Architektura MuratorTechnikaFilharmonia Szczecińska z podświetloną elewacją

Filharmonia Szczecińska z podświetloną elewacją

Elewacja Filharmonii Szczecińskiej ma stać się ekranem, na którym wyświetlane będą ruchome wzory. Iluminacja elewacji diodami LED ma podkreślić formę budynku nowej filharmonii, którą zaprojektowało studio Barozzi Veiga z Barcelony

Filharmonia Szczecińska - iluminacja może mieć dowolną barwę
Filharmonia Szczecińska - iluminacja dzięki zastosowaniu diod LED może mieć dowolną barwę
Filharmonia Szczecińskaul. Małopolska i Matejki
AutorzyBarozzi Veiga
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2014

Filharmonia Szczecińska, zaprojektowana przez katalońskie studio architektoniczne Barozzi Veiga, powstaje u zbiegu ulic Małopolskiej i Matejki. Budowa nowej filharmonii rozpoczęła się w kwietniu 2011, a jej zakończenie zaplanowane jest na 2014 rok. Bryła budynku nawiązuje do pobliskich kamienic o wysokich dachach. Na tle otoczenia nową filharmonię wyróżnia elewacja - szklana membrana rozpięta na stalowym szkielecie. Nowe oświetlenie budynku ma sprawić, że filharmonia stanie się nowym symbolem Szczecina (więcej o projekcie Filharmonii Szczecińskiej >>)
Iluminacja obejmie całą elewację jednolitym, rozproszonym światłem. Jasność podświetlenia będzie regulowana. System pozwoli na wyświetlanie animiacji na białej elewacji Filharmonii Szczecińskiej, miedzy innymi motywów chmur, czy płynącej wody.

Diody LED – iluminacja Filharmonii Szczecińskiej
Do oświetlenia elewacji filharmonii w Szczecinie zostaną wykorzystane diody LED typu DOT XL z firmy TRAXON, należącej do grupy OSRAM. Przeszło 25 tysięcy tych opraw zainstalowanych zostanie na elewacji całego budynku. Diody zamontowane zostaną pomiędzy ścianami wewnętrznymi, a szklaną membraną. Zmiana jaskrawości światła każdego elementu pozwala na wyświetlanie różnych wzorów. Iluminację tworzyć będzie tylko światło odbite, rozproszone. System nie pozwala więc na przedstawianie wzorów o ostrych konturach. Choć diody LED DOT XL mogą świecić w różnych kolorach, iluminacja ma być monochromatyczna. Wielobarwne pokazy świetle mogłyby jednak być wyświetlane przy okazji szczególnych wydarzeń.

Do zarządzania systemem wykorzystane zostanie oprogramowanie firmy Traxon – Lighting Application Suite.
Montaż systemu rozpocznie się w listopadzie 2013, a zakończenie prac zaplanowano na początek 2014 roku.


Planowany efekt prac przedstawia animacja.

Finisaż wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni To już ostatni moment, aby poznać relacje między muzyką a formą architektoniczną pięciu wybitnych sal koncertowych Europy. Finisaż wystawy prezentowanej w przestrzeni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbędzie się 10 września o godzinie 17.00. Z tej okazji po ekspozycji oprowadzą redaktorzy „A-m” Katarzyna Szadkowska i Tomasz Żylski. W trakcie spotkania przewidziano też specjalny pokaz projektu Katarzyny Krakowiak.
Otwarcie wystawy „Architektura muzyką przestrzeni” [ZDJĘCIA] 22 czerwca w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otwarto wystawę „Architektura muzyką przestrzeni”. Dwutorowy projekt prezentuje architekturę pięciu wybitnych sal koncertowych Europy oraz wizualno-dźwiękową pracę Katarzyny Krakowiak, dedykowaną filharmonii w Szczecinie.
Architektura muzyką przestrzeni. Pięć niezwykłych sal koncertowych Europy 22 czerwca 2016 roku w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy ARCHITEKTURA MUZYKĄ PRZESTRZENI. W jego ramach zaprezentowana zostanie architektoniczna analiza pięciu wybitnych, zrealizowanych w ostatnich latach sal koncertowych Europy (w Szczecinie, Oslo, Blaibach, Reykjaviku i Porto) oraz niezwykłe dzieło sztuki powstałe w hołdzie dla Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza.
Architektura muzyką przestrzeni - wystawa w filharmonii w Szczecinie Jak architektura wpływa na muzykę, a muzyka na architekturę? Czy nawzajem się stymulują? Czy można przełożyć architekturę na dźwięk, a dźwięk wyrazić poprzez architektoniczną formę? Aby przybliżyć się do odpowiedzi na te pytania, postanowiliśmy zbadać relacje architektury i muzyki na przykładzie pięciu niezwykłych sal koncertowych Europy. Architektoniczną analizę tych obiektów przedstawi Robert Konieczny, a unikalne brzmienia i transcendentny obraz jednego z wybranych budynków, filharmonii w Szczecinie, ujawni artystka Katarzyna Krakowiak.
4dimensionHarmony, fotografie: Radek Kurzaj Oto szczecinianin, fotografik Radek Kurzaj, powróciwszy do swego miasta po sukcesach w Ameryce, podjął się mozolnej dokumentacji wyłaniania się z niebytu bryły, wnętrz, fasad i dachów filharmonii. Odnajdujemy tu budowę oglądaną głównie z dwóch perspektyw: poprzez strukturę wizualną zdjęcia – kompozycje linii i świateł – oraz uwikłanego w te kompozycje człowieka-stwórcę, bezpośredniego wykonawcę, człowieka pracy, przy pracy – recenzja Grzegorza Stiasnego.
4’dimension Harmony - premiera albumu o Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie 4'dimension Harmony prezentuje historię powstawania jednego z najpiękniejszych budynków Europy, opowiedzianą za pomocą unikalnych fotografii Radka Kurzaja, a także tekstów architektów, muzyków i innych użytkowników budynku. Elegancka publikacja dostępna będzie w edycji regularnej i kolekcjonerskiej.