Architektura MuratorWydarzenia9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury

9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury

Ogłoszono listę projektów i realizacji zakwalifikowanych do finału Światowego Festiwalu Architektury. Dziewięć pośród nich to obiekty z Polski. Zwycięzców poznamy w listopadzie.

Organizatorzy przyznają, że po przeniesieniu wydarzenia z powrotem do Europy, wzrosła liczba zgłoszeń ze Starego Kontynentu. Ponadto na dziewiątą edycję wpłynęła największa liczba projektów i realizacji w dziewięcioletniej historii festiwalu.

To dla nas bardzo ekscytujący rok, z rekordową liczbą zgłoszeń na ogólnym, wysokim poziomie. Nasze przenosiny do Berlina po czterech udanych latach w Singapurze, nie odstraszyły azjatyckich i australijskich pracowni. Zauważyliśmy także znaczny wzrost projektów z Europy i Ameryki Północnej. Czekamy na spotkanie z architektami w listopadzie w Berlinie – powiedział Paul Finch, Dyrektor Programowy festiwalu.

Wśród finalistów znalazły się obiekty i projekty z 58 krajów. Ich autorami są architekci reprezentujący 42 nacje. Największy wzrost odnotowano wśród zgłoszeń z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zjednoczone Królestwo, obok Turcji i Australii, jest jednocześnie najliczniej reprezentowanym krajem na krótkiej liście. W finale nie zabrakło projektów i realizacji z Polski. Ich autorami są zarówno polskie, jaki i zagraniczne pracownie. Dotychczas żadna z rodzimych realizacji nie wyszła poza krótką listę, natomiast w 2010 roku nagrodę w kategorii Projekty Kulturalne Przyszłości otrzymało CKK Jordanki w Toruniu.

W kolejnym etapie finaliści będą oceniani przez międzynarodowe jury, w którego składzie zasiadają w tym roku Ole Scheeren autor The Interlace, budynku nagrodzonego w ubiegłym roku, Louisa Hutton z pracowni Sauerbruch Hutton, Christoph Ingenhoven z Ingenhoven Architects oraz David Chipperfield z pracowni David Chipperfield Architects.

Nagrody zostaną przyznane także w 32 kategoriach. Ponadto jury wybierze także zwycięzców nagród głównych - Budynek Roku oraz Projekt Przyszłości Roku. Ogłoszenie zwycięzców i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w dniach 16-18 listopada w Berlinie.

Wszystkie finałowe realizacje można obejrzeć na oficjalnej stronie festiwalu.

Lista realizacji i projektów z Polski, które znalazły się na krótkiej liście Światowego Festiwalu Architektury 2016:

W kategorii Obiekt Wielofunkcyjny:

Zespół mieszkaniowo-biurowy przy ulicy Kurkowa 14 we Wrocławiu, Maćków Pracownia Projektowa „A-m” nr 3/2016

W kategorii Kultura:

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Menis Arquitectos, „A-m” 2/2016

Muzeum Śląskie w Katowicach, Riegler Riewe Architekten, „A-m” 3/2014

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, KWK Promes, „A-m” 4/2016

W kategorii Domy:

Field House w Głogowie, Blank Architects

Living Garden House w Izbicy, KWK Promes, „A-m” 5/2015

Arka Roberta Koniecznego, KWK Promes, „A-m” 12/2015

W kategorii Projekty Przyszłości:

Przebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie, Flanagan Lawrence

Stacja Paliwowa Przyszłości w Warszawie, KAMJZ

W kategorii Infrastruktura:

Stacja Paliwowa Przyszłości w Warszawie, KAMJZ

Nagrody UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne 2017 Konkurs o Nagrodę UIA Przestrzenie Przyjazne i Dostępne pełni istotną rolę w promocji jakości architektury. Poprzez nagradzanie realizacji, które kreują przyjazne przestrzenie wykazuje, że to nie modny „technologizm” czy też „formalna perwersja”, ale otoczenie odpowiadające potrzebom ludzi winno być efektem pracy architekta – o założeniach nagrody i laureatach tegorocznej edycji pisze Krzysztof Chwalibóg.
5 realizacji z nagrodą Agi Khana dla współczesnej architektury Milion dolarów nagrody rozdzielono pomiędzy pięciu laureatów Aga Khan Award for Architecture. Przyznawana co trzy lata nagroda honoruje wybitne realizacje architektoniczne, które służą społeczności muzułmańskiej na całym świecie.
Stacja Kultura w Rumii pośród najlepszych bibliotek na świecie Zaprojektowana przez pracownię Sikora Wnętrza biblioteka została uznana za najlepszą realizację w kategorii Obiekt Jednoprzestrzenny w konkursie Library Interior Design Awards, w którym nagradzane są najlepsze projekty wnętrz bibliotecznych na świecie.
Nagroda Architektoniczna Polityki dla Cricoteki Po burzliwych obradach jury, Grand Prix przyznano Ośrodkowi Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, projektu IQ2 konsorcjum nsMoonStudio i Wizja. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w Służewskim Domu Kultury.
Osiedle mieszkaniowe nominowane do Nagrody Turnera 2015 Nagroda Turnera to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień dla współczesnych artystów w Wielkiej Brytanii, cieszące się dużym uznaniem na całym świecie. Po raz pierwszy w historii nagrody, nominację przyznano rewitalizacji osiedla mieszkaniowego. Za koncepcję odpowiada działający na pograniczu dyscyplin kolektyw Assemble.
Nominacje do Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka" Zbliża się rozstrzygnięcie IV edycji Nagrody Architektonicznej tygodnika "Polityka". Do Grand Prix nominowano 5 realizacji, laureata poznamy 16 czerwca 2015.