Architektura MuratorTechnikaInnowacja wpisana w historię miejsca

Innowacja wpisana w historię miejsca

Historyczna papiernia w Koszalinie kiedyś była jednym z najnowocześniejszych takich zakładów w Europie. Teraz tworzone są w niej innowacyjne rozwiązania dla architektów.

Furniko

Na początku XX wieku w Koszalinie znajdowała się jedna z największych i najnowocześniejszych papierni w Europie. Zakład powstał w 1834 i początkowo produkowano w nim papier czerpany oraz bezdrzewny. Prawdziwy impuls do rozwoju papierni nastąpił po jej przejęciu przez prominentnego bankiera z Berlina, który rozpoczął serię inwestycji i przekształcił fabrykę około 1879 roku w spółkę akcyjną o nazwie Papierfabrik Koslin AG. Największy rozkwit zakładu przypada na lata 1919-1924. Cały kompleks fabryki zajmował wtedy ponad 33 hektary i był wyposażony we własną bocznicę kolejową a w papierni zatrudnionych było około 1. 500 osób

Furniko

Papiernia Papierfabrik Koslin AG znana była z wyjątkowych obiektów architektonicznych i rozwiązań technologicznych wchodzących w skład fabryki. Najbardziej charakterystyczny z nich - Rieselerturm, czyli industrialna wieża do odżelaziania wody, zaprojektowana została przez znanego niemieckiego architekta węgierskiego pochodzenia, Oskara Kaufmanna. Innowacyjna konstrukcja wykonana jest ze specjalnych odlewów betonowych. Modułowe części kopuły wykonane z metalu były montowane przy użyciu dźwigu, co na początku XX wieku było pionierskim rozwiązaniem. Pod wieżą znajduje się 25 kanałów schodzących na głębokość 65 metrów pod ziemię, przez które podciśnieniem wpompowywana była woda do kopuły, a następnie po filtracji wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości papieru. Projekt zrealizowano w dwa lata i oddano do użycia w 1920 roku.

W naszym życiu codziennym często spotykamy się z tym, że jedne miejsca inspirują nas bardziej niż inne. Firma Furniko jest przykładem, że budynki z duszą i historią mają realny wpływ na to, jak ich przyszły użytkownik może zostać zainspirowany ideą i konceptem z dawnych lat. To niezwykłe miejsce w Koszalinie od zawsze było związane z innowacją, która leżała u podstaw powstania najnowocześniejszej w Europie fabryki papieru, a dziś stanowi miejsce rozwoju polskiego wzornictwa i nowoczesnych rozwiązań dla współczesnych przestrzeni biurowych.

Furniko

Działalność Furniko związana jest z innowacją w zakresie zarówno koncepcji sprzedaży, jak i produkcji mebli. W 2016 roku w wybranych miastach w Polsce otwarte zostały salony sprzedaży Furniko Concept, które proponują szereg rozwiązań dla biur w ramach innowacyjnej koncepcji Intelligent Office. Obejmuje ona rozwiązania i produkty, które umożliwiają kompleksowe wyposażanie biura i znacznie usprawniają współpracę pomiędzy architektem, inwestorem i dostawcą. Całościowe podejście do przestrzeni biurowej poskutkuje zwiększeniem satysfakcji pracowników, poprawą wizerunku firmy, podniesieniem wydajności pracowników oraz zwiększeniem efektywności funkcjonowania biura.

Furniko od kliku lat z sukcesem rozwija segment rozwiązań akustycznych, poszukiwanych przez architektów oraz inwestorów. Należy szczególnie wyróżnić system paneli Hush Pads, których wypełnienie powstaje z przetworzonych w 100% włókien z butelek PET bez użycia klejów. To rozwiązanie unikalne na skalę naszego kraju, które pozwala zadbać o nasze środowisko w odróżnieniu do konkurencyjnych produktów, które bazują na materiałach nienadających się do ponownego przetworzenia. Technologia wykonania paneli Hush Pads zapewnia bardzo wysokie parametry pochłaniania dźwięku, lekkość oraz trudnopalność. Dodatkowym atutem jest możliwość wyboru wśród wielu już opracowanych kształtów, jak również możliwość stworzenia unikalnego wzoru, który może być wyprodukowany nawet w pojedynczej ilości.

Furniko

Nowością w ofercie Furniko jest innowacyjna kolekcja mobilnych pomieszczeń akustycznych Silent Cube, oferujących wiele możliwości zastosowania. Prywatna przestrzeń w biurze na planie otwartym pozwala odbyć poufną rozmowę telefoniczną, pracować w skupieniu lub prowadzić spotkanie. Wszystkie moduły pomieszczeń są konstrukcjami wolnostojącymi i mogą funkcjonować pojedynczo lub połączone w pary. Wzorową izolację akustyczną zapewniają ściany wykonane ze szkła zespolonego i specjalnie zaprojektowanych ścian tapicerowanych, na których zewnętrznych stronach można wytłaczać niemal dowolne wzory. Nad komfortem pracy czuwa bardzo wydajny i cichy system wentylacji oraz inteligentne oświetlenie dostosowujące moc do warunków zewnętrznych.

W naszym życiu codziennym często spotykamy się z tym, że jedne miejsca inspirują nas bardziej niż inne. Firma Furniko jest przykładem, że budynki z duszą i historią mają realny wpływ na to jak ich przyszły użytkownik może zostać zainspirowany ideą i konceptem z dawnych lat. To niezwykłe miejsce w Koszalinie od zawsze było związane z innowacją, która leżała u podstaw powstania najnowocześniejszej w Europie fabryki papieru, a dziś stanowi miejsce rozwoju polskiego wzornictwa i nowoczesnych rozwiązań dla współczesnych przestrzeni biurowych.

Furniko
Tagi:
Koszaliński plan na kulturę Trwające 18 miesięcy prace nad Programem Rozwoju Kultury Koszalina, stworzonym przez wieloosobowy zespół, w którego skład weszli przedstawiciele miejskich władz oraz eksperci z programu DNA Miasta Fundacji Res Publica, zakończyły się w czerwcu. Ich wynikiem jest 20-stronicowy dokument, prezentujący diagnozę stanu kultury stworzoną w oparciu o badania i wywiady z reprezentantami środowisk kulturalnych i mieszkańcami.
Koszalin ma plan na kulturę Koszalin przyjął dokument opisujący strategię rozwoju kultury przez najbliższe 10 lat. Dzięki jego realizacji kultura ma stać się kluczowym elementem budowania lokalnej tożsamości i wizerunku miasta.
Zagospodarowanie centrum Koszalina Pracownia Toprojekt zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-achitektonicznej dla śródmieścia Koszalina.
Domy na jeziorze Jamno Choć domy na wodzie nie mają w Polsce uregulowanego statusu prawnego i rejestrowane są jako jachty, obiekty koszalińskich inżynierów można wynająć lub kupić i wykorzystać na mieszkanie, hotel czy kawiarnię – pisze Michał Nitychoruk.