Architektura MuratorTechnikaArchitektura protestu Extinction Rebellion

Architektura protestu Extinction Rebellion

Moduły ze sklejki pozwalają na samodzielne i szybkie zmontowanie siedzisk, scen czy wież podczas protestów ulicznych. Skrzynie opracowano na podstawie projektu „U-Build” stworzonego przez Studio Bark ze wschodniego Londynu i wykorzystano już podczas jednej z demonstracji klimatycznych.

Architektura protestu Extinction Rebellion
Zdjęcie Joe Giddings i Andrew Whatty, dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Skrzynie „U-Build” zaprojektowało londyńskie Studio Bark specjalizujące się w budownictwie ekologicznym. Są efektem wspólnej pracy członków zespołu związanych z Extinction Rebellion (XR), międzynarodową organizacją protestującą przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu, i Architect's Climate Action Network (ACAN), grupą architektów działającą w podobnym celu. Bark należy również do sygnatariuszy międzynarodowej inicjatywy „Architects Declare Climate Emergency”.

Dzięki odnawialnemu materiałowi i formie dostosowanej do wielokrotnego użytku, moduły stanowią przykład wykorzystania idei gospodarki obiegu zamkniętego, wpisującej się w postulaty XR. Podczas niedawnych demonstracji w Londynie aktywiści montowali ze skrzyń siedziska, sceny, a nawet wieże.

Architektura protestu Extinction Rebellion
Zdjęcie Joe Giddings i Andrew Whatty, dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Prostopadłościenny moduł złożony z pięciu ścian waży tylko 5 kg. Wycięto w nim dwa małe otwory służące do przenoszenia, a także dwa większe, które pozwalają na tworzenie większych struktur, umożliwiają wchodzenie po nich i przymocowywanie się podczas protestu okupacyjnego. Moduły U-Build mogą więc pełnić różne funkcje, a dodatkowo są łatwe i szybkie w montażu oraz demontażu. Sposoby łączenia skrzyń były częścią kolejnego projektu pracowników Studio Bark, którzy zorganizowali warsztaty ze studentami The University of East London. W ramach tych zajęć powstały propozycje aranżacji, które później wykorzystali aktywiści XR.

Obecnie brytyjski oddział XR prowadzi kampanię crowdfundingową, która ma na celu sfinansowanie realizacji kolejnych skrzynek.

Architektura protestu Extinction Rebellion
Dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Zdjęcia: Joe Giddings i Andrew Whatty, dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.