Architektura MuratorTechnikaOrientarium / Łódź

Orientarium / Łódź

W ramach projektu łódzkiego Orientarium stworzono nowe pawilony, wybiegi i woliery, które zajmą powierzchnię ponad dziesięciu boisk piłkarskich oraz staną się domem dla zwierząt lądowych i wodnych południowo-wschodniej części Azji. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Dorota Szlachcic.

Orientarium / Łódź
Ścieżka zwiedzania w jednym z pawilonów; fot. Szlachcic Architekci

Orientarium w Łodzi to kolejna po wrocławskim Afrykarium tego typu realizacja pracowni ArC2 Fabryka Projektowa (publikacja „A-m” 11/14, 07/15), tym razem poświęcona biotopom Azji Południowo-Wschodniej. Czarne, pokryte sprasowanym drewnem bambusowym fasady pawilonów wystawienniczych mają być naturalnym tłem dla zwierząt i wtapiać się w zieleń ogrodu zoologicznego, który zlokalizowany jest na terenie łódzkiego Parku Piłsudskiego. W Orientarium architekci razem z biologami odtwarzają pod jednym dachem piaszczysty ring dla słoni indyjskich, ściany z bloków kamiennych do wspinania dla makaków, pokryte czarną magmową skałą zbiorniki wodne dla żarłaczy czarnopłetwych, płaszczek, muren i innych gatunków zamieszkujących wody wokół Wysp Sundajskich i cieśniny Lembeh. Obecne trwa pierwsze zalewanie największego basenu, zaczyna się magia…

Czytaj też: Pawilon dla słoni w zuryskim zoo |

Motyw przewodni ścieżki zwiedzania stanowią kamienne budowle porośnięte gigantycznymi korzeniami figowca (banian), które będą jednocześnie schronieniem dla wielu gatunków. Słupy podcienia pawilonu wejściowego do ZOO tworzą początek barwnej opowieści – wchodzimy do lasu bambusowego z ukrytymi kasami, lobby, salami dydaktycznymi i restauracją. Podcień wykończony jest betonowymi elementami w kształcie kwiatu plumerii. Dalej kierujemy się do głównego pawilonu wystawienniczego znajdującego się pod łącznikiem. Obok jest strefa restauracyjna zaprojektowana w charakterze porośniętej dżunglą wioski.

Tagi:
zoo
Rozbudowa ogrodu zoologicznego w Zamościu Zoo nie jest próbą pełnego odwzorowania ekosystemów, lecz pewną reinterpretacją natury, wprowadzającą wyraziste antropogeniczne formy – o realizacji Rysy Architekci pisze Tomasz Michalak.
Pawilon dla słoni w zuryskim zoo Najbardziej charakterystycznym elementem nowej słoniarni jest przekrycie o miękkiej geometrii spłaszczonej kopuły, pozbawione podpór pośrednich. Wysoka na 18 m drewniana konstrukcja tworzy nieregularną kompozycję elementów pełnych i przeziernych. Światło dzienne wpada do środka poprzez 271 świetlików wypełnionych poduszkami z folii ETFE, o łącznej powierzchni 2100 m2.
Afrykarium we Wrocławiu Prosty, obłożony czarnym corianem budynek o kubaturze 184 000 m3 stanąć miał w jednej osi ze znajdującą się nieopodal Halą Stulecia, co groziło skreśleniem zabytkowego obiektu z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największym wyzwaniem dla autorów było więc wpisanie go w historyczny kontekst, ale także zapewnienie szczelności posadowionej w wodzie części podziemnej i wykonanie dachu o rozpiętości dochodzącej do 43 metrów – o realizacji piszą Dorota i Mariusz Szlachcicowie oraz Maciej Minch.
Odrarium we Wrocławiu Słynne wrocławskie zoo zyska wkrótce nową atrakcję – kompleks basenów z reprezentacyjnymi dla Odry gatunkami ryb.