowadzonych przez naukowców z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej badaniach. Zapewniają one zdobycie nowych umiejętności, dają okazję wykorzystania posiadanej wiedzy w praktyce i pozwalają poczuć ducha odkrywcy. Przez tydzień studenci ciężko pracują, przeprowadzając inwentaryzację danego obiektu, poznając jego historię i jak na przyszłych architektów przystało projektując. Wydarzenie kończy prezentacja stworzonych przez uczestników plansz przedstawiających wybrane rozwiązania oraz wyniki analiz.
Na co dzień, w przerwach między pracą nad projektami i słuchaniem wykładów, pogłębiamy wiedzę, a następnie dzielimy się nią poprzez media społecznościowe w postaci ciekawostek. Organizujemy też cykliczne seminaria, dające możliwość zaprezentowania przemyśleń i odkryć dotyczących architektury oraz dziedzin pokrewnych, porozmawiania, wysłuchania ludzi z pasją. Angażowaliśmy się również w projekty badawcze realizowane na naszym wydziale, takie jak badania „Z eye trackerem przez Architekturę”.

Spolia – co siedzi w głowie studentom z KNHA ArcHist
Warsztaty prowadzone w ramach KNHA ArcHist

Członkowie naszego koła w zabytkowych obiektach widzą historię wartą odczytania. Każdy budynek jest jak książka i tak jak dzieci uczą się czytać, tak my chcemy nauczyć się odszyfrowywać komunikaty zapisane w architekturze, aby lepiej ją rozumieć i móc zacząć pisać własną opowieść.

Zajęcia z historii architektury traktowane są często jako coś zbędnego, powód do narzekań, strata czasu. Trzeba jednak zauważyć, że w trakcie wykładów poruszane są tematy nie tylko architektonicznego detalu, lecz również kompozycji i technologii. Odpowiadają zatem na pytanie, dlaczego projektujemy nasze budynki tak, a nie inaczej, pozwalają poznać rozwiązania problemów, z którymi ludzkość boryka się od stuleci, a co najważniejsze wykształcają wrażliwość wobec istniejącej zabudowy. Obecnie, zadaniem architekta jest często projektowanie w kontekście, dogęszczanie miast, dbanie o środowisko naturalne, rewitalizacja i adaptacja. Zatem poznanie już na studiach wartości otoczenia, w którym będziemy projektować w tym architektury historycznej jest niezwykle ważne, by planowane przez nas budynki nie wprowadzały bałaganu w istniejącą już tkankę miejską, ale stanowiły jej dopełnienie.

Spolia to elementy architektoniczne użyte ponownie w nowym budynku. W przeszłości często zdarzało się, że pochodzące ze starszych budowli kapitele kolumn, nadproża czy płaskorzeźby były wmurowywane w nowe realizacje. Wykorzystywane przez nas spolia to inspiracje czerpane ze studiowania istniejących dzieł architektury – zaszczepione w nas idee, które wprowadzamy w naszych projektach.

Spolia – co siedzi w głowie studentom z KNHA ArcHist
Wyjazdy naukowe prowadzone w ramach KNHA ArcHist

Warsztaty „Zamki i ich cienie”, Grodno 2019, film: Maja Węgrzyn

Next Wave Habitat - międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Zapraszamy na międzynarodowe warsztaty architektoniczno-urbanistyczne Next Wave Habitat, które odbędą się 2-5 listopada 2021 we Wrocławiu. Gościem specjalnym będzie prof. Keesa Christiaanse. Wydarzenie organizwowane jest przez Koło Naukowe Habitat Now z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Dom Kobiet w Senegalu Projekt Weroniki Piotrowskiej, Agnieszki Laski, Victori Gnot, Roksany Gleizner, Magdaleny Banasik powstał w ramach  konkursu  – Kaira Looro 2021 - Dom Kobiet. Wyzwaniem tegorocznej edycji było zaprojektowanie domu dla kobiet, który ma na celu promowanie równości płci jako kluczowego czynnika w rozwoju obszarów wiejskich.    
Sun school we Wrocławiu Ideą projektu jest słońce, znane nam z dziecięcych rysunków. Duży środek i odchodzące od niego promienie. W każdym z nich znalazło się miejsce dla innej funkcji – administracji, bloku sportowego, oddziału dzieci młodszych. Z rozwinięcia prostego układu  powstało słońce napędzane słońcem, gospodarujące wodą deszczową i otoczone terenami zielonymi, osłoniętymi od wiatru.
Koncepcja szkoły podstawowej jako przykład obiektu, który buduje świadomość ekologiczną od najmłodszych lat Głównym założeniem naszego projektu było stworzenie obiektu proekologicznego o prostym układzie funkcjonalnym, który poprzez atrium otwiera się na sąsiednią działkę. Chcieliśmy również zwrócić uwagę na budowanie świadomości ekologicznej w uczniach od najmłodszych lat.
Koło Naukowe InStructA na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej Koło Naukowe InStructA od kilkunastu lat realizuje i bada różnorodne instalacje tymczasowe. Zmieniają się ludzie, podejmowane tematy, ale zawsze dążymy do realizacji powstałych konceptów. Ostatnią z inicjatyw jest poszukiwanie struktur, które zapewniałyby tani i szybki montaż przy możliwości wielokrotnego wykorzystania i łatwego przechowywania tymczasowego obiektu.
Rekonstrukcja średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II we Wrocławiu Celem projektu była rekonstrukcja nieistniejącej już średniowiecznej Bramy Mikołajskiej II wchodzącej w skład Fortyfikacji Miejskich Wrocławia. Rekonstrukcja w postaci cyfrowego modelu 3D obejmuje 3 główne fazy rozwoju bramy na przestrzeni wieków.