Architektura MuratorTechnikaBiurowiec .KTW II w Katowicach

Biurowiec .KTW II w Katowicach

Wykorzystanie wielu nowoczesnych rozwiązań, a także wysoce szczelnych systemów fasadowych i okiennych firmy Aluprof pozwoliło uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Biurowiec .KTW II w Katowicach
Biurowiec .KTW II w Katowicach wykonany został z zastosowaniem rozwiązań firmy Aluprof; fot. Tomasz Kawka/East News Katowice
Biurowiec .KTW IIKatowice, al. Roździeńskiego 1B
AutorzyMedusa Group, architekci Przemo Łukasik, Łukasz Zagała
KonstrukcjaFirma Inżynierska STATYK
InstalacjeCE Group
InwestorTDJ Estate
Powierzchnia całkowita42000.0 m²
Data realizacji (koniec)2021
Projekt fasadyStudio Profil
Systemy Aluproffasada elementowa MB-SE85.KTW, fasada słupowo-ryglowa MB-SR60N EFEKT oraz drzwi MB-86 SI

Na 31 kondygnacjach nadziemnych znajduje się łącznie niemal 40 tys. m² powierzchni. Trzy poziomy podziemne mieszczą 219 miejsc parkingowych oraz zaplecze magazynowe. W budynku znajduje się też szatnia z prysznicem dla rowerzystów. Z myślą o ekologii i idei zrównoważonego rozwoju w częściach wspólnych obiektu projektanci zastosowali oświetlenie w postaci paneli LED zintegrowanych z czujnikami ruchu, wysokosprawne baterie łazienkowe obniżające zużycie wody, a cały budynek wyposażyli w system opomiarowania energii. Rozwiązania te, a także wykorzystanie wysoce szczelnych systemów fasadowych i okiennych firmy Aluprof pozwoliło uzyskać certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.

Oprócz dynamicznej bryły, a właściwie kompozycji dwóch dynamicznie korespondujących ze sobą wież, uwagę przykuwa wyjątkowa fasada szklana zaprojektowana z wykorzystaniem zaawansowanych systemów aluminiowych marki Aluprof. To efekt współpracy projektantów z Medusa Group oraz inżynierów Aluprof: fasada segmentowa, która pozwala na budowę imponujących przeszkleń, a także przenoszenie ponadnormatywnych obciążeń. Na potrzeby tej inwestycji zaprojektowano specjalny system aluminiowy – fasadę elementową MB-SE85.KTW. W obiekcie wykorzystano także fasadę słupowo-ryglową MB-SR60N EFEKT oraz drzwi MB-86 SI wpinane w fasadę elementową i fasadę słupowo-ryglową.

Biurowiec .KTW II w Katowicach
Wizualizacja fasady elementowej MB-SE85.KTW

Wizją Aluprof jest tworzenie lepszych miejsc, a przez to lepszej przyszłości oraz zmienianie architektury miast. Śląsk jest nam szczególnie bliski. Ze związanych z rozwojem firmy Bielska-Białej i Kęt do Katowic jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów. Jak i do Bytomia, skąd operuje Medusa Group. Owocem współpracy jest piękny i ultranowoczesny budynek ozdabiający stolicę regionu. Nie sposób nie zauważyć obu wież kompleksu .KTW, wjeżdżając do Katowic. To samo można opowiedzieć o systemach Aluprof, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie buduje się odważnie, pięknie i ekologicznie – mówi o inwestycji nagradzanej w wielu branżowych konkursach Bożena Ryszka, dyrektor marketingu i PR Aluprof SA.

Biurowiec .KTW II w Katowicach
Biurowiec .KTW II w Katowicach wykonany został z zastosowaniem rozwiązań firmy Aluprof; fot. Tomasz Kawka/East News Katowice
Tagi:
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Nowa siedziba CD Projekt według śląskiej pracowni medusa group Na warszawskiej Pradze powstaje nowy kampus firmy CD Projekt. Wyróżniać go będzie drewniana konstrukcja, zieleń na elewacjach oraz strefa sportowo-rekreacyjna na dachu. Czy zespół nowych budynków autorstwa śląskiej pracowni medusa group ma szansę powtórzyć sukces siedziby wydawnictwa Agora projektu Jemsów?
Biurowce w łódzkiej Fuzji projektu medusa group Zakończyły się prace przy realizacji dwóch biurowców stanowiących część współczesnej zabudowy łódzkiej Fuzji.  Oba budynki, tak jak całe założenie, zaprojektowała śląska pracownia medusa group.
Wokół katowickiej Strefy Kultury: .KTW i Pierwsza Dzielnica Skala realizacji i strategiczne położenie obiektów autorstwa Przema Łukasika i Łukasza Zagały w przestrzeni Katowic sprawiają, że zaczynają one rywalizować z dotychczas dominującą w sylwecie przemysłowej stolicy Górnego Śląska zabudową uformowaną pół wieku temu przez legendarną parę architektów Henryka Buszkę i Aleksandra Frantę – pisze Andrzej Duda.
Klopsztanga w miastach przyszłości 2050: Przemo Łukasik o projektowaniu miast Jak będą wyglądały polskie miasta za 30 lat? Czy będzie w nich miejsce na klopsztangę? Wywiad z Przemo Łukasikiem z medusa group inauguruje nowy cykl rozmów o przyszłości polskich miast w 2050 roku.
Zespół.KTW w Katowicach Kompozycja przestrzenna budynków odpowiada lokalnemu kontekstowi. Forma przesuniętych bloków jest wynikiem wypiętrzającego się układu prostopadłościennych brył Muzeum Śląskiego i siedziby NOSPR. O wyzwaniach związanych z realizacją piszą Przemo Łukasik i Łukasz Zagała.