Architektura MuratorTechnikaWarsztatWspółczesna architektura betonowa. Kwiaty na elewacji Muzeum Vorarlberg w Austrii

Współczesna architektura betonowa. Kwiaty na elewacji Muzeum Vorarlberg w Austrii

Nowy budynek Muzeum Vorarlberg w Bregenz ukazuje możliwości kształtowania betonu we współczesnej architekturze. Wypukły relief na elewacji przypomina tysiące betonowych kwiatów. Do jego wykonania wykorzystano odlewy kilku wzorów spodów plastikowych butelek PET. Projekt powstał w pracowni architektonicznej Cukrowicz Nachbaur

Architektura betonowa, Muzeum Vorarlberg w Bregenz, Austria
Muzeum Vorarlberg w Bregenz (Austria), projekt: Cukrowicz Nachbaur, projekt artystyczny fasady: Alois Mayr. Zdjęcie Adolf Bereuter, dzięki uprzejmości firmy Reckli

W połowie 2013 roku, po czteroletniej przerwie, Muzeum Vorarlberg w Bregenz (Austria) zostało ponownie otwarte dla zwiedzających. Nowa siedziba instytucji dobudowana została do starego, dwukondygnacyjengo budynku. Projekt wyłoniono w ramach konkursu architektonicznego, w którym zwyciężyła pracownia Cukrowicz Nachbaur.

Tysiące betonowych kwiatów - betonowa elewacja Muzeum Vorarlberg w Bregenz

Charakterystycznym elementem nowego budynku jest jego monolityczna betonowa elewacja z wypukłym reliefem - wynik współpracy artysty z Włoch, Manfreda Aloisa Mayra, i architektów Andreasa Cukrowicza oraz Antona Nachbaura. Widoczną na fasadzie strukturę tworzy 16 656 betonowych kwiatów, które wyrastają z równej, bezfugowej powierzchni betonu licowego.

Do wykonania reliefu wykorzystano kilka modeli plastikowych butelek PET, które używane są od początku lat 70. XX wieku. Inspiracją przy projektowaniu fasady stały się zbiory muzeum, pojemniki i naczynia ze szkła i gliny, które zostały stworzone przez Rzymian w technologii produkcji masowej. Dzięki temu gestowi artyście udało się w przewrotny sposób powiązać przeszłość z teraźniejszością instytucji.

Sposób wykonania wypukłego reliefu na elewacji z betonu

Betonowa fasada została odlana jako monolit przez Hilti & Jehle, natomiast matryce do kształtowania powierzchni betonowej zostały dostarczone przez firmę RECKLI. Pomimo doświadczenia obydwu firm, wykonanie fasady nie było zadaniem łatwym.

Zazwyczaj negatywowe matryce odlewane są na bazie wcześniej przygotowanych modeli, budowanych na bazie płyt MDF, które poddaje się frezowaniu CNC. W tym przypadku, ze względu na dużą wysokość samych butelek PET (45mm) oraz ich opływowe kształty, kierownik modelarni RECKLI zdecydował się na inne rozwiązanie. 8 spodów butelek wykorzystano jako formy, które zalano płynnym poliuretanem. Odlewy zostały następnie umieszczone według schematu dostarczonego przez artystę na równej, gładkiej powierzchni. Tak przygotowany model posłużył w końcu jako pozytyw do odlania negatywowych matryc.

Fasada w technologii betonu monolitycznego

Kolejnym wyzwaniem dla wykonawcy okazało się odlanie fasady w technologii betonu monolitycznego. Fasada miała zostać wykonana jako bezfugowa, jednolita powierzchnia. Wypukła struktura w orientacji pionowej nie ułatwia odpowietrzenia samej mieszanki betonowej. Po wykonaniu wielu prób podjęto decyzję o wykorzystaniu betonu samozagęszczającego (SCC) z ekstremalnie dużą lepkością i dużą zawartością białego pigmentu. W ten sposób odlano wysokie na 6m, monolityczne ściany. Uzyskano bardzo dobre zagęszczenie (brak porowatości) betonu, a różnice kolorystyczne zostały zniwelowane dzięki jego jasnemu odcieniowi.

Muzeum Vorarlberg w Bregenz, Austria
Data: 2013
Autorzy: Cukrowicz Nachbaur Architekten ZT GMBH Bregenz, Austria
Projekt artystyczny fasady: Manfred Alois Mayr, Bolzano, Włochy
Wykonanie: Hilti i Jehle, Feldkirch, Austria Rhomberg Bau GmBH, Bregenz, Austria Jager Bau GmH, Schruns, Austria
Matryce indywidualne: RECKLI GmBH, Herne, Niemcy.
Powierzchnia elewacji: 1300 m2
Powierzchnia użytkowa obiektu: 2361 m2
Koszt inwestycji: ok. 33 mln Euro

Si to jedna z czterech kolekcji paneli z betonu architektonicznego firmy Conmere, które nasycono naturalnymi składnikami: glinem, krzemem, żelazem oraz wapniem. Możliwość łączenia czterech pierwiastków, sześciu wybarwień i 14 elementów pozwala na tworzenie autorskich kompozycji. Krzemowa kolekcja Si łączy zarówno wzory nieregularne jak i symetryczne.
Beton architektoniczny: jak uzyskać zamierzony efekt. Tłumaczy Piotr Dzięgielewski, ekspert PERI Polska Beton architektoniczny występuje pod wieloma nazwami: jako beton licowy, fasadowy, strukturalny, widokowy, elewacyjny, dekoracyjny czy też „nagi” i posiada wiele niejednoznacznych definicji. Jego walory estetyczne i użytkowe są architektom doskonale znane, podobnie jak wciąż częste problemy z odpowiednim wykonawstwem.
Sąd Rejonowy w Siedlcach. Wykorzystanie betonu architektonicznego w realizacji Głównym celem autorów projektu budynku Sądu Rejonowego w Siedlcach, pracowni HRA Architekci, było stworzenie monumentalnego obiektu, który jednoznacznie kojarzyłby się z władzą sądowniczą, pozostając jednocześnie przyjazny użytkownikom. Zgodnie z założeniami pracy konkursowej przewidziano pozostawienie wielu odkrytych elementów żelbetowych. W trakcie realizacji projektu przyjęto zasadę ich formalnego podziału na wewnętrzne, które zostały wylane na placu budowy, oraz zewnętrzne - prefabrykowane.
Symfonia To płyty dekoracyjne z betonu architektonicznego firmy JADAR. Przeznaczone do ścian wewnętrznych, elewacji i innych powierzchni płaskich. Po zaimpregnowaniu można stosować je też jako blaty. Płyty o grubości 2 cm dostępne są w wymiarach: 30 x 30 cm, 30 x 60 cm, 60 x 60 cm, 60 x 90 cm, 60 x 120 cm, w wykończeniu gładkim i porowatym, w kolorze białym, szarym, czarnym i kości słoniowej.
Korespondencja z Łodzi: Synergia projektu Archidea Królikowski Wichliński Budynek biurowy Synergia powstał na terenie rewitalizowanych od 2006 roku terenów fabryki wyrobów wełnianych i bawełnianych Adolfa Doubego w Łodzi. Uzupełnienie ul. Wólczańskiej kolejnym, kontrastującym elementem, okazało się bardzo trafnym zabiegiem. O realizacji pracowni Archidea Królikowski Wichliński pisze nasz łódzki korespondent Marcin Waloryszak.
Betony z eksponowanymi powierzchniami W ostatnich latach w architekturze można zaobserwować powrót do surowych betonowych powierzchni. Obecnie stosowane technologie pozwalają na uzyskanie rozwiązań o zróżnicowanym wyglądzie i parametrach technicznych. Powierzchnie gładkie, wytrawiane, matowe, barwione w masie i lazurowane, to tylko niektóre z możliwych rozwiązań.