Architektura MuratorTechnikaBiurowiec .KTW II w Katowicach

Biurowiec .KTW II w Katowicach

Wykorzystanie wielu nowoczesnych rozwiązań, a także wysoce szczelnych systemów fasadowych i okiennych firmy Aluprof pozwoliło uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Biurowiec .KTW II w Katowicach
Biurowiec .KTW II w Katowicach wykonany został z zastosowaniem rozwiązań firmy Aluprof; fot. Tomasz Kawka/East News Katowice
Biurowiec .KTW IIKatowice, al. Roździeńskiego 1B
AutorzyMedusa Group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
KonstrukcjaFirma Inżynierska STATYK
InstalacjeCE Group
InwestorTDJ Estate
Powierzchnia całkowita42000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021
Projekt fasadyStudio Profil
Systemy Aluproffasada elementowa MB-SE85.KTW, fasada słupowo-ryglowa MB-SR60N EFEKT oraz drzwi MB-86 SI

Na 31 kondygnacjach nadziemnych znajduje się łącznie niemal 40 tys. m² powierzchni. Trzy poziomy podziemne mieszczą 219 miejsc parkingowych oraz zaplecze magazynowe. W budynku znajduje się też szatnia z prysznicem dla rowerzystów. Z myślą o ekologii i idei zrównoważonego rozwoju w częściach wspólnych obiektu projektanci zastosowali oświetlenie w postaci paneli LED zintegrowanych z czujnikami ruchu, wysokosprawne baterie łazienkowe obniżające zużycie wody, a cały budynek wyposażyli w system opomiarowania energii. Rozwiązania te, a także wykorzystanie wysoce szczelnych systemów fasadowych i okiennych firmy Aluprof pozwoliło uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Oprócz dynamicznej bryły, a właściwie kompozycji dwóch dynamicznie korespondujących ze sobą wież, uwagę przykuwa wyjątkowa fasada szklana zaprojektowana z wykorzystaniem zaawansowanych systemów aluminiowych marki Aluprof. To efekt współpracy projektantów z Medusa Group oraz inżynierów Aluprof: fasada segmentowa, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także przenoszenie ponadnormatywnych obciążeń. Na potrzeby tej inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW. W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N EFEKT oraz drzwi MB-86 SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Biurowiec .KTW II w Katowicach
Wizualizacja fasady elementowej MB-SE85.KTW

Wizją Aluprof jest tworzenie lepszych miejsc, a przez to lepszej przyszłości oraz zmienianie architektury miast. Śląsk jest nam szczególnie bliski. Ze związanych z rozwojem firmy Bielska-Białej i Kęt do Katowic jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Jak i do Bytomia, skąd operuje Medusa Group. Owocem współpracy jest piękny i ultranowoczesny budynek ozdabiający stolicę regionu. Nie sposób nie zauważyć obu wież kompleksu .KTW, wjeżdżając do Katowic. To samo można opowiedzieć o systemach Aluprof, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie buduje się odważnie, pięknie i ekologicznie – mówi o inwestycji nagradzanej w wielu branżowych konkursach Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR Aluprof SA.

Biurowiec .KTW II w Katowicach
Biurowiec .KTW II w Katowicach wykonany został z zastosowaniem rozwiązań firmy Aluprof; fot. Tomasz Kawka/East News Katowice
Tagi:
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Dobiega końca realizacja osiedla Mieszkaj w Mieście według projektu pracowni medusa group. W ciągu siedmiu lat w północno-zachodniej części Krakowa powstała zupełnie nowa, samowystarczalna dzielnica mieszkaniowo-usługowa.
O tym się mówi: Bijące serce Krystyny W listopadzie ubiegłego roku we wnętrzach wieży szybu Krystyna przy KWK Szombierki architekci z Medusa Group przeprowadzili performance, który pokazywać miał mieszkańcom, że budynek mimo postępującej degradacji wciąż żyje i może zyskać całkowicie nowe wcielenie.
Nowe łódzkie lofty projektu pracowni medusa group Startuje budowa loftów na terenie dawnej fabryki Scheiblera w Łodzi. Metamorfozę przejdą dwa historyczne budynki w północnej części kompleksu. Za projekt przebudowy odpowiada śląska pracownia medusa group.
Budynek D w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu od pracowni Medusa Group Budynek D w zespole Nowy Rynek w Poznaniu stanowi doskonały przykład realizacji, w której zapewnienie komfortu użytkownikom idzie w parze z troską o środowisko naturalne. Dzięki zamontowaniu na fasadzie selektywnego szkła przeciwsłonecznego COOL-LITE® SKN 165 II, w znaczącym stopniu zmniejszyło się zapotrzebowanie energetyczne budynku. Ciepło dostarczane przez słońce jest blokowane, sprawiając, że wnętrza nie wymagają dodatkowego zastrzyku energii do schładzania w okresie letnim. Właściwości termoizolacyjne przeszklenia ograniczają także straty ciepła zimą, a dodatkowo gwarantuje ono optymalny dostęp światła dziennego przez cały rok.
Upper One: nowy wieżowiec w Warszawie od medusa group U zbiegu ul. Grzybowskiej i al. Jana Pawła II, w miejscu nieczynnego Atrium International, stanie 34-kondygnacyjny budynek Upper One projektu śląskiej pracowni medusa group. Inwestor, firma STRABAG Real Estate, zapowiada oddanie obiektu do użytku już w 2026 roku.
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.