Architektura MuratorTechnikaMuzeum Geologii w Progreso

Muzeum Geologii w Progreso

Prosta forma budynku bazuje na regularnych kwadratowych modułach, rozmieszczonych symetrycznie w ortogonalnej siatce alejek, w których zaprojektowano różne funkcje – o meksykańskiej realizacji pracowni Estudio MMX pisze Wiktor Kowalski.

Muzeum Geologii w Progreso
Muzeum Geologii w Progreso, proj. Estudio MMX; fot. Dane Alonso

Położone w Meksyku, na półwyspie Jukatan, portowe miasto Progreso od dawna przyciąga turystów szeroką plażą oraz bliskością rezerwatów przyrody i interesujących zabytków stanowiących pozostałość po kulturze Majów. Jednym z nich jest Dzibilchaltún – dawne miasto, wśród którego ruin znajduje się Świątynia Siedmiu Lalek, stojąca na postumencie z charakterystycznej schodkowej piramidy. Ten motyw kultury Majów został również subtelnie zaadaptowany przez Meksykańską pracownię architektoniczną Estudio MMX w projekcie Muzeum Geologii w Progreso. Niedawno otwarty budynek, położony bezpośrednio przy miejskiej plaży, ma potencjał stać się jedną z głównych atrakcji miasta i powodem, aby zatrzymać się w nim na dłużej. Obiekt powstał w ramach Miejskiego Programu Poprawy (PMU) mającego na celu polepszenie warunków miejskich i jakości życia w ubogich dzielnicach.

Prosta forma budynku bazuje na regularnych kwadratowych modułach rozmieszczonych symetrycznie w ortogonalnej siatce alejek. Moduły o zmiennej wysokości zostały zaprojektowane z myślą o różnych funkcjach – niektóre z nich tworzą dziedzińce z otwartymi dachami, inne służą jako platformy dla ogrodów na tarasach, a w jeszcze innych zlokalizowano pomieszczenia niezbędne dla funkcjonowania muzeum – sale ekspozycyjne, warsztaty konserwatorskie, archiwa, biura czy pomieszczenia techniczne. Ogółem w ramach zabudowy na planie prostokąta o bokach blisko 100 na 50 m, aż 55% to przestrzenie otwarte, stworzone z myślą o odpoczynku i relaksie, natomiast wystawie stałej i czasowej poświęcone jest 18% powierzchni.

Architektura Meksyku w obiektywie Candidy Höfer Niemiecka artystka Candida Höfer przez dwa lata fotografowała architekturę Meksyku – jej puste wnętrza i detale. Podsumowującą projekt wystawę można oglądać w nowojorskiej galerii Sean Kelly.
Współczesna architektura Meksyku. Reforma Towers projektu Richard Meier & Partners Pracownia architektoniczna Richard Meier & Partners przedstawiła projekt kompleksu wieżowców, który powstać ma w stolicy Meksyku.
Tagi:
Muzeum Hutnictwa / Chorzów Z dystopijnej scenerii terenów po zburzonej hucie wyłonił się nowoczesny budynek muzeum, który harmonijnie łączy historię z nowoczesnością. O nowej realizacji BLANK_architekci pisze Justyna Swoszowska.
Muzeum Pamięci Sybiru Powstał obiekt mocno zapadający w pamięć, nasycony treściami symbolicznymi i wydobywający piękno przemysłowej architektury międzywojnia. O nowej realizacji Pracowni Projektowej ARKON Jana Kabaca pisze Konrad Kucza-Kuczyński.
Muzeum Pieców / Jingdezhen Z uwagi na skalę obiektu sklepienia wykonano w konstrukcji żelbetowej, którą obłożono cegłami pochodzącymi m.in. z rozebranych okolicznych pieców do wypalania ceramiki. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Pieców w Jingdezhen według projektu Studio Zhu-Peipisze Wiktor Kowalski.
Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej Rytm masywnej kolumnady komunikuje funkcję publiczną obiektu. Można się w nim doszukiwać echa reprezentacyjnej architektury międzywojnia. O Muzeum Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, nowej realizacji pracowni BDR Architekci, pisze Marcin Kwietowicz.
Muzeum Popiełuszki w Okopach na Podlasiu: nowy projekt Nizio Design International Poznaliśmy projekt  Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki w Okopach.  Obiekt w miejscu urodzenia legendarnego  kapelana „Solidarności” powstanie według koncepcji  biura Nizio Design International.
Wyniki konkursu na projekt wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego Pracownia plus3 architekci we współpracy z PL Studio Patryk Żurawski i Manufakturą Technologiczną zwyciężyła w konkursie na projekt wystawy stałej Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.