Architektura MuratorTechnikaWieżowiec Mjøstårnet / Norwegia

Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia

Konstrukcja nośna budynku została wykonana z profili z drewna klejonego warstwowo – Glulam oraz krzyżowo – CLT, łączonych przy pomocy specjalnych, stalowych mocowań. O nowej realizacji Voll Arkitekter pisze Radosław Stach.

Wieżowiec Mjøstårnet / Norwegia
Widok od strony południowo-wschodniej; fot. Voll Arkitekter AS + Ricardo
Wieżowiec Mjøstårnet (The Tower of Lake Mjøsa)Brumunddal, Norwegia
AutorzyVoll Arkitekter
KonstrukcjaMoelven Limtre, Sweco
Generalny wykonawcaHent
InwestorAB Invest
Powierzchnia całkowita10500.0 m²
Data realizacji (koniec)2019

Mjøstårnet to obecnie najwyższa na świecie realizacja w całości wykonana z drewna. Wieża została otwarta 1 marca 2019 roku, jej wysokość osiągnęła 85,4 m – tymczasowy rekord wśród budynków drewnianych na podstawie certyfikatu CTBUH (Council on Tall Buildings and Urban Habitat). Obiekt zlokalizowany jest w Brumunddal, niewielkiej miejscowości nad brzegiem Mjøsa, największego jeziora w Norwegii (położonego w regionie Hedmark, oddalonego o około 140 km na północ od Oslo). Pomysłodawcą projektu jest pochodzący z Brumunddal prywatny inwestor Arthur Buchardt, zaś autorem pracownia Voll Arkitekter.

Aby budynek mógł być zakwalifikowany jako drewniany, konstrukcja nośna, podobnie jak większość komponentów wewnętrznych, musi być wykonana z drewna. W przypadku Mjøstårnet inwestor zdecydował się na szersze podejście do pojęcia zrównoważonego rozwoju w skali lokalnej. W celu znaczącego obniżenia kosztów budowy i ograniczenia negatywnego oddziaływania transportu na środowisko, całe drewno oraz większość materiałów użytych do budowy pochodziło ze źródeł lokalnych. Podobnie jak firmy zaangażowane przy procesie obróbki, dostaw oraz samej budowy, wywodziły się z tego samego regionu lub, jeśli nie było to możliwe, z sąsiednich regionów w Norwegii.

Czytaj też: Zalety wykorzystania drewna w architekturze [WIDEO] |

Budynek o powierzchni 10 500 m2 (dodatkowe 4500 m2 zajmuje kąpielisko miejskie) składa się z lobby, restauracji, basenu na poziomie parteru oraz sali konferencyjnej na poziomie +1. Na kolejnych pięciu piętrach umiejscowiono biura, cztery kolejne zajmuje Wood Hotel z 72 pokojami. Kondygnacje 12-16 zaadoptowano na 32 apartamenty, z czego dwie ostatnie przeznaczono na 3 luksusowe penthouse'y. Szczyt wieńczy widoczna z oddali otwarta pergola, która na poziomie 18 i 19 kondygnacji tworzy ogólnodostępny taras z widokiem na jezioro Mjøsa.

Najwyższe budynki z drewna: 5 najwyższych budynków drewnianych na świecie Najwyższe budynki z drewna spotkamy obecnie w krajach nordyckich. Aż trzy z pięciu najwyższych drewnianych budynków na świecie znajdują się dziś na Półwyspie Skandynawskim.
Współczesna architektura drewniana i tradycyjne budownictwo Podlasia - rekonstrukcja pawilonu wystawowego Pawilon wystawowy nawiązujący do tradycyjnej architektury Podlasia powstał z inicjatywy Galerii Arsenał w 2013 roku. Lekka struktura zostanie zrekonstruowana w ramach pierwszej edycji Festiwalu Architektury Drewnianej w Szczytach-Dzięciołowie
Tynki gliniane w architekturze współczesnej i tradycyjnej Stowarzyszenie Wędrowni Architekci z Poznania promuje współczesną architekturę drewnianą, szachulcową i zgodną z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z wciąż niedocenianych we współczesnym budownictwie rozwiązań jest stosowanie tynków naturalnych.
Współczesna architektura drewniana. Kaplica ciszy Luterańska kaplica Kamppi, nazywana także Kaplicą Ciszy, to niewielki drewniany obiekt zbudowany w centrum Helsinek według projektu pracowni architektonicznej K2S. Współczesna drewniana architektura kontrastuje z zabudową miejskiego placu
Architektura drewniana Karpat. Wystawa na Politechnice Łódzkiej Koło Naukowe Studentów Architektury Politechniki Łódzkiej IX PIĘTRO przedstawia rezultaty badań nad architekturą drewnianą Karpat Wschodnich. Wystawa Huculszczyzna 2013 prezentowana będzie do 6 stycznia
Współczesna architektura drewniana. Relacja z warsztatów Hello Wood nad Balatonem Hello Wood 2013 to czwarta edycja corocznych warsztatów architektonicznych odbywających się w różnych miejscach na Węgrzech. Początkowo przeznaczone tylko dla węgierskich studentów, obecnie przybierają coraz bardziej międzynarodowy charakter. Tegorocznym miejscem działań była malownicza, położona na wzgórzach pośród słonecznikowych pól wioska Csorompuszta, oddalona o kilka kilometrów od jeziora Balaton