Architektura MuratorTechnikaWieżowiec Mjøstårnet / Norwegia

Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia

Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.

Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia
Widok od strony południowo-wschodniej; fot. Voll Arkitekter AS + Ricardo
Wieżowiec Mjøstårnet (The Tower of Lake Mjøsa)Brumunddal, Norwegia
AutorzyVoll Arkitekter
KonstrukcjaMoelven Limtre, Sweco
Generalny wykonawcaHent
InwestorAB Invest
Powierzchnia całkowita10500.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Mjøstårnet to obecnie najwyższa na świecie realizacja w całości wykonana z drewna. Wieża została otwarta 1 marca 2019 roku, jej wysokość osiągnęła 85,4 m – tymczasowy rekord wśród budynków drewnianych na podstawie certyfikatu CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat). Obiekt zlokalizowany jest w Brumunddal, niewielkiej miejscowości nad brzegiem Mjøsa, największego jeziora w Norwegii (położonego w regionie Hedmark, oddalonego o około 140 km na północ od Oslo). Pomysłodawcą projektu jest pochodzący z Brumunddal prywatny inwestor Arthur Buchardt, zaś autorem pracownia Voll Arkitekter.

Aby budynek mógł być zakwalifikowany jako drewniany, konstrukcja nośna, podobnie jak większość komponentów wewnętrznych, musi być wykonana z drewna. W przypadku Mjøstårnet inwestor zdecydował się na szersze podejście do pojęcia zrównoważonego rozwoju w skali lokalnej. W celu znaczącego obniżenia kosztów budowy i ograniczenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko, całe drewno oraz większość materiałów użytych do budowy pochodziło ze źródeł lokalnych. Podobnie jak firmy zaangażowane przy procesie obróbki, dostaw oraz samej budowy, wywodziły się z tego samego regionu lub, jeśli nie było to możliwe, z sąsiednich regionów w Norwegii.

Czytaj też: Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] |

Budynek o powierzchni 10 500 m2 (dodatkowe 4500 m2 zajmuje kąpielisko miejskie) składa się z lobby, restauracji, basenu na poziomie parteru oraz sali konferencyjnej na poziomie +1. Na kolejnych pięciu piętrach umiejscowiono biura, cztery kolejne zajmuje Wood Hotel z 72 pokojami. Kondygnacje 12-16 zaadoptowano na 32 apartamenty, z czego dwie ostatnie przeznaczono na 3 luksusowe penthouse'y. Szczyt wieńczy widoczna z oddali otwarta pergola, która na poziomie 18 i 19 kondygnacji tworzy ogólnodostępny taras z widokiem na jezioro Mjøsa.

Warszawska Konferencja Konserwatorska 2022 Tematem tegorocznej Warszawskiej Konferencji Konserwatorskiej będzie ochrona zabytkowej architektury drewnianej. W programie m.in. warsztaty ciesielskie, wycieczki terenowe i prezentacje, w tym osiedla Przyjaźń na warszawskich Jelonkach, Lipowca w Augustowie i świdermajerów na linii otwockiej.
Ślad węglowy w budownictwie: konferencja Polskich Domów Drewnianych oraz SGGW Jaka jest różnica między śladem węglowym budynków z drewna i z betonu? W jaki sposób uwzględniać poziom emisji gazów cieplarnianych w architekturze? I czy budownictwo drewniane naprawdę może przyczynić się do ich redukcji? Na te i wiele innych pytań spróbują odpowiedzieć uczestnicy konferencji Ślad węglowy w budownictwie.
Zespół szkół średnich w Klaus Zbudowany z drewna kompleks jest pierwszą placówką oświatową w Austrii, która spełnia surowe wytyczne dotyczące domów pasywnych. Projekt zespołu opracowało biuro Dietrich | Untertrifaller Architects.
Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Tynki gliniane w architekturze współczesnej i tradycyjnej Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania promuje współczesną architekturę drewnianą, szachulcową i zgodną z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z wciąż niedocenianych we współczesnym budownictwie rozwiązań jest stosowanie tynków naturalnych.