Architektura MuratorWydarzenia20 opowieści z wnętrza

20 opowieści z wnętrza

Dzisiejsze mikroapartmenty, lofty lat 70., nieformalne aranżacje lat 60., wypełnione sprzętami gospodarstwa domowego wnętrza lat 50., a także pierwsze otwarte, przenikające się przestrzenie z lat 20. Wystawą Home Stories. 100 Years, 20 Visionary Interiors Vitra Design Museum rozpoczyna dyskusję o prywatnych wnętrzach mieszkalnych ostatniego stulecia.

20 opowieści z wnętrza
House of the Future, proj. Alison i Peter Smithsonowie, 1956, fot. © Daily Mail/serwis prasowy

Z pomocą 20 wybranych przykładów ekspozycja pokazuje, jaki wpływ na projektowanie wnętrz miały inne dziedziny, nie tylko architektura i wzornictwo przemysłowe, ale też sztuki piękne czy scenografia. Mówi również o ważnych społecznych, politycznych, urbanistycznych i technologicznych zmianach, które formowały miejsca, gdzie mieszkaliśmy i mieszkamy: od zmniejszającego się znaczenia przestrzeni publicznych przez zacieranie się granic między między życiem prywatnym a pracą po oddziaływanie takich internetowych platform, jak Instagram, Pinterest czy Airbnb. Jak zauważają twórcy ekspozycji, w tym jej kurator Jochen Eisenbrand, zaczyna się ona od spojrzenia na kilka wybranych współczesnych wnętrz odzwierciedlających radykalną zmianę, której obecnie doświadczamy. Jako odpowiedź na rosnące ceny nieruchomości i wynikający z nich niedostatek dostępnych finansowo miejsc do zamieszkania, w mikroapartamentach pojawiają się wbudowane, wielofunkcyjne meble (…) Kolejna zmiana znajdująca odbicie w projektowaniu wnętrz to wzrastające znaczenie ekomomii dzielenia się. W muzeum Vitry zaprezentowano wnętrza stworzone przez najwybitniejszych architektów i artystów ostatniego stulecia, m.in. Adolfa Loosa, Vernera Pantona, Linę Bo Bardi i Andy Warhola, ale też przez współczesnych projektantów: Arno Brandlhubera czy kolektyw Assemble. Towarzyszy jej obszerna, 320-stronicowa publikacja, w której również przedstawiono i szeroko omówiono te ikoniczne już przestrzenie.
Do 23 sierpnia
Vitra Design Museum, Weil am Rhein, Niemcy
www.design-museum.de

Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Kosmiczny dom Charlesa Jencksa Jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku? We wrześniu zostanie udostępniony publiczności dom piewcy architektury postmodernistycznej Charlesa Jencksa, a my już dziś podglądamy niezwykłe wnętrza, które w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.
Planet Netherlands. Podróż przez architekturę Holandii Planet Netherlands to internetowy festiwal filmowy poświęcony ostatnim 20 latom w holenderskiej architekturze – od słynnego Moebius House autorstwa UNStudio z 1998 roku po projekty w ramach programu Almere 2030
Brutalizm wraca do łask [WIDEO] SOS Brutalizm. Ratujmy betonowe monstra! - takim hasłem promowano kampanię na rzecz ochrony brutalistycznych budynków. Dzięki internautom na stronie www.sosbrutalism.org można dziś znaleźć już blisko 1100 ich przykładów, a przedsięwzięcie podsumowuje wystawa w Deutsches Architekturmuseum oraz dwutomowa publikacja. To pierwszy taki całościowy przegląd nurtu, który obecny był w światowej architekturze od lat 50. do 70. XX wieku.
Końce i nowe początki architektury Prawie 60 lat podsumowało ArchitekturZentrum Wien wystawą i międzynarodowym kongresem pod hasłem Na końcu: Architektura. Podróże w czasie 1959-2019. Była to ostatnia inicjatywa dyrektora wiedeńskiej instytucji – Dietmara Steinera, który z końcem roku 2016 odszedł na emeryturę. Jakie punkty zwrotne wyznacza zatem znaczący krytyk architektury i jedno z bardziej liczących się na świecie architektonicznych centrów? Jak rysuje się przyszłość tej dziedziny wobec dzisiejszego globalnego kryzysu? I czy powinniśmy czekać na jej ostateczny koniec, czy może jednak na kolejny nowy początek – zastanawia się Agnieszka Skolimowska.
Darmowe kursy architektury on-line: MIT, Yale, Ohio State i University of Michigan Jak wygląda nauczanie projektowania architektonicznego i historii architektury na wiodących uczelniach w USA. Pięć najciekawszych, darmowych kursów on-line: MIT, Yale, Ohio State University i University of Michigan.