Pudło z drewna

Drewno jako materiał "organiczny" w dużym stopniu odnawialny, starzejący się w przewidywalny i szlachetny sposób staje się, najwyraźniej dla wielu architektów, rodzajem antidotum na wszechobecność powszechnie stosowanych produktów przemysłowych, które starzeją się szybko techniczne, estetycznie, a przede wszystkim moralnie(...)

Pawilon wystawowy Galerii Arsenał w Białymstoku. Autorzy: Agnieszka Kacprzak, Łukasz Szczepanowicz. Fot. materiały prasowe Galerii Arsenał
Pawilon wystawowy Galerii Arsenał w Białymstoku. Autorzy: Agnieszka Kacprzak, Łukasz Szczepanowicz. Fot. materiały prasowe Galerii Arsenał

Można zaryzykować twierdzenie,że architektura drewniana przekracza w ostatnich latach tradycyjnie przypisane sobie obszary zarówno tematyczne, ideowe jak i te ,które odnoszą się do miejsca-regionalne(...) Drewno jako materiał "organiczny" w dużym stopniu odnawialny, starzejący się w przewidywalny i szlachetny sposób staje się, najwyraźniej dla wielu architektów, rodzajem antidotum na wszechobecność powszechnie stosowanych produktów przemysłowych, które starzeją się szybko techniczne, estetycznie, a przede wszystkim moralnie. (...)Mamy do czynienia zarówno z odkrywaniem nowych możliwości konstrukcyjnych drewna, związanych m.in. z zastosowaniem najnowszych technik obliczeniowych w procesie projektowania, tworzenia złożonych trójwymiarowych modeli przestrzennych, jak i twórczą kontynuacją wielkiej tradycji rzemiosła budowlanego, próbami reinterpretacji historycznych wzorców, jako podstawą do poszukiwań - nowych środków wyrazu. (...) Lokalne tradycje w sposób bardzo silny generują współczesne kierunki poszukiwań w dzidzinie budownictwa drewnianego(...)Architekci z kręgu high-tech,głównie angielscy tworzą przestrzenne struktury których geometria w wyniku studiów i poszukiwań jest zbliżona często do form organicznych. Wśród najwybitniejszych twórców tego na wskroś anglosaskiego kierunku poszukiwań wymienic można m.in Michaela Hopkinsa. W oparciu o angielską myśl konstukcyjną tworzy Renzo Piano i jego Centrum Kulturalne w Nowej Kaledonii czy centrum sklepowe Bercy w Paryżu.(...) Szwajcarskie i ausriackie regiony Alp odznaczają się swoistym odrębnym, wyrazistym,ponadczasowym charakterem.

Do dziś widać wielką kulturę budowania,mającą swoje korzenie w perfekcyjnym opanowaniu technik ciesielskich,zrozumienie istoty materiału,detalu.Pieszy most autorstwa Marcela Meili w austriackim Murau jest z pewnością konstrukcją niebanalną(...)Wszelkim kategoriom wymyka się indywidualna twórczość Petera Zumthora.Obudowa stanowisk archeologicznych w Chur to zbliżone do prostopadłościanów pudła o konstrukcji drewnianej,obleczone delikatną ,żaluzjową ścianą ze spatynowanego lokalnego modrzewia,innym przykładem tego samego autora jest Kaplica św.Benedykta w Sumvitg,zaprojektowana w formie zbliżonej do walca,zbudowana z lokalnych materiałów o lekkim, drewnianym szkielecie konstrukcji ścian i więżby dachowej (...) Odzdzielny rozdział współczesnej architektury drewnianej Alp stanowią budynki szkolne. Architekci celowo unikają jakichkolwiek elementów nie podporząkowanych idei całościowej kompozycji-jedności materiału i formy.

Interesującym przykładem jest szkoła w Paspales projektu Valerio Oligatiego. Jej jednoznaczna, surowa betonowa bryła sperforowana oknami,oprawionymi w ramy ze spatynowanego mosiądzu oraz betonowa klatka schodowa kontrastują z ciepłem drewnianych wnętrz.Okładziny ścian, sufitów i podłóg klas tworzą monochromatyczne drewniane pudła wstawione w żelbetową skorupę budynku(...) W architekturze portugalskiej drewno używane było jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Zaskakujące są np. wnętrza niektórych barokowych kościołow,gdzie przepych oraz bogactwo dekoracji ścian i stropów kontrastują z posadzkami z kamiennej "kraty" o polach wypełnionych drewnianymi płytami. Podobne kontrasty można odnależć we współczesnym kościele w San Marco de Cavales koło Porto projektu Alvaro Sizy. Portugalscy i hiszpańscy architekci drewno traktują zazwyczaj jednopłaszczyznowo-jak luksusowy materiał dekoracyjny, często zestawiając je w jednej płaszczyznie z betonem,kamieniem i metalem. Zabieg ten stosuje Eduardo Souto de Moura(...)Warto zaznaczyć zaskakującą zbieżność poszukiwań formalnych w twórczości niektórych architektów japońskich, twórczości opartej na zupełnie odmiennej historycznej tradycji budownictwa drewnianego, innych podstaw kulturowych i filozoficznych. Muzeum Bato Machi Hiroshige to jednorodna bryła o proporcjach wydłużonej szopy,przykrytej dwuspadowym dachem o małym spadku,obleczona dwiema powłokami żaluzji z cedrowych balików.Pomiędzy znajduje się stalowa konstrukcja na której opiera się przeszklenie dachu i ścian .Przestrzenny obraz uzupełniają pędy znajdujących się na zewnątrz bambusów,tworzące płaszczyzny ścian i stropów(...) Na koniec parę uwag o współcześnie powstającej polskiej architekturze drewnianej, o ile lektura zagranicznych publikacji pełna jest przykładów różnorodnego wykorzystania drewna jako tworzywa architektury to z lektury krajowych pism i książek niewiele można się o tych zagadnieniach dowiedzieć.

Drewno w ograniczonym zakresie używane jest w budownictwie jednorodzinnym (choć akcja propagowania budownictwa szkieletowego z desek nie przyniosła poważnego odzewu wśród inwestorów), halach sportowych (gdzie standardowo stosuje się dźwigary z drewna klejonego) i we wnętrzach.Wobec braku większego zainteresowania ze strony architektów i rynku, braku ciągłości w kontynuacji tradycyjnych technik budowania z drewna (może z wyjątkiem Podhala - też w ograniczonym zakresie), każda próba przełamania tej tendencji jest skazana na stosowanie prototypowych rozwiązań przez co staje się w opinii inwestorów niepewna i droga. Doświadczenia w tej dziedzinie naszej pracowni JEMS Architekci nie są też specjalnie imponujące. Do najbardziej "drewnianych" projektów zaliczyć można zrealizowane ostatnio: siedzibę Agory SA (2000-2001; publikacja w "A-m" 4/2002) i dom jednorodzinny w Choszczówce (2001-2002; publikacja w "A-m" 11/2002). (...) Oba obiekty są na naszym rynku swego rodzaju eksperymentem tak technicznym, jak i estetycznym. Na ocenę tego eksperymentu trzeba będzie zapewne kilka lat poczekać.

fotka z /zdjecia/w__01.jpg
Tagi:
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Drewno w salach koncertowych: przegląd realizacji Teatry, opery, filharmonie pomału przygotowują się do ponownego otwarcia po pandemii. Tymczasem, prezentujemy krótki przegląd sal koncertowych, w których zastosowano naturalne drewno. Autorzy wybrali je nie tylko ze względów akustycznych, ale też z uwagi na niezwykłe walory estetyczne. Realizacje Renzo Piano, Ian Ritchie Architects, Manfredi Nicoletti i Luca Nicoletti, Stanton Williams.
Innowacyjna architektura drewniana Budownictwo drewniane to być może ekologiczna architektura przyszłości, alternatywa dla technologii żelbetowej. Dobrze przemyślana konstrukcja z tego materiału daje szansę przeprowadzenia w prosty sposób przebudowy, modernizacji lub rozbiórki. Ma też niewielki ślad węglowy. Nowe możliwości zastosowania drewna w architekturze przedstawiają architekci z warszawskiej pracowni APA Wojciechowski, którzy zaprojektowali niedawno dwa biurowce z jego wykorzystaniem.
Drewno w Architekturze 2019 – wyniki konkursu Rozstrzygnięto drugą edycję ogólnopolskiego konkursu na najlepsze projekty magisterskie, w których ukazane zostały walory drewna. Nagrody przyznano zarówno autorom, jak i promotorom prac.
Drewno w architekturze. Konkurs Wydział Architektury Politechniki Białostockiej czeka na najlepsze magisterskie prace dyplomowe dotyczące drewnianej architektury.
Drewno na dużych wysokościach. Wystawa [WIDEO] Timber Rising to wystawa o pnących się wysoko w górę drewnianych budynkach - jednym z ciekawszych architektonicznych zjawisk, który możemy ostatnio zaobserwować w zachodnioeuropejskich metropoliach.