Mikroapartamenty w Nowym Jorku

i

Autor: Archiwum Architektury Celem projektu było stworzenie bloku mieszkalnego, który oferowałby niewielkie i niedrogie mieszkania pod wynajem. Blok składa się z 55 jednostek o powierzchni od 25 do 35 m2, a jego konstrukcja pozwala na umiejscowienie w niemal dowolnej lokalizacji. Fot. Field condition

Mikroapartamenty w Nowym Jorku

2016-06-30 11:34

Projekt powstał w wyniku konkursu zorganizowanego przez władze Nowego Jorku, który na celu miał opracowania nowych metod realizacji taniej zabudowy mieszkaniowej dla rodzin o przeciętnych dochodach. Obiekt powstał z kompletnie wyposażonych, prefabrykowanych segmentów o zróżnicowanej typologii. Wysokość kondygnacji wynosi około 289 cm, a powierzchnia mieszkań waha się od 25 do 33 m2.

Nazwa obiektuBlok Carmel Place/ My Micro NY
Adres obiektuKips Bay, Manhattan, Nowy Jork
AutorzynARCHITECTS
KonstrukcjaDeNardis Engineers
Generalny wykonawcaMonadnock Construction; Capsys
InwestorNYC Department of Housing Preservation & Development
Powierzchnia całkowita3255.0 m²
Projekt2013
Data realizacji (koniec)2016
Koszt inwestycji17 000 000 USD

Carmel Place zwany również My Micro NY to wielorodzinny budynek mieszkalny zbudowany z kompletnie wyposażonych, prefabrykowanych segmentów o zróżnicowanej typologii. Blok zlokalizowany jest na niewielkiej działce o wymiarach ok. 13 x 32 m na Manhattanie. Projekt powstał w wyniku konkursu adAPT NYC zorganizowanego przez władze Nowego Jorku w celu opracowania nowych metod realizacji taniej zabudowy mieszkaniowej dla rodzin o przeciętnych dochodach, które poszukują lokum jedno- lub dwupokojowego.

Mikroapartamenty w Nowym Jorku

i

Autor: Archiwum Architektury Na elewacjach zastosowano cegłę w czterech odcieniach szarości. Fot. Field condition

Ponieważ budynki wielorodzinne o strukturze opartej jedynie na małych mieszkaniach nie są dopuszczone w przepisach lokalnych (minimalna wielkość mieszkania to ok. 36 m2), a jednocześnie zapotrzebowanie znacznie przerasta podaż małych mieszkań, władze Nowego Jorku dokonały korekty zapisów prawa miejscowego w obszarze dzielnicy Kips Bay, aby umożliwić powstanie budynku złożonego jedynie z jednostek mieszkalnych o niewielkim metrażu. Mieszkańcom bloku zapewniono dostęp do usług takich jak siłownia, pralnia, ogólnodostępna przestrzeń rekreacyjna oraz przestrzeń do pracy indywidualnej, użytkowy taras na dachu, pomieszczenia magazynowe czy boksy na rowery. Mieszkania zaprojektowano w taki sposób, aby w miarę możliwości zwiększyć dostęp światła dziennego i różnicować widoki na okolicę, a pomieszczenia ogólnodostępne zlokalizowano tak, by ułatwiać lokatorom nawiązywanie kontaktów.

Mikroapartamenty w Nowym Jorku

i

Autor: Archiwum Architektury W każdym mieszkaniu znajduje się pokój dzienny, kuchnia, łazienka oraz balkon w postaci portfenetru. Fot. Pablo Enriquez

Mieszczący 55 jednostek mieszkalnych Carmel Place jest obecnie najwyższym w Nowym Jorku budynkiem złożonym z elementów prefabrykowanych. Wysokość kondygnacji wynosi około 289 cm, a powierzchnia mieszkań waha się od około 25 do 33 m2, z czego 40% jest dostępnych dla rodzin o przeciętnych lub niskich dochodach. W 16 spośród 32 mieszkań o cenach rynkowych, jak również w 8 mieszkaniach przeznaczonych dla weteranów wojennych, przewidziano modyfikowalną zabudowę meblową, której formę można dostosowywać do indywidualnych potrzeb użytkowników.

Mikroapartamenty w Nowym Jorku

i

Autor: Archiwum Architektury Budowa bloku polegała na wyprodukowaniu w fabryce 65 stalowych, pojedynczych modułów ramowych z betonowymi płytami podłóg i stropów (z czego 55 modułów to jednostki mieszkalne, pozostałe 10 składa się na rdzeń budynku), a następnie przetransportowaniu ich na plac budowy i połączeniu ze sobą. Tak zamontowane elementy są gotowe do montażu urządzeń i wykończenia wnętrz, a także ceglanej elewacji. Fot. Field condition

Ceny rynkowe wynajmu jednopokojowych mieszkań w centrum Nowego Jorku zaczynają się od 3400 dolarów miesięcznie, natomiast w budynku Carmel Place od 2000 dolarów, a ceny mieszkań dostępnych dla osób o niższych dochodach są w przedziale 950-1500 dolarów. Metoda prefabrykacji umożliwiła równoległe prowadzenie prac fundamentowych i realizacji jednostek mieszkalnych – stalowych ram z betonowymi płytami podłóg i stropów. Prefabrykaty przygotowywano w stoczni na Brooklynie i zmontowano w ciągu 4 tygodni na placu budowy w sposób dużo mniej uciążliwy dla otoczenia niż w przypadku tradycyjnych metod.