Architektura MuratorTechnikaPawilon Novartis w Bazylei

Pawilon Novartis w Bazylei

Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.

Pawilon Novartis w Bazylei
Pawilon Novartis w Bazylei, proj. AMDL Circle; fot. © iart

Zlokalizowany w Bazylei Kampus Novartis z założenia ma być miejscem spotkań, dialogu i współpracy służącym postępowi nauki. Mieszczą się w nim siedziby start-upów, inkubatory przedsiębiorczości oraz placówki instytutów i firm partnerskich Novartisu działające w obszarze nauk przyrodniczych. Jesienią 2022 roku kampus ma zostać udostępniony dla zwiedzających. Już teraz ciekawość przykuwa powstały w jego sercu pawilon z multimedialną elewacją zaprojektowany przez włoskiego architekta Michelego de Lucchiego i pracownię AMDL CIRCLE we współpracy z biurem architektonicznym Blaser Butscher Architekten z Bazylei. W obiekcie, którego główną funkcją będzie edukacja i dialog na temat nauki i przyszłości opieki zdrowotnej, zaplanowano centrum wystaw, spotkań i wydarzeń dostępne dla mieszkańców Bazylei. Każdy element budynku harmonizuje z wartościami, którym ma służyć, dzięki innowacyjnemu projektowi, gdzie najnowsze trendy i osiągnięcia budownictwa zostały połączone w wizjonerską całość.

Obiekt ma dwa piętra. Na górnym poziomie zaplanowano przestrzeń ekspozycyjną z małą salą filmową na antresoli, gdzie zaczyna się zwiedzanie. Na parterze znajdują się kawiarnia, sala konferencyjna oraz SchoolHub – interaktywna sala edukacyjna dla młodzieży. Uczniowie mogą tam poprzez zabawę zapoznać się z medycyną, naukami przyrodniczymi i związanymi z nimi zawodami. Sale edukacyjne i wystawowe zostały podzielone na cztery obszary tematyczne: Kruchość życia: istotne funkcje organizmu i rozwój chorób, Od laboratorium do pacjenta: powstawanie leku, Wędrówka w czasie: historia medycyny i powstawanie przemysłu farmaceutycznego w Bazylei oraz Przyszłość opieki zdrowotnej: perspektywy na przyszłość ochrony zdrowia.

Tagi:
Centrum jogi w Przeźmierowie Pawilony zostały wzniesione z bezpośrednim udziałem inwestorów, są efektem ich pasji i wyznawanej filozofii, w której dużą rolę odgrywa natura – o realizacji pracowni Mili Młodzi Ludzie pisze Agnieszka Rumież.
Nad jeziorem Paprocany w Tychach stanie nowy pawilon projektu biura RS+ Robert Skitek Już w przyszłym roku może zacząć działać nowy pawilon gastronomiczny nad jeziorem Paprocany. Projekt obiektu z tarasem na dachu i charakterystycznymi elewacjami z modrzewiowych listew opracowało studio RS+ Robert Skitek.
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia W 2022 roku Walencja dzierży tytuł Światowej Stolicy Designu. Z tej okazji na jednym z głównych placów miasta stanął ażurowy pawilon, oferujący mieszkańcom zacienione miejsce spotkań.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.