Innowacje dla zabytków: Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna

i

Autor: Archiwum Architektury Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna

Innowacje dla zabytków: Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna

2018-12-12 13:00

Jednym z najistotniejszych elementów prac konserwatorskich jest zapewnienie zabytkowym obiektom oryginalnego wyglądu elewacji. Jak to zrobić, by spełnić jednocześnie wyśrubowane normy izolacji termicznej? Z pomocą przychodzą systemowe rozwiązania Kingspan Insulation.

Podstawowym (i zapewne najlepszym) rozwiązaniem na zachowanie zabytkowych elewacji i zapewnienie warunków użytkowania dorównujących nowoczesnym budynkom jest ocieplanie ścian od wewnątrz. Wiąże się to jednak z koniecznością zmierzenia się z wieloma problemami, jak kwestia migracji pary wodnej i unikania międzywarstwowej kondensacji. Istotą sprawy jest to, że zjawiska cieplno-wilgotnościowe w izolowanej przegrodzie nie mogą stwarzać warunków sprzyjających rozwojowi pleśni i grzybów. Niezwykle ważne są także parametry związane z ochroną przeciwpożarową. W grę wchodzą również kwestie użytkowe – powierzchnia systemu docieplenia będzie przecież stanowić wykończenie ściany mieszkania czy lokalu użytkowego. Do tego dochodzi jeszcze jeden aspekt: powierzchnia. Operujemy wewnątrz istniejących obiektów. Każdy centymetr ocieplenia będzie więc zmniejszał powierzchnię użytkową, której z reguły i tak nigdy nie ma za dużo.

Na kłopoty – system!

Warto więc szukać rozwiązań kompleksowych, zapewniających optymalną izolację termiczną przy możliwie najmniejszej grubości, a jednocześnie ochronę przed kondensacją i gromadzeniem pary wodnej oraz odpowiednie wykończenie powierzchni. Optymalnym rozwiązaniem wydają się płyty Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna. Przede wszystkim dlatego, że mamy tu do czynienia z rozwiązaniem systemowym. Podstawowym jego elementem jest płyta ze sztywnej pianki rezolowej, zapewniająca najniższy na rynku współczynnik przewodzenia ciepła λ równy 0,020 W/m·K. To element gwarantujący doskonałą izolacyjność termiczną, przy jednoczesnym utrzymaniu bardzo dobrych parametrów ogniowych. Gdybyśmy mówili  o systemie izolacji zewnętrznej, wystarczyłoby to w zupełności. Stosowanie wewnątrz wymaga jednak od producenta znacznie więcej finezji. Stąd płyty Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna są elementami zespolonymi. Ich zewnętrzną warstwę stanowi płyta gipsowo-kartonowa o grubości 12,5 mm. Dzięki temu po zamontowaniu i typowym wykończeniu otrzymujemy powierzchnię o standardzie odpowiadającym nowoczesnym budynkom. Bezpośrednio pod płytą G-K umieszczona została warstwa folii aluminiowej, zapewniającej płycie paroszczelność. Tym sposobem zabytkowy mur jest chroniony przed niepożądanym dopływem pary wodnej z pomieszczeń. Całość uzupełnia technologia montażu. Płyty Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna montowane są w technologii suchej zabudowy. Dzięki temu można je stosować na naprawdę nierównych ścianach – a przecież ceglane mury starych kamienic niezbyt często bywają idealnie proste.

Innowacje dla zabytków: Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna

i

Autor: Archiwum Architektury Kingspan Kooltherm K17 Izolacja wewnętrzna