Teatr Wielki w chińskim mieście Wuxi; współczesna interpretacja dachu pagody
Teatr w chińskim mieście Wuxi powstał na sztucznym półwyspie zbudowanym na jeziorze Lihu. O wyrazie architektonicznym bryły decyduje skrzydlaste zadaszenie, nawiązujące do tradycyjnego dachu chińskiej pagody. Budynek mieści główną salę teatralną z widownią na około 1800 miejsc oraz mniejszą salę koncertową z widownią na około 700 miejsc

Głównym elementem kształtującym wyraz architektoniczny budynku jest osiem zadaszeń osłaniających bryły mieszczące podstawowe funkcje. Nie są one tylko rzeźbiarskim akcentem, ale mają też znaczenie ekologiczne, chroniąc go przed zbytnim przegrzaniem. Konstrukcje przekrycia tworzą stalowe elementy rurowe obłożone panelami metalowymi z wierzchu ocynkowanymi, od spodu – perforowanymi aluminium.
Skrzydlaste zadaszenia
Konstrukcję nośną zadaszeń zmontowano z dwukrzywiznowych rur stalowych za pomocą spawania, przy czym dążono do tego, aby jak najwięcej prac można było wykonać w warunkach fabrycznych, co ma duże znaczenie w lokalizacji o wysokim stopniu wilgotności powietrza.
Pokrycie z cynku wykonano z materiału dostarczanego przez niemiecką firmę Rheinzink i, ze względu na skomplikowaną powierzchnię dwukrzywiznową, badano na wielu modelach w skali 1:1.
Najtrudniejszym zagadnieniem okazała się realizacja okładziny spodniej. Tworzą ją tysiące trójkątnych paneli aluminiowych o dwukrzywiznowej geometrii. W tym przypadku również zdecydowano się na zastosowanie modeli 1:1, przy czym modelem stało się także pierwsze z obłożonych zadaszeń.
Bambusowa okładzina
Wnętrze głównej sali teatralnej wyłożono w całości bambusowymi panelami o jednakowym przekroju, wykonanymi z łodyg sklejanych pod ciśnieniem i karbonizowanych. Materiał ten ma odpowiednie właściwości przeciwpożarowe, głęboki kolor, dużą masę własną i łatwo go kształtować.
Teatr Wielki (Wuxi Grand Theatre)
Wuxi, Chiny
Autorzy: PES-Architects
Współpraca: Shanghai Institute of Architectural Design and Research Co. SIADR, Gold Mantis, United Design Group Co.Ltd
Konstrukcja: Vahanen Group, Shanghai Institute for Architectural Design and Research SIADR
Akustyka: Akukon & Kahle Acoustics, Zhang Kuiseng
Wykonawcy: Zhejiang Tiangnan Project Management Co. Ltd, China Construction 3rd Engineering Bureau/ CSCEC, Jiangsu Huning Steel Mechanism Co. Ltd
Inwestor: Office for the Important Urban Projects in Wuxi
Powierzchnia całkowita: 78 000 m²
Projekt: 2008
Realizacja: 2012
Nie podano kosztów inwestycji
tekst: Maciej Lewandowski, opracowanie: Anna Żmijewska, fot. Jussi Tiainen
Czytaj wiecej we wrzesniowym numerze: „Architektura-murator” 9/2012, dział Technika, s. 88
