Dom z widokiem - przeszklenia we współczesnej architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Dom z widokiem - przeszklenia we współczesnej architekturze domów jednorodzinnych

2017-05-01 8:00 Materiał sponsorowany

Duże przeszklenia to wiodący trend współczesnej architektury, który dotyczy również domów jednorodzinnych. Tafle szkła nadają bryle budynku lekkości i podkreślają jego charakter. Swobodę projektowania i realizacji nawet najbardziej wyszukanych wizji architektonicznych zapewniają nowoczesne, drewniane okna i drzwi tarasowe.

W nowoczesnych domach okna i drzwi tarasowe nierzadko zajmują powierzchnię całej ściany. Dzięki temu wnętrza są dobrze doświetlone i harmonijnie łączą się z otoczeniem. Krajobraz za oknem staje się integralną częścią wystroju wnętrz, a taras i ogród stanowią naturalne przedłużenie salonu. Przy realizacji wielkoformatowych przeszkleń doskonale sprawdzają się systemy marki Sokółka Okna i Drzwi. Drewniane profile pozwalają na wykonanie konstrukcji o znacznych rozmiarach, a jednocześnie dają szerokie pole do indywidualizacji wyglądu stolarki okiennej. Otwiera to przed architektami możliwości nadania budynkowi niepowtarzalnego charakteru, idealnie dopasowanego do oczekiwań inwestora.

Szklane elewacje

W przypadku dużych przeszkleń szczególnie istotną rolę odgrywa stabilność profili okiennych. Do tworzenia trwałych i bezpiecznych, wielkogabarytowych okien i drzwi tarasowych idealnie nadaje się drewno. Charakteryzuje się ono bardzo dużą wytrzymałością konstrukcyjną, a dodatkowo jest odporne na wahania temperatur, czyli nie zwiększa swoich wymiarów. Ma to szczególne znaczenie w naszej strefie klimatycznej, gdzie różnica w temperaturze otoczenia zimą i latem może przekraczać 60 st. C – mówi Radosław Dąbrowski, Dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska SA, do której należy marka Sokółka Okna i Drzwi.

Do produkcji okien i drzwi tarasowych marki Sokółka Okna i Drzwi używa się starannie wyselekcjonowanego drewna sosnowego, modrzewiowego, meranti lub dębu. Ramy wykonuje się z czterech warstw drewna z odpowiednio dobranym, naprzemiennym układem słojów, dzięki czemu są one bardzo stabilne i trwałe.

Dom z widokiem - przeszklenia we współczesnej architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Z myślą o realizacji imponujących, panoramicznych przeszkleń powstały drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne THERMO HS. Pojedyncze skrzydło może osiągać do 3,33 m szerokości i 2,9 m wysokości. W zależności od ilości skrzydeł przesuwnych, łącząc odpowiednio elementy, można stworzyć szklaną ścianę o długości nawet 20 m. System pozwala na montaż 1 lub 2 prowadnic, dzięki czemu otwieranie odbywa się w dowolny sposób, zależnie od preferencji. Dostępny jest także system narożny z ruchomym słupkiem.

Drzwi THERMO HS wyposażono w niski próg, który zapewnia wygodne przejście z wnętrza na taras. Pomimo sporej wagi, która może dochodzić do 400 kg dla jednego skrzydła, ich otwieranie nie wymaga użycia dużej siły. Dla większego komfortu użytkowania drzwi mogą być w pełni automatyczne. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota lub klawisza umieszczonego w klamce. W przypadku, gdy drzwi THERMO HS zostaną włączone w system inteligentnego domu, do ich otwierania i zamykania używa się dodatkowo smartfona lub tabletu.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne dostępne są również w wersji drewniano-aluminiowej. Model THERMO HS ALU posiada od strony zewnętrznej aluminiową nakładkę, która chroni drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Spektakularne efekty daje również zastosowanie wielkogabarytowych okien. Mogą one sięgać od podłogi do sufitu tworząc przeszklone elewacje. Okna marki Sokółka Okna i Drzwi w wersji rozwiernej mają maksymalnie 2,8 m wysokości i 1,2 m szerokości. Natomiast w wersji nieotwieralnej ich wymiary mogą dochodzić do 3,75 m wysokości i 3,75 m szerokości.

Dom z widokiem - przeszklenia we współczesnej architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Nowoczesny design

Okna i drzwi tarasowe marki Sokółka Okna i Drzwi pozwalają na realizację zróżnicowanych projektów architektonicznych. Produkty wykonuje się na zamówienie, dzięki czemu są idealnie dopasowane do oczekiwań inwestorów. Dostępność wielu rodzajów drewna, bogata gama kolorystyczna i różnorodna stylistyka daje niezliczone możliwości indywidualnego dostosowania do koncepcji całego budynku i planowanej aranżacji wnętrz. Ułatwia to architektom realizowanie wyobrażeń inwestorów na temat ich przyszłego domu – mówi Marek Aniśko, Kierownik ds. Sprzedaży Krajowej Inwido Polska SA, do której należy marka Sokółka Okna i Drzwi.

W nowoczesne budownictwo doskonale wpisują się okna, w których od zewnątrz zamontowano profile aluminiowe. Takie rozwiązanie zastosowano w oknach drewniano-aluminiowych z linii PURO, ELITE 92 ALU, THERMO 80 ALU, PURO PASSIVE oraz drzwiach tarasowych podnoszono-przesuwnych THERMO HS ALU.

Projektanci mają możliwość zaprojektowania innego koloru ram od zewnętrznej strony budynku, a innego od wewnątrz. Dla inwestorów ceniących naturalny wygląd drewna z widocznym usłojeniem przygotowano szeroką gamę lakierów transparentnych. W celu uzyskania jednolitej barwy, okna mogą zostać pomalowane lakierem kryjącym. Do wyboru jest cała paleta barw RAL. Zewnętrzna nakładka aluminiowa w oknach drewniano-aluminiowych również może zostać pomalowana na dowolny odcień RAL. Dostępne są nawet pokrycia przypominające wyglądem drewno. Aluminiowej powierzchni można nadać dowolną fakturę – matową, błyszczącą lub satynową.

Wysoka energooszczędność

Obecnie inwestorzy przywiązują równie dużą wagę do energooszczędności budynków jak do walorów estetycznych. Produkty marki Sokółka Okna i Drzwi wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów w tym zakresie. Wszystkie okna i drzwi tarasowe cechują się znakomitą efektywnością energetyczną. Już teraz spełniają one parametry izolacyjności cieplnej, które będą wymagane dopiero od 2021 roku. Dla przykładu w drzwiach tarasowych z linii THERMO HS i THERMO HS ALU współczynnik Uw wynosi 0,9 W/m2K. Takim samym współczynnikiem cechują się okna z linii PURO, THERMO 80 i THERMO 80 ALU, natomiast okna ELITE 92 i ELITE 92 ALU mają współczynnik Uw=0,8 W/m2K. W ofercie znajdują się również okna dedykowane budownictwu pasywnemu PURO PASSIVE o współczynniku Uw=0,66 W/m2K, które posiadają certyfikat Passive House Institut w Darmstadt.

We wszystkich produktach marki Sokółka Okna i Drzwi standardowo montowany jest pakiet 3-szybowy ze szkłem niskoemisyjnym, ciepłą ramką i przestrzenią międzyszybową wypełnioną argonem. Bardzo dobra izolacyjność cieplna to również zasługa ram z drewna, które doskonale utrzymuje ciepło. Maksymalną szczelność zapewnia też system uszczelek składający się z dwóch uszczelek wrębowych i jednej krawędziowej.