Architektura MuratorTechnikaArchitektura protestu Extinction Rebellion

Architektura protestu Extinction Rebellion

Moduły ze sklejki pozwalają na samodzielne i szybkie zmontowanie siedzisk, scen czy wież podczas protestów ulicznych. Skrzynie opracowano na podstawie projektu „U-Build” stworzonego przez Studio Bark ze wschodniego Londynu i wykorzystano już podczas jednej z demonstracji klimatycznych.

Architektura protestu Extinction Rebellion
Zdjęcie Joe Giddings i Andrew Whatty, dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Skrzynie „U-Build” zaprojektowało londyńskie Studio Bark specjalizujące się w budownictwie ekologicznym. Są efektem wspólnej pracy członków zespołu związanych z Extinction Rebellion (XR), międzynarodową organizacją protestującą przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu, i Architect's Climate Action Network (ACAN), grupą architektów działającą w podobnym celu. Bark należy również do sygnatariuszy międzynarodowej inicjatywy „Architects Declare Climate Emergency”.

Dzięki odnawialnemu materiałowi i formie dostosowanej do wielokrotnego użytku, moduły stanowią przykład wykorzystania idei gospodarki obiegu zamkniętego, wpisującej się w postulaty XR. Podczas niedawnych demonstracji w Londynie aktywiści montowali ze skrzyń siedziska, sceny, a nawet wieże.

Architektura protestu Extinction Rebellion
Zdjęcie Joe Giddings i Andrew Whatty, dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Prostopadłościenny moduł złożony z pięciu ścian waży tylko 5 kg. Wycięto w nim dwa małe otwory służące do przenoszenia, a także dwa większe, które pozwalają na tworzenie większych struktur, umożliwiają wchodzenie po nich i przymocowywanie się podczas protestu okupacyjnego. Moduły U-Build mogą więc pełnić różne funkcje, a dodatkowo są łatwe i szybkie w montażu oraz demontażu. Sposoby łączenia skrzyń były częścią kolejnego projektu pracowników Studio Bark, którzy zorganizowali warsztaty ze studentami The University of East London. W ramach tych zajęć powstały propozycje aranżacji, które później wykorzystali aktywiści XR.

Obecnie brytyjski oddział XR prowadzi kampanię crowdfundingową, która ma na celu sfinansowanie realizacji kolejnych skrzynek.

Architektura protestu Extinction Rebellion
Dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Zdjęcia: Joe Giddings i Andrew Whatty, dzięki uprzejmości Studio Bark i Dezeen.

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Dla klimatu: bielszy odcień bieli The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.