Architektura MuratorTechnikaBudynek mieszkalny Garden Tower w Wabern koło Berna

Budynek mieszkalny Garden Tower w Wabern koło Berna

Siedemnastokondygnacyjny wieżowiec autorstwa szwajcarskiej pracowni Buchner Bründler Architekten wchodzi w skład kompleksu pięciu budynków mieszkalnych o odmiennej typologii, z których każdy projektuje inny zespół architektów. Garden Tower zaplanowano na rzucie wieloboku. Wysunięte wspornikowo we wszystkich kierunkach dwutonowe płyty balkonów tworzą efekt przypominający nierówną, skalną powierzchnię. Pomiędzy krawędziami żelbetowych płyt balkonowych rozciągnięto chromowaną siatkę metalową, po której pną się rośliny.

Garden Tower. Widok od pólnocy
Widok od strony południowo-wschodniej – na pierwszym planie trzy z czterech pozostałych obiektów 7 zaprojektowanych przez inne pracownie architektoniczne w ramach założenia. Fot. Michael Blaser
Wieżowiec Garden TowerWabern, Berno, Szwajcaria
AutorzyBuchner Bründler Architekten
Architektura krajobrazuNipkow Landschaftsarchitektur AG; Fritz Wassmann
KonstrukcjaSchnetzer Puskas Ingenieure AG
Zarządzanie procesem realizacjiPriora AG | Generalunternehmung
Konsultant ds. fasadyChristoph Etter Fassadenplaner
Konsultant ds. akustykiGartenmann Engineering AG
WykonawcaLäderach Weibel AG
InwestorHans Widmer
Powierzchnia terenu4500.0 m²
Powierzchnia całkowita8200.0 m²
Projekt (data)2007
Data realizacji (koniec)2016
Koszt inwestycji25 500 000 CHF (103 858 950 PLN)

W szwajcarskiej miejscowości Wabern pod Bernem wzniesiono siedemnastokondygnacyjny wieżowiec o wysokości 53 m i nietypowej formie. Budynek wchodzi w skład inwestycji mieszkaniowej mającej zaoferować łącznie 184 mieszkań – własnościowych i przeznaczonych na wynajem. Zespół, zaplanowany na terenie o nazwie Bächtelenpark, podzielono na pięć części o odmiennej typologii w celu lepszego wkomponowania w zróżnicowany przestrzennie kontekst.

Każdy z budynków został zaprojektowany przez odrębną pracownię architektoniczną. Na podstawie analizy tendencji rynkowych określono motywy przewodnie dla poszczególnych budynków: mieszkanie z widokiem, mieszkania wokół dziedzińca, mieszkanie wśród drzew, mieszkanie z patio i mieszkanie z balkonem. Hasła te zostały wyrażone poprzez odpowiednie rozwiązania architektoniczne. W wieżowcu Garden Tower projektanci poruszyli temat mieszkania z widokiem, decydując się na silne przeszklenie ścian zewnętrznych oraz nietypową formę balkonów opasających cały obwód budynku.

Budynek zlokalizowano w górskiej miejscowości Wabern
Budynek zlokalizowano w górskiej miejscowości Wabern, około 3,5 km od Berna. Na lekko wznoszącym się terenie architekci zaproponowali obrośnięty zielenią 53-metrowy obiekt, otwierający się na wszystkie strony. Fot. Daniela & Tonatiuh

Konstrukcja

Wycofany od ulicy punktowiec, pozbawiony konkretnych odniesień do tradycyjnych form architektonicznych, zaprojektowano na lekko wznoszącym się terenie, na rzucie wieloboku. Wysunięte wspornikowo we wszystkich kierunkach na długość 2,7-3 m dwutonowe płyty balkonów tworzą efekt przypominający nierówną, skalną powierzchnię. Pomiędzy krawędziami żelbetowych płyt balkonowych rozciągnięto metalową siatkę chromowaną o romboidalnych oczkach. Rozległe okna wyposażono w grube, ciemne, metalowe ramy, kadrujące widoki na otaczający miejscowość górski krajobraz.

Garden Tower. Widok od pólnocy
Widok od strony południowo-wschodniej – na pierwszym planie trzy z czterech pozostałych obiektów 7 zaprojektowanych przez inne pracownie architektoniczne w ramach założenia. Fot. Michael Blaser

Zagłębienia pofalowanych balkonów wypełniono substratem i posadzono w nich rośliny mające piąć się po metalowej siatce, zapewniając cień w mieszkaniach – jest to pierwszy obsadzony zielenią wysoki budynek w Szwajcarii. Stały poziom wilgotności zapewnia nasadzeniom automatyczny system nawadniania. Stalowe cięgna, na których zawieszona jest siatka elewacyjna, są profilami walcowanymi, wewnątrz których zlokalizowano odpływy wody gromadzącej się w prefabrykowanych donicach balkonów. Metalowa siatka tłumi również zawirowania powietrza od strony zawietrznej powstające podczas silnych wiatrów, co obniża wpływ oddziaływań aerodynamicznych na konstrukcję.

Budynek mieszkalny Garden Tower. Rośliny
Oprócz walorów estetycznych roślinność posadzona na balkonach zapewnia również cień we wnętrzach. Rozmieszczenie donic dostosowano do układu mieszkań, a także stron świata. Fot. Daniela & Tonatiuh

Budynek ma konstrukcję szkieletową żelbetową, opartą na centralnym, wylewanym na miejscu trzonie i prefabrykowanych słupach obwodowych, pomiędzy którymi rozpięto stropy o grubości 28 cm bez dodatkowych podpór pośrednich, co umożliwia uzyskanie maksymalnej elastyczności rzutu. Ze względu na pochylenie prefabrykowanych słupów obwodowych, w stropach powstają niesymetryczne naprężenia skręcające przenoszone na centralny trzon. Spójność architektoniczna projektu nie przełożyła się na standaryzację rozwiązań technicznych – większość węzłów konstrukcyjnych i elementów kotwiących musiała być projektowana indywidualnie, a układ zbrojenia elementów konstrukcyjnych jest nieregularny, co przełożyło się na większą ilość pracy projektantów.

Tagi:
Hypérion w Bordeaux – najwyższy drewniany wieżowiec Francji Właśnie oddano do użytku 50-metrowy budynek Hypérion w Bordeaux. Obiekt, wykonany w technologii betonowo-drewnianej według projektu pracowni Viguier Architecture, to obecnie najwyższa konstrukcja drewniana we Francji.
Warsaw UNIT: nowy wieżowiec Warszawy Warsaw UNIT to kolejny wieżowiec, jaki powstał na warszawskiej Woli. Koncepcję liczącego 200 metrów obiektu przygotowała Polsko-Belgijska Pracownia Architektury Projekt.
Towarowa Towers projektu FS&P Arcus Rozpoczyna się budowa dwóch 95-metrowych wież Towarowa Towers przy ulicy Prostej w Warszawie. Za projekt wieżowców odpowiada pracownia FS&P Arcus.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.
Skyliner w Warszawie: po wieżowcu oprowadza Michał Sadowski Zakończyła się budowa Skylinera, kolejnego wieżowca na warszawskiej Woli. Po realizacji oprowadza nas architekt Michał Sadowski z pracowni APA Wojciechowski [GALERIA].
WTC w Nowym Jorku: o konstrukcji World Trade Center W tym roku mija 20 lat od zamachu na WTC w Nowym Jorku. W wyniku ataku zginęło blisko 3 tys. osób. Przypominamy tekst konstruktora Adama Zbigniewa Pawłowskiego, profesora i wykładowcy Politechniki Warszawskiej, który szczegółowo objaśnia, dlaczego doszło do zawalenia się wież WTC i czy można było opóźnić katastrofę.