Architektura MuratorTechnikaPawilon Novartis w Bazylei

Pawilon Novartis w Bazylei

Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.

Pawilon Novartis w Bazylei
Pawilon Novartis w Bazylei, proj. AMDL Circle; fot. © iart

Zlokalizowany w Bazylei Kampus Novartis z założenia ma być miejscem spotkań, dialogu i współpracy służącym postępowi nauki. Mieszczą się w nim siedziby start-upów, inkubatory przedsiębiorczości oraz placówki instytutów i firm partnerskich Novartisu działające w obszarze nauk przyrodniczych. Jesienią 2022 roku kampus ma zostać udostępniony dla zwiedzających. Już teraz ciekawość przykuwa powstały w jego sercu pawilon z multimedialną elewacją zaprojektowany przez włoskiego architekta Michelego de Lucchiego i pracownię AMDL CIRCLE we współpracy z biurem architektonicznym Blaser Butscher Architekten z Bazylei. W obiekcie, którego główną funkcją będzie edukacja i dialog na temat nauki i przyszłości opieki zdrowotnej, zaplanowano centrum wystaw, spotkań i wydarzeń dostępne dla mieszkańców Bazylei. Każdy element budynku harmonizuje z wartościami, którym ma służyć, dzięki innowacyjnemu projektowi, gdzie najnowsze trendy i osiągnięcia budownictwa zostały połączone w wizjonerską całość.

Obiekt ma dwa piętra. Na górnym poziomie zaplanowano przestrzeń ekspozycyjną z małą salą filmową na antresoli, gdzie zaczyna się zwiedzanie. Na parterze znajdują się kawiarnia, sala konferencyjna oraz SchoolHub – interaktywna sala edukacyjna dla młodzieży. Uczniowie mogą tam poprzez zabawę zapoznać się z medycyną, naukami przyrodniczymi i związanymi z nimi zawodami. Sale edukacyjne i wystawowe zostały podzielone na cztery obszary tematyczne: Kruchość życia: istotne funkcje organizmu i rozwój chorób, Od laboratorium do pacjenta: powstawanie leku, Wędrówka w czasie: historia medycyny i powstawanie przemysłu farmaceutycznego w Bazylei oraz Przyszłość opieki zdrowotnej: perspektywy na przyszłość ochrony zdrowia.

Tagi:
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.
Pawilon eksperymentalny BUGA Pawilon wsparty jest na lekkiej konstrukcji z włókien szklanych i węglowych, inspirowanej występującymi w przyrodzie strukturami włóknistymi.
Cyfrowa fabrykacja w praktyce: eksperymentalne pawilony z ICD Stuttgarcie i ETH w Zurychu Projektowanie pawilonów to architektoniczne laboratorium w mikroskali, pozwalające na testowanie nowych rozwiązań materiałowych i metod produkcji, zanim na stałe zagoszczą na placu budowy. To działania badawcze i eksperymentalne, dlatego prym wiodą w nich czołowe uczelnie architektoniczne takie jak ICD w Stuttgarcie czy katedra prowadzona przez duet Gramazio i Kohler na ETH w Zurychu.
A'Design Award 2019: Polacy z nagrodą za projekt pawilonu Stoisko firmy OKA projektu gdyńskiej pracowni MOA Masters of Arts zdobyło jedną z głównych nagród w tegorocznej edycji A'Design Award & Competition.