Architektura MuratorTechnikaWarsztatKompleks sportowy Bilbao Arena z elewacją ze stali

Kompleks sportowy Bilbao Arena z elewacją ze stali

Inwestycja władz hiszpańskiego Bilbao to wielofunkcyjny kompleks sportowy zrealizowany na przedmieściach, w sąsiedztwie parku. Elewacja pokryta łuską z blachy ma nawiązywać kolorem do pobliskich terenów zielonych. Projekt Bilbao Arena przygotowali Javier Pérez Uribarri oraz Nicolás Espinosa z biura architektonicznego ACTX

Bilbao Arena, detal elewacji
Bilbao Arena, detal elewacji. Romby wycięte ze stalowej blachy mają różne kolory, od jaskrawej zieleni, przez odcienie oliwkowe, po kontrastowe plamy czerwieni. Stalowe blachy zostały zamocowane na konstrukcji krzyżowej oddzielonej galwanizowaną stalą o szerokości 75 cm. Fot. ACTX
Wielofunkcyjny kompleks sportowy Bilbao ArenaBilbao, Hiszpania
AutorzyACXT / Javier Pérez Uribarri y Nicolás Espinosa Barrientos
Generalny wykonawcaUTE POLIDEPORTIVO (CYCASA OHL)
InwestorAzpiegiturak, S.A.U.
Powierzchnia całkowita30808.0 m²
Projekt2006
Data realizacji (początek)2007
Data realizacji (koniec)2010
Koszt inwestycji38 000 000 euro

Wielofunkcyjny kompleks sportowy Bilbao Arena:
lokalizacja: Bilbao, Hiszpania,
autorzy: ACXT / Javier Pérez Uribarri y Nicolás Espinosa Barrientos,
inwestor: Azpiegiturak, S.A.U.,
główny wykonawca: UTE POLIDEPORTIVO (CYCASA OHL).
Projekt konkursowy: 2006,
realizacja: 2007-2010,
koszt inwestycji: ok. 38 000 000 euro,
powierzchnia: 30 808 m²,
liczba widzów: 10 014, w tym 8500 w głównej hali,
liczba miejsc parkingowych: 240.
Fot.: Iñigo Bujedo Aguirre, materiały prasowe ACXT
www: www.acxt.es >>

Bilbao Arena to wielofunkcyjny kompleks sportowy zrealizowany na przedmieściach Bilbao, w dzielnicy Miribilla. Obiekt służy głównie drużynie koszykarskiej Bizkaia Bilbao Basket. Obok głównej hali, mieszczącej na dwupoziomowych trybunach 8500 widzów, powstał drugi budynek. Znajdują się w nim trzy mniejsze boiska do piłki nożnej i siatkówki, siłownia, a także basen z sześcioma torami pływackimi. Dzięki temu Bilbao Arena służy jako lokalne centrum sportowe.
Obiekt powstał na terenie dawnej kopalni żelaza, na zrewitalizowanym terenie. W sąsiedztwie kompleksu jest park i ciąg terenów zielonych.

Stalowa elewacja jak łuska aligatora
Elewacja Bilbao Arena zaprojektowana została z myślą o harmonijnym wpisaniu budynku w otoczenie, projektanci wykorzystali zielony kolor, nawiązując do roślinności pobliskiego parku. Ściany pokrywa stalowa łuska. Romby wycięte z blachy zabarwione zostały na 6 kolorów. Z dominującymi odcieniami zieleni kontrastują pojedyncze czerwone tafle. Taki efekt, stosowany od starożytności przez artystów układających mozaiki, ożywia monotonię fasady. Blachy elewacyjne zaprojektowane zostały przez architektów z pracowni ACXT. Te blachy elewacyjne, pod nazwą Aligator Scale, znajdują się obecnie w ofercie ArcelorMittal Construction Spain.
Aligator Scale produkowany jest z blach stalowych  grubości 0,7 mm o powierzchni powleczonej warstwą 25 μ polifluorku winylidenu, twardego tworzywa stosowanego w powłokach zewnętrznych. Łączna powierzchnia wykorzystanych płyt stalowych przekracza 10 000 m². Stalowe blachy w formie rombu zostały osadzone na konstrukcji krzyżowej, oddzielonej galwanizowaną stalą szerokości 75 cm.

Zrównoważony rozwój i zielone ściany
Ażurowa elewacja umożliwia przepływ powietrza i ogranicza potrzebę stosowania klimatyzacji. Projektanci starali się zapewnić dopływ promieni słonecznych do wnętrza. Poszczególne przestrzenie oddzielone są szklanymi ścianami, co ułatwia przepływ światła.
W basenie, który jest częścią kompleksu sportowego Bilbao Arena, każdego dnia wymieniana jest część wody. “Szara woda” jest magazynowana w podziemnym zbiorniku, a następnie odbierana przez przedsiębiorstwo oczyszczania miasta i wykorzystywana do spłukiwania ulic.