Architektura MuratorTechnikaMauzoleum w Michniowie projektu Nizio Design International: nowe zdjęcia

Mauzoleum w Michniowie projektu Nizio Design International: nowe zdjęcia

Budowa mauzoleum w Michniowie dobiega końca. Prezentujemy najnowsze zdjęcia z realizacji Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, które wykonał Wiktor Utkowski.

Mauzoleum w Michniowie projektu Nizio Design International: nowe zdjęcia
Mauzoleum w Michniowie, stan obecny, na pierwszym planie tzw. Pieta Michniowska autorstwa Wacława Staweckiego; fot. Wiktor Utkowski, dzięki uprzejmości Nizio Design International

Projekt mauzoleum w Michniowie został wyłoniony w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Wsi Kieleckiej w 2009 roku. Zwyciężyła pracownia Nizio Design International, proponując przejmującą formę obiektu złożonego z 11 poddawanych stopniowej deformacji betonowych segmentów. Budynek upamiętnić ma zbrodnie popełnione w trakcie niemieckiej okupacji na mieszkańcach polskiej wsi. Tragedia, która dotknęła położony w województwie świętokrzyskim Mnichów, po drugiej wojnie światowej stała się symbolem wszystkich pacyfikacji tego czasu.

Mauzoleum w Michniowie: beton, drewno i stal

Realizacja mauzoleum w Michniowie rozpoczęła się w 2010 roku, jednak z uwagi na kłopoty z wykonawcami i brak środków wkrótce została przerwana. Obecnie udało się doprowadzić inwestycję do stanu surowego zamkniętego, a zespół Nizio Design International pracuje nad ostatecznym kształtem wystawy. Zajmie ona powierzchnię 1700 m² i pokaże kolejne etapy pacyfikacji. Materiałami, które dominują we wnętrzu, a zarazem stają się nośnikiem treści, które wzmocnią ekspozycyjną narrację są: beton, drewno oraz czarna stal walcowana na gorąco. Ich faktury, barwy oraz zapach oddziałują na zmysły zwiedzających. Na powierzchni betonu odwzorowano odcisk drewna. Część wewnętrznych betonowych ścian posłuży m.in. do wyświetlania projekcji multimedialnych – tłumaczy Mirosław Nizio. Uwaga głównego projektanta skupiona jest dziś na jednoczesnym nadzorze nad pracami budowlanymi oraz tworzeniem treści merytorycznych i elementów scenografii wystawy mauzoleum w Michniowie.  

Pracownia Nizio Design International jest generalnym projektantem mauzoleum w Michniowie. Zespół architektów kierowany przez Mirosława Nizio odpowiada za projekt architektury, projekt wnętrz i zagospodarowania terenu – w fazie koncepcyjnej, budowlanej i wykonawczej. A także za nadzór nad projektem od rozpoczęcia aż do momentu zakończenia realizacji.   

Czytaj też: Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie |

Autor: Piotr Prus
Polski projekt w Gruzji! Na zlecenie Instytutu Polskiego w Tbilisi pracownia Nizio Design International przygotowała koncepcję adaptacji modernistycznego kina w Mcchecie. W obiekcie planowane jest muzeum poświęcone historii tej jednej z najstarszych osad na Kaukazie.
Sala Orderu Orła Białego Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze polskie odznaczenie, przyznawane zarówno za zasługi cywilne, jak i wojskowe. W Pałacu Prezydenckim została otwarta poświęcona mu wystawa. Za projekt przestrzeni ekspozycyjnej odpowiada pracownia Nizio Design International.
Rozbudowa Muzeum Powstania według Nizio Design [NOWE WIZUALIZACJE] W konkursie na nowe skrzydło Muzeum Powstania Warszawskiego zwyciężyło biuro Nizio Design International. Prezentujemy założenia nagrodzonej pracy i nowe wizualizacje.
Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie zaprojektowali Polacy Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu to największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada polska pracownia Nizio Design International
Muzeum Polskiej Wódki Koneser w Warszawie Architekci starali się zachować jak najwięcej historycznych elementów dawnego budynku rektyfikacji – w muzeum wyeksponowano oryginalną ceglaną ścianę z kotłami, kadzie czy stągiewkę – o adaptacji na funkcje muzealne jednego z zabytkowych budynków na terenie XIX-wiecznej fabryki wódek na warszawskiej Pradze pisze Mirosław Nizio.
Apartamentowiec Nordic Haven w Bydgoszczy Nordic Haven to nowy charakterystyczny punkt w panoramie Bydgoszczy. Wyróżnia go kaskadowo-tarasowa forma oraz wyraźny podział na część mieszkalną i biurową. Za projekt architektoniczny budynku odpowiada pracownia Nizio Design International.