Architektura MuratorTechnikaWarsztatTańczący wąż ze szkła. Nowy biurowiec koncernu Umicore w Antwerpii

Tańczący wąż ze szkła. Nowy biurowiec koncernu Umicore w Antwerpii

W przemysłowej przestrzeni Antwerpii powstał budynek, który przypomina ogromnego węża wykonanego z aluminium, betonu, cynku i szkła. Pofałdowany kształt biurowca - producenta wyrobów z metalu i związków chemicznych - kontrastuje z przemysłowym charakterem otoczenia tj. czworokątnymi magazynami i starymi fabrykami.

biurowiec koncernu Umicore
Budynek koncernu UMICOREAntwerpia, Belgia
AutorzySylvie Bruyninckx, Conix Architects

Powłokę zewnętrzną budynku wykonano z cynku, transparentnych elementów ze szkła. Pofałdowana konstrukcja, tworzy swoiste meandry biegnące od podłogi, poprzez ścianę aż do sufitu i jest z obydwu stron ograniczony przeszklonymi ścianami osłonowymi. Ponadto każda kolejna fałda i przeciwfałda tworzy nieco większą pętlę w stosunku do ortogonalnego budynku głównego.

Wymagania architektki

Belgijskiej architektce, Sylvie Bruyninckx, zależało na stworzeniu zrównoważonego i efektywnego energetycznie budynku, dlatego też postanowiła zastosować w nim elementy ze szkła wielowarstwowego, umożliwiającego maksymalne zachowanie energii i ograniczenie do minimum strat ciepła. „Przygotowanie projektu wymagało od naszego biura projektowego długich poszukiwań, ponieważ chcieliśmy znaleźć elementy o doskonałych parametrach izolacyjnych (K=1,0W/m2K), spełniające również nasze wymagania konstrukcyjne” – tłumaczy Bruyninckx. Optymalnym rozwiązaniem okazał się system ścian osłonowych CW 60 firmy Reynaers, w którym można stosować podwójne szyby o grubości 43 mm. Jak argumentuje architektka: „Wybraliśmy rozwiązanie oferujące najsmuklejsze profile, bardzo konkurencyjną cenę i doskonałe właściwości izolacyjne”.

Rozwiązania skrojone na miarę

Bruyninckx podkreśla znaczenie ścisłej współpracy pomiędzy biurem projektowym, przedsiębiorstwem budowlanym wykonawcy, a firmą Reynaers w zakresie opracowywania specyficznych rozwiązań konstrukcyjnych ścian osłonowych. Dzięki temu było możliwe sprostanie wymaganiom konstrukcyjnym budynku i w konsekwencji zastosowanie skrojonych na miarę rozwiązań, m.in. zaokrąglonych profili do wykonania połączeń z elementami betonowymi o pofałdowanym kształcie, czy elementów słupowych o różnych wysokościach i głębokościach.

Głębokość profili CW 60 zastosowanych do wykonania ścian osłonowych wynosi od 13 do 19 cm, w zależności od wysokości i szerokości poszczególnych sekcji. Konstrukcja ścian osłonowych, pozostaje w przeciwwadze dla ekspresyjnie pofałdowanych betonowych elementów. Profile pionowe zamontowano bez użycia jakichkolwiek elementów osłonowych aby zredukować do minimum ich widoczność. W tym celu wybrano profile w kolorze grafitowym, a więc ciemniejszym od koloru powłoki cynkowej, dzięki czemu powstało optyczne wrażenie cofnięcia przeszklonej ściany.

Zastosowanie specjalnie zaprojektowanych profili Reynaers umożliwiło spełnienie rygorystycznych wymagań technicznych i estetycznych stawianych przez architektkę. W rezultacie powstał budynek, który z jednej strony zapewnia przyjemne środowisko pracy, a z drugiej stanowi przyciągający wzrok punkt orientacyjny w przemysłowej dzielnicy.

Budynek koncernu UMICORE
Architekt: Sylvie Bruyninckx, Conix Architects, Antwerpia
Producent: Couwenberg en Schellens nv, Weelde
Systemy Reynaers: CW 60