Architektura MuratorTechnikaWarsztatMost szejka Zajeda w Abu Zabi

Most szejka Zajeda w Abu Zabi

Imponujący most to 842-metrowa konstrukcja składają się z dwóch deków podwieszonych do trzech stalowych łuków, z których największy ma 234 metrów rozpiętości

Most szejka Zajeda w Abu Zabi
fot. Christian Richters, Zaha Hadid Architects
Most Szejka ZayedaAbu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
AutorzyZaha Hadid Architects
Współpraca autorskaBuckland & Taylor, Highpoint Rendel, Rendel Palmer Tritton
Generalny wykonawcaArchirodon Construction, Six Construclands Licht, Arup
Data realizacji (koniec)2010
Koszt inwestycji300 000 000 USD


Most Szejka Zayeda
Abu Zabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie
Autorzy: Zaha Hadid Architects
Współpraca: Buckland & Taylor, Highpoint Rendel, Rendel Palmer Tritton
Generalny wykonawca: Archirodon Construction,  Six Construclands Licht, Arup
Inwestor: miasto Abu Zabi
Długość: 842 m
Wysokość: 64 m
Projekt: 1997
Realizacja: 2010
Koszt inwestycji: 300 000 000 USD

Most imienia szejka Zajeda jest nową przeprawą prowadząca na wyspę Abu Zabi. Konstrukcja ma 842 m długości i składa się z dwóch deków podwieszonych do trzech stalowych łuków, z których największy ma 234 m rozpiętości. Niesymetryczne i niepowtarzalne łuki symbolizują falujące kształty wydm pustyni.
Wykonawcy spotkali się tu z niespotykanymi wcześniej wyzwaniami technicznymi, które wymagały nowatorskich rozwiązań. Płyty przęseł zbudowano z jedenastu odcinków o rozpiętościach od 60 do 140 m (przęsło środkowe). Rzędna najszerszego przęsła w środku rozpiętości wynosi 22,5 m, natomiast najwyższego łuku konstrukcyjnego – 60 m. Na każdym z nich zmieszczono cztery pasy jezdne o szerokości 3,65 m, pobocze o szerokości 3 m i chodnik techniczny o szerokości 2,5 m. Płyty przęseł są sprężonymi, kanałowymi elementami

Filary i łuki stanowią sześciusetmetrowej długości konstrukcyjną całość. Każdy filar ma dwa ramiona – wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne podpiera przęsło, a zewnętrzne – podstawę stalowych łuków, do których podwieszono przęsła. Filary wylewano w dwudziestu partiach po około 300-500 m3.
Konstrukcję obu przęseł tworzą żelbetowe, wylewane na miejscu i sprężane dźwigary kratowe o trzech polach\ pełnych i dwóch otwartych. Ich długość wynosi 23,7 m, a masa betonu użytego do ich wykonania wynosiła 70 t/mb. Wylewano je w dwóch partiach: w pierwszej pas dolny i słupki, w drugiej – pas górny. Między dźwigarami
żelbetowymi rozpięto po dwa trzymetrowej wysokości dźwigary stalowe w rozstawie co 12 m. Na tych ostatnich oparto poprzeczne belki kratowe w rozstawie co 2 m tworzące właściwą konstrukcję podłogi przęsła. Przęsło podwieszono do łuków na kablach stalowych o wytrzymałości w zakresie 29-34 MN, zamocowanych do wsporników (przęsła skrajne) lub poprzecznych dźwigarów stalowych (przęsła środkowe).


więcej w numerze 5/2012 miesięcznika Architektura-murator

tekst: Maciej Lewandowski
opracowanie: Anna Żmijewska

Christos Passas z Zaha Hadid Architects o nowoczesnej przestrzeni miejskiej Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Modern Urban Space”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie architekt Christos Passas z brytyjskiego biura Zaha Hadid Architects. W programie także prelekcje Macieja Franty z Franta Group oraz Ostapa Ivaniva z APA Wojciechowski Architekci.
Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł? Warszawska DESA Unicum wystawia stół Mesa projektu Zahy Hadid z 2007 roku. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł.
Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie Hyperloop to nowy superszybki środek transportu. Nie porusza się po szynach czy jezdni, ale mknie w powietrzu, w tunelach. Projektowaniem rozwiązań dla tego futurystycznego pojazdu na terenie Włoch zajmie się słynna londyńska pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects.
Nowa stacja moskiewskiego metra od Zaha Hadid Architects Moskiewskie metro każdego roku przewozi 2,5 miliarda pasażerów, a ich dzienna liczba dochodzi do 10 milionów. Nową stację podziemnej kolei w Moskwie zaprojektuje londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. W swoim zwycięskim konkursowym projekcie architekci zaproponowali innowacyjny system oświetlenia i informacji dla pasażerów.
Egzoszkielety w architekturze: projekt konstrukcji hotelu Morpheus w Makao Stalowy egzoszkielet hotelu Morpheus projektu biura Zaha Hadid Architects docenił ostatnio brytyjski Instytut Inżynierów Konstruktorów (IStructE), przyznając budynkowi główną nagrodę w kategorii Innowacje budowlane w corocznym konkursie Structural Awards. Prezentujemy szczegółowe założenia projektu egzoszkieletu, nad którym pracowali specjaliści z BuroHappold Engineering.
Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności Generali Tower można było odwiedzić po raz pierwszy w niedzielę 15 października 2017. Mediolańska wieża ma 170 metrów wysokości, jej budowa zakończy się na początku 2018 roku.