Architektura MuratorWydarzenia20 opowieści z wnętrza

20 opowieści z wnętrza

Dzisiejsze mikroapartmenty, lofty lat 70., nieformalne aranżacje lat 60., wypełnione sprzętami gospodarstwa domowego wnętrza lat 50., a także pierwsze otwarte, przenikające się przestrzenie z lat 20. Wystawą Home Stories. 100 Years, 20 Visionary Interiors Vitra Design Museum rozpoczyna dyskusję o prywatnych wnętrzach mieszkalnych ostatniego stulecia.

20 opowieści z wnętrza
House of the Future, proj. Alison i Peter Smithsonowie, 1956, fot. © Daily Mail/serwis prasowy

Z pomocą 20 wybranych przykładów ekspozycja pokazuje, jaki wpływ na projektowanie wnętrz miały inne dziedziny, nie tylko architektura i wzornictwo przemysłowe, ale też sztuki piękne czy scenografia. Mówi również o ważnych społecznych, politycznych, urbanistycznych i technologicznych zmianach, które formowały miejsca, gdzie mieszkaliśmy i mieszkamy: od zmniejszającego się znaczenia przestrzeni publicznych przez zacieranie się granic między między życiem prywatnym a pracą po oddziaływanie takich internetowych platform, jak Instagram, Pinterest czy Airbnb. Jak zauważają twórcy ekspozycji, w tym jej kurator Jochen Eisenbrand, zaczyna się ona od spojrzenia na kilka wybranych współczesnych wnętrz odzwierciedlających radykalną zmianę, której obecnie doświadczamy. Jako odpowiedź na rosnące ceny nieruchomości i wynikający z nich niedostatek dostępnych finansowo miejsc do zamieszkania, w mikroapartamentach pojawiają się wbudowane, wielofunkcyjne meble (…) Kolejna zmiana znajdująca odbicie w projektowaniu wnętrz to wzrastające znaczenie ekomomii dzielenia się. W muzeum Vitry zaprezentowano wnętrza stworzone przez najwybitniejszych architektów i artystów ostatniego stulecia, m.in. Adolfa Loosa, Vernera Pantona, Linę Bo Bardi i Andy Warhola, ale też przez współczesnych projektantów: Arno Brandlhubera czy kolektyw Assemble. Towarzyszy jej obszerna, 320-stronicowa publikacja, w której również przedstawiono i szeroko omówiono te ikoniczne już przestrzenie.
Do 23 sierpnia
Vitra Design Museum, Weil am Rhein, Niemcy
www.design-museum.de

Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Końce i nowe początki architektury Prawie 60 lat podsumowało ArchitekturZentrum Wien wystawą i międzynarodowym kongresem pod hasłem Na końcu: Architektura. Podróże w czasie 1959-2019. Była to ostatnia inicjatywa dyrektora wiedeńskiej instytucji – Dietmara Steinera, który z końcem roku 2016 odszedł na emeryturę. Jakie punkty zwrotne wyznacza zatem znaczący krytyk architektury i jedno z bardziej liczących się na świecie architektonicznych centrów? Jak rysuje się przyszłość tej dziedziny wobec dzisiejszego globalnego kryzysu? I czy powinniśmy czekać na jej ostateczny koniec, czy może jednak na kolejny nowy początek – zastanawia się Agnieszka Skolimowska.
Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan Jak wygląda nauczanie projektowania architektonicznego i historii architektury na wiodących uczelniach w USA. Pięć najciekawszych, darmowych kursów on-line: MIT, Yale, Ohio State University i University of Michigan.
Cykl architektoniczny: Mister Warszawy 50 lat później Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza na cykl wykładów młodych krytyków i historyków architektury o najważniejszych zjawiskach w architekturze i wzornictwie PRL-u. Przyjrzymy się ówczesnym warunkom powstawania architektury oraz paradoksom związanym z socjalistycznym „wytwarzaniem przestrzeni”.