Architektura MuratorSzkoła ArchitekturyMiastotwórcy: cykl letnich warsztatów dla młodzieży

Miastotwórcy: cykl letnich warsztatów dla młodzieży

Do 23 czerwca trwają zapisy na letni cykl warsztatów dla młodzieży zainteresowanej projektowaniem oraz partycypacją w życiu społecznym miasta. W programie wykłady, warsztaty design thinking, zajęcia z rysunku architektonicznego oraz projektowania 3D, a także zwiedzanie muzeów i warszawskich instytucji kultury.

Miastotórcy: cykl letnich warsztatów dla młodzieży
Fot. Daria Kulkova / GettyImages

„Projektuj, postuluj, wyrażaj siebie” w tych słowach najlepiej zawiera się idea projektu – mówi Urszula Silwon-Bublej, koordynatorka programu Miastotwórcy. Chcemy zaangażować młodzież w proces twórczy polegający na stworzeniu miasta bliskiego sobie, ale też wyposażyć ją w praktyczne narzędzia, sprawdzić czego potrzebują i zastanowić się wspólnie z nimi, jak to osiągnąć i jak zacząć realizować marzenia – dodaje.

Idea projektu została oparta na klasycznym projekcie architektonicznym. Uczestnicy, podobnie jak architekci, zaczną od stworzenia projektu koncepcyjnego. Odwiedzając muzea i instytucje kultury, szukać będą inspiracji do tworzenia i działania, by móc przystąpić do kolejnego etapu, czyli projektu budowlanego podczas warsztatów  design thinking. Wraz z trenerami i ekspertami różnych dziedzin młodzież pracować będzie nad określeniem potrzeb swoich oraz rówieśników. Poznają klasyczne koncepcje miasta oraz współczesne pomysły na to, jak miasto wyglądać powinno. Wcielą się w rolę turystów, mieszkańców, bywalców i zastanowią, jak oddolne inicjatywy miastotwórcze wpływają na kształt przestrzeni miejskiej.

Wyposażeni w te informacje przystąpią do pracy nad projektem wykonawczym. Zastanowią się, czym dla nich jest „miasto bliskie”, i jaki realny wpływ mogą mieć na kształtowanie miasta, przygotują listę postulatów zmian i z tymi praktycznymi narzędziami wkroczą na plac budowy, by zaprojektować miasto na miarę swoich potrzeb.

W czasie warsztatów rysunku architektonicznego i projektowania 3D uczestnicy stworzą, pod okiem ekspertów, swoje własne projekty miasta, które następnie przy użyciu technologii druku 3D zostaną wydrukowane w postaci makiet i zaprezentowane na otwartej wystawie.

Udział w Miastotwórcach będzie nie tylko okazją do zaangażowania się w proces twórczy, ale również do wyrażenia swoich potrzeb, pokazania, co w mieście jest ważne dla młodzieży, z czego chcieliby zrezygnować oraz co trzeba zmienić – zapowiadają organizatorzy z Centrum Myśli Jana Pawła II,  instytucji kultury m.st. Warszawy. Warsztaty będą realizowane w ostatnie tygodnie wakacji: od 16 do 31 sierpnia. W programie m.in.  wykłady dotyczące koncepcji miasta, warsztaty design thinking, rysunku architektonicznego oraz projektowania 3D, zwiedzanie muzeów i warszawskich instytucji kultury. Zajęcia prowadzone będą w formule stacjonarnej.  Do projektu zaproszona jest młodzież ze szkół ponadpodstawowych, ucząca się w Warszawie. Zapisy do 23 czerwca za pośrednictwem formularza na stronie: www.centrumjp2.pl/miastotworcy.

Miastotórcy: cykl letnich warsztatów dla młodzieży
Najdziwniejsze hotele na świecie: TOP 10 Urlop w rurze kanalizacyjnej, na platformie wiertniczej lub w beczce po winie? Może takie atrakcje czekają właśnie na Ciebie! Przedstawiamy zestawienie 10 najdziwniejszych hoteli na świecie.
Architektura w Polsce: wakacyjny przewodnik po architekturze Czy architektura w Polsce może być atrakcyjna dla zagranicznego turysty? Czy sami jesteśmy ciekawi tego, co ją wyróżnia i jakie XX-wieczne realizacje trafiły już do kanonu? Co zobaczyć w Polsce podczas wakacji? Prezentujemy nasz subiektywny przewodnik po architekturze w Polsce. Zaplanuj z nami Grand Tour po polskiej architekturze!
Tagi:
Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949. Jak naprawdę wyglądała odbudowa stolicy? Marmur karraryjski w Rzymie, wapień portlandzki w Londynie czy „kamień paryski” w Paryżu – historie wielu europejskich stolic można odczytać poprzez przyglądanie się materiałom, z których zostały zbudowane. W drugiej połowie XX wieku Warszawę również zaczął wyróżniać jej unikalny materialny charakter: miasto zostało odbudowane z gruzu – mówi Adam Przywara, kurator wystawy.
Budynek Olbrachta 24 w Warszawie Architektura budynku jest odzwierciedleniem modułowej struktury mieszkań oraz ich nietypowego na rynku warszawskim dwupoziomowego układu – o realizacji pracowni Pole Architekci pisze Krzysztof Mycielski.
O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys Obiekt jest świetnym przykładem współpracy architektów z różnych pracowni z inwestorem, który jasno określał swoje cele na kolejnych etapach projektowych. Varso Tower mimo dużej wysokości nie zdominowało otoczenia. Sprytnie zaprojektowane podziały elewacji optycznie zmniejszają budynek, przez co wpasowuje się on w skalę miasta – o realizacjach pracowni Foster + Partners i HRA Architekci pisze Agnieszka Kalinowska-Sołtys.
O zespole Varso Place Grzegorz Buczek Czy dobra jakość projektu architektonicznego wystarczy do złagodzenia ewidentnej porażki planistyczno–urbanistycznej? Rozwiązania przyziemia północnego frontu Varso Place poprawiają co prawda jakość lokalnej przestrzeni publicznej, jednak skala nowej zabudowy jest wręcz destrukcyjna dla skali ulicy, a niespójne z kontekstem skosy elewacji wprowadzają niepokój w śródmiejską lokalność.
Nowy biurowiec MSZ w alei Armii Ludowej w Warszawie Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci. Pięciokondygnacyjny budynek o przeszklonych elewacjach przesłoniętych żyletkami z piaskowanego betonu stanie w sąsiedztwie głównej siedziby resortu przy al. Szucha.
Opera o odbudowie Warszawy na motywach bestsellerowej książki Grzegorza Piątka! Sinfonia Varsovia wraz z instytucjami partnerskimi pracuje nad pierwszą operą warszawską. Libretto oparte będzie na książce „Najlepsze miasto świata” Grzegorza Piątka.