The Plus – fabryka mebli firmy Vestre projektu BIG

i

Autor: Archiwum Architektury The Plus – nowa fabryka mebli firmy Vestre, proj. Bjarke Ingels Group (BIG); fot. Einar Aslaksen/Vestre

The Plus – fabryka mebli firmy Vestre projektu BIG

2022-08-01 13:46

Zastosowanie w obiekcie rozwiązań takich, jakie wykorzystuje się w budynkach pasywnych, pozwoliło ograniczyć roczne zapotrzebowanie na energię do zaledwie 27,1 kWh/m² – o nowej fabryce mebli firmy Vestre autorstwa Bjarke Ingels Group pisze Wiktor Kowalski.

W pobliżu niewielkiej norweskiej wsi Magnor, położonej w zasięgu 2 godzin jazdy samochodem z Oslo i zaledwie 3 km od granicy ze Szwecją, w 120-hektarowym lesie powstał budynek The Plus – nowa fabryka mebli firmy Vestre. Jego nazwa nawiązuje do kształtu budynku na planie krzyża o powierzchni 7000 m2, z częścią biurową pośrodku oraz czterema promieniście wychodzącymi skrzydłami, z których każde odpowiada innemu etapowi produkcji mebli – malowaniu, wytwarzaniu elementów drewnianych, montażowi oraz magazynowaniu.

Za projekt odpowiadała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG), która wspierana była przez lokalnych inżynierów z biura Bollinger+Grohmann. W odróżnieniu od tradycyjnego postrzegania fabryki jako zamkniętego zakładu produkcyjnego The Plus w założeniu miał się stać budynkiem transparentnym, a zarazem zapraszającym do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami wykorzystywanymi do produkcji mebli Vestre. W tym celu teren otaczającego budynek lasu został przekształcony w park publiczny, a do odwiedzenia fabryki zachęcają rozmaite zabiegi architektoniczne. Duże przeszklenia w elewacji umożliwiają podglądanie z zewnątrz procesów produkcyjnych, spośród których wiele jest zautomatyzowanych i zrobotyzowanych. Dachy zostały uformowane tak, aby stworzyć na nich tarasy dostępne dla odwiedzających z poziomu terenu zarówno z zewnątrz (także dla osób na wózkach), jak i od wewnątrz (z patio dzięki okrągłej klatce schodowej).

KUP DOSTĘP