Architektura MuratorTechnikaJak zaprojektować ciszę i komfort

Jak zaprojektować ciszę i komfort

Efektem współpracy polskich projektantów i polskich producentów jest nowatorskie rozwiązanie, które nie tylko skutecznie redukuje poziom hałasu w pomieszczeniu, ale także wyróżni się w nim ciekawą formą. Poznajcie panele akustyczne EHØ.

eho panele

Szum rozmów, dzwonki telefonów, odgłos stukających obcasów, czy odsuwanych krzeseł. Wszystkie te dźwięki towarzyszą nam na co dzień. Jednak obecne w naszym życiu w nadmiarze potrafią doprowadzać nas do szału.

Czy projektując przestrzeń architektoniczną zwracamy uwagę na jej akustykę?

„To jak przestrzeń architektoniczna brzmi ma duże znaczenie” – podkreśla Katarzyna Jakubowska, architekt z pracowni To Do Product Design. Do tej pory zwracano przede wszystkim uwagę na wizualny aspekt przestrzeni. Modne dziś w architekturze beton i szkło robią wrażenie nowoczesności. Jednak płaskie powierzchnie nie pozwalają na uzyskanie komfortu akustycznego. Szare, gładkie ściany i połyskujące szklane tafle przez surowość formy potęgują również zimną atmosferę pomieszczeń.

Czy w takiej przestrzeni dobrze się przebywa i pracuje?

Badania naukowe dowodzą, że człowiek potrzebuje spokoju. W pracy łatwiej nam się skupić w ciszy. W kawiarni, restauracji, czy domu lepiej czujemy się bez nadmiernych bodźców dźwiękowych. Duży poziom hałasu we wnętrzach powoduje rozdrażnienie i obniżenie koncentracji.

Jak zaprojektować dobrze brzmiącą przestrzeń?

Sposób na redukcję hałasu w domu i biurze, a także w miejscach publicznych: kawiarni, restauracji, szkole, przedszkolu, teatrze, kinie znaleźli polscy projektanci ze studia To Do Product Design specjalizującego się we wzornictwie przemysłowym i polscy producenci mebli z firmy DEDE Furniture. Opracowane przez nich panele akustyczne EHØ w ogromnym stopniu poprawiają jakość użytkowania wnętrz. Wykonane z litego drewna wizualnie ocieplają pomieszczenie. To hybrydowe rozwiązanie skutecznie redukuje poziom hałasu dzięki wewnętrznej konstrukcji oraz eliminuje pogłos poprzez ukształtowanie zewnętrznej powierzchni. Wykonana z litego drewna konstrukcja o strukturze 3D stanowi doskonały element dekoracyjny wnętrz.

eho panele

„Tworząc panele EHØ myśleliśmy jak zaprojektowana przestrzeń będzie użytkowana. Zależało nam, żeby to tak dobrze brzmiało jak wygląda. Panele EHØ nie tylko wizualnie ocieplają pomieszczenia, ale pozwalają w nich swobodniej rozmawiać, dając użytkownikom poczucie komfortu akustycznego. Poza tym stanowią doskonały kontrapunkt dla modnego obecnie betonu lub szkła, które generują pogłos” - podkreśla Katarzyna Jakubowska, współautorka pomysłu. „Panele akustyczne EHØ służą przede wszystkim do poprawy parametrów akustyki pomieszczeń. Równocześnie dzięki wykonanej z litego drewna trójwymiarowej konstrukcji doskonale sprawdzają się jako oryginalny element dekoracyjny przestrzeni. Nowoczesny design wpisuje je w najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym XXI wieku. Oryginalny wygląd, ciekawa forma i parametry akustyczne sprawiają, że można je odbierać trzema zmysłami: wzroku, dotyku i słuchu– podkreśla Paweł Małek, prezes DEDE Furniture.

Panele akustyczne EHO

Potwierdzone zaawansowanymi testami akustycznymi

Panele akustyczne EHØ stworzono w oparciu o wiedzę naukową. To doskonały przykład jak teorię można potwierdzić praktyką i w efektywny sposób przenieść wiedzę na produkt użytkowy. Projektanci podczas pracy na bieżąco czerpali informacje od naukowców, którzy pokazali jak przestrzeń akustyczna wygląda i czego jej brakuje. Nieczęsto zdarza się taka współpraca. Dzięki zdobytej wiedzy powstał produkt, który spełnia wymagania akustyczne, ale też pięknie wygląda. Panele poprawią akustykę pomieszczeń równocześnie stanowiąc efektowny element dekoracji wnętrz.

Panele akustyczne EHO
Badania współczynnika pochłaniania dźwięku

W jakiej przestrzeni stosować panele akustyczne EHØ?

Panele EHØ to nowe narzędzie dla architektów, by mogli projektować nie tylko wygląd, ale również przestrzeń. Można je stosować w różnych wnętrzach. Dzięki swojej konstrukcji wyciszą każdą zamkniętą przestrzeń. Stanowią sposób na redukcję hałasu zarówno w domu i biurze, a także miejscach użyteczności publicznej. W domu podniosą komfort wypoczynku. W miejscu pracy stworzą strefy ciszy. W przedszkolu, czy szkole wytłumią hałas. W kawiarni i restauracji zapewnią intymność rozmowy.

Panele akustyczne EHO

Oprócz zalet technicznych mają wysokie walory estetyczne. Wykonane z litego drewna świetnie komponują się jako panel dekoracyjny zarówno z nowoczesnym, jak i tradycyjnym wystrojem wnętrz. Naukowo zaprojektowana ażurowa konstrukcja rozpraszająca falę dźwiękową likwiduje pogłos w pomieszczeniu. Produkt dostępny jest w dwóch gatunkach drewna z możliwością wybarwienia na 4 kolory od jasnego do ciemnego brązu. Czterostopniowa gradacja wybarwienia surowca pozwala na łatwe dopasowanie do wystroju pomieszczeń.

eho panele

Intuicyjny montaż

Panele akustyczne EHØ są bardzo łatwe w montażu. Autorski, opatentowany sposób instalacji opiera się na systemie giętych profili stalowych ze specjalną perforacją. Dzięki niemu, można elastycznie regulować położenie paneli a konstrukcję łatwo przenieść w inne miejsce. Panele EHØ mają 4 cm grubości. Pojedynczy waży 12 kg. Do uzyskania wydatnej poprawy akustyki pomieszczenia potrzebna jest zabudowa 4 do 6 m. kw ściany. Im większą powierzchnię pomieszczenia zabudujemy tym uzyskamy lepsze parametry akustyczne. W panelach można swobodnie wycinać otwory np. na gniazdko elektryczne, bez zagrożenia utraty ich parametrów technicznych.

Panele akustyczne EHO

Polski wynalazek

Warto podkreślić, że panele akustyczne EHØ to produkt całkowicie polski. Powstały w efekcie współpracy polskich projektantów i polskich producentów z polskimi naukowcami. Autorami pomysłu są krakowscy przedsiębiorcy z meblarskiej firmy DeDe Furniture we współpracy z projektantami z pracowni architektonicznej To-Do Product Design. Ustrój akustyczny potwierdzono zaawansowanymi testami akustycznymi w Laboratorium Akustyki Technicznej.

eho panele

Innowacja na światową skalę

Akustyczne panele dekoracyjne EHØ Muteboard są innowacyjnym produktem na skalę światową przez utworzenie hybrydowego ustroju akustycznego o strukturze 3D wykonanego z odnawialnego surowca jakim jest drewno. Innowacyjność akustycznych paneli dekoracyjnych EHØ Muteboard jest połączeniem kilku cech niespotykanych do tej pory równocześnie:

• hybrydowy ustrój akustyczny (absorber i dyfuzor)

• struktura 3D

• naturalny materiał (drewno)

• zaawansowane techniki projektowe, jako innowacje produktowe minimalizujące czas wytworzenia panelu

• ścisła współpraca pomiędzy przedsiębiorcą, projektantem i ośrodkiem naukowo-badawczym

Międzynarodowe nagrody

Jakość i funkcjonalność paneli akustycznych EHØ została potwierdzona przez międzynarodowych ekspertów desingu i projektowania wnętrz w światowych konkursach. Produkt zdobył w tym roku prestiżową nagrodę iF Design Awards 2018 oraz decyzją Rady Ekspertów plebiscytu Must Have 2018 otrzymały znak Must Have 2018. Najnowszy wzór paneli EHØ otrzymał właśnie nagrodę Red Dot Award Product Design 2018. Produkt nie tylko dostał słynną Czerwoną Kropkę, ale jako jeden z 45 na ponad 6300 zgłoszonych prac został wyróżniony specjalnym tytułem „Honourable Mention” za szczególnie dobre wykonanie w aspekcie prac projektowych.

Ekoakustyka w biurach: nowe panele akustyczne przyjazne środowisku Dobrze zaprojektowana akustyka w biurach ma znaczący wpływ na zdrowie i kreatywność pracowników. VANK stale dostosowuje swoje boksy do współczesnych potrzeb. Nowe panele akustyczne tworzone są zgodnie z metodologią Nature Centered Design. Bo zielone biura szanujące naturę to przyszłość. Do nich też będą chcieli wracać pracownicy.
Akustyka biura – jak sprawić, by spełniała oczekiwania pracowników? [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Akustyka biura – jak sprawić, by spełniała oczekiwania pracowników?”. Najnowsze badania, wytyczne i wskazówki dla projektantów omawia Magda Szubert, specjalistka z dziedziny akustyki i psychoakustyki.
W pogoni za ciszą: wydarzenie on-line Jakie są najskuteczniejsze metody walki z hałasem? Gdzie znajdują się najgłośniejsze i najcichsze miejsca w Polsce? I dlaczego cisza ma dla nas tak duże znaczenie? Już 17 września wyjątkowe wydarzenie on-line organizowane przez Stowarzyszenie Komfort Ciszy i Saint-Gobain.
Kabiny akustyczne HAKO To propozycja na wydzielanie cichych stref we wnętrzach, bez konieczności stawiania trwałych ścian.
Biuro firmy doradczej EY w Warszawie. Rozwiązania akustyczne dla nowych form pracy Przebudowa warszawskiego biura firmy doradczej EY to przykład zastosowania nowoczesnych rozwiązań akustycznych dla nowych typów przestrzeni biurowych.
Centrum Technologii Trumpf Polska w Warszawie. Akustyka wnętrz - indywidualne rozwiązania Siedziba firmy Trumpf Polska w Warszawie jest przykładem architektury, w której, mimo bardzo prostej formy, zadbano o szlachetność wyrazu i komfort pracowników.