Architektura MuratorTechnikaZespół biurowo-mieszkaniowy Chaoyang Park Plaza w Pekinie

Zespół biurowo-mieszkaniowy Chaoyang Park Plaza w Pekinie

W skład zespołu wchodzi dziesięć budynków o charakterystycznej, krzywoliniowej formie: dwie bliźniacze, asymetryczne wieże biurowe, wyraźnie mniejsze obiekty handlowo-usługowe oraz dwa budynki wielorodzinne. Metalowe żebra artykułujące przeszklone elewacje biurowców są elementem systemu wymiany powietrza i zostały zaprojektowane specjalnie dla tego założenia. Cyrkulujące w nich powietrze jest zasysane znad powierzchni wody wypełniającej baseny w przyziemiu budynków, co powoduje jego wstępne schłodzenie i nawilżenie – pisze Maciej Lewandowski.

park
Zespół budynków zaprojektowano w pobliżu rozległego parku miejskiego Chaoyang
Fot.: Hufton+Crow

Chaoyang Park Plaza to zespół dziesięciu budynków rozlokowanych na powierzchni 220 000 m2 na południowym krańcu rozległego parku miejskiego Chaoyang w biznesowej dzielnicy śródmieścia Pekinu. Ich architektura jest inspirowana tradycyjnym, czarnotuszowym malarstwem pejzażowym, przedstawiającym lokalne krajobrazy, na których architektura stapia się z przyrodą. Koncepcja projektowa zakładała wprzęgnięcie natury w formę budynków, symboliczną rozbudowę miejskiego parku przy jednoczesnym zatarciu granicy między tym, co naturalne a tym, co stworzone ręką człowieka.

MAD_Chaoyang Park Plaza_by Hufton+Crow_13
Widok od strony północno-wschodniej
Fot.: Hufton+Crow

Na samym brzegu znajdującego się tu jeziora zlokalizowano dwie bliźniacze, przypominające góry, asymetryczne wieże biurowe o wysokości 120 m. Połączono je przezroczystym atrium. Wyraźnie od nich mniejsze budynki handlowo-usługowe estetyką nawiązują do poddanych długotrwałej erozji skał. Zespół uzupełniają dwa wielorodzinne obiekty mieszkalne Armani apartments o wydatnych, nieregularnych balkonach, położone w południowo-zachodniej części działki. Wszystkie bryły charakteryzuje miękka, krzywoliniowa forma, a otaczający je krajobraz wypełniają sosny, bambusy, skały i niewielkie zbiorniki wodne.

Czytaj też: Największe miasta świata: ranking 2021 |

MAD_Chaoyang Park Plaza_by Hufton+Crow_17
Pomiędzy budynkami wprowadzono dziedzińce wypełnione zielenią – sosnami czy bambusami, a także niewielkie zbiorniki wodne
Fot.: Hufton+Crow

Konstrukcja

Konstrukcję budynków oparto na typowym układzie słupowo-płytowym i wykonano na miejscu w technologii żelbetowej. Część nadziemna opiera się na czterokondygnacyjnej części podziemnej. Przeszklone elewacje zbudowano z elementów ze szkła giętego na zimno w jednym kierunku. Przenikalność termiczna fasad wynosi 1,9 W/m2K. Barwione na czarno szkło refleksyjne zmniejsza zyski energii z oświetlenia naturalnego, co pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na chłodzenie budynku. Metalowe żebra artykułujące przeszklone elewacje i nadające zespołowi wertykalny charakter są elementem systemu wymiany powietrza i zostały zaprojektowane specjalnie dla tego założenia. Cyrkulujące w nich powietrze jest zasysane znad powierzchni wody wypełniającej baseny zlokalizowane w przyziemiu budynków, co powoduje jego wstępne schłodzenie i nawilżenie. Projekt uzyskał certyfikat LEED na poziomie Gold.

MAD_Chaoyang Park Plaza_Under Construction (1)
Budowa południowej części założenia Chaoyang Park Plaza, w której zlokalizowano osiem niższych budynków
Fot.: Mad Architects
Tagi:
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Park krajobrazowy w Xingyi Międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzą trzy młode biura architektoniczne z Warszawy, Lublina i Poznania, zwyciężyło w konkursie na projekt parku krajobrazowego w Xingyi w południowo-zachodniej części Chin.
Kaplica Dźwięku w Chinach W górskiej dolinie na północ od Pekinu powstaje sala koncertowa. Inspiracją do jej formy stały się właściwości przestrzeni rezonacyjnych muszli, drewnianych instrumentów, a nawet ludzkiego ucha. Za projekt odpowiada pracownia OPEN.
Polska architektura w Chinach Przygotowana przez „A-m” i MSZ podróżująca wystawa Polska. Architecture tym razem odwiedziła 30-milionowe Chongqing w centralnej części Chin. Otwarciu ekspozycji towarzyszyło polsko-chińskie forum architektów zorganizowane przez Konsulat RP w Czengdu we współpracy z Chongqing Survey & Designing Association, w którym ze strony polskiej wzięli udział m.in. Piotr Kuczyński z Kuryłowicz & Associates, Jan Belina-Brzozowski i Wojciech Kotecki z BBGK Architekci, Wojciech Młynarczyk z Młynarczyk Architekt oraz Marcin Szczelina – relacja Beaty Tylec-Skórki.
Centrum kulturalne w Szanghaju Wielofunkcyjny zespół Bund Finance Center zaprojektowany wspólnie przez pracownie Foster + Partners oraz Heatherwick Studio stanowi element rewitalizacji nabrzeża rzeki Huangpu w historycznej części Szanghaju. Głównym elementem założenia jest budynek centrum kulturalnego – siedziba Fundacji Fosun z charakterystyczną ruchomą elewacją. Składa się ona z trzech przesuwnych zasłon, zbudowanych łącznie z 675 metalowych rur o długości od 2 do 16 metrów, podwieszonych do automatycznie sterowanych prowadnic – pisze Maciej Lewandowski.
Biblioteka w Tiencinie Bibliotekę zlokalizowano na granicy miejskiego parku, w zespole pięciu budynków o funkcji kulturalnej zaprojektowanych przez takie pracownie jak Bernard Tschumi Architects i GMP. Geometria pięciokondygnacyjnego gmachu zmienia się od typowej, prostokreślnej bryły, do krzywoliniowej sali głównego atrium, której ściany są wielopiętrowymi regałami na książki, wyposażonymi w drabiny i chodniki umożliwiające użytkownikom dostęp na poszczególne poziomy. Górną obudowę atrium stanowią stropy zbudowane z belek stalowych podwieszonych do przestrzennych, stalowych kratownic – pisze Maciej Lewandowski.