9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury

i

Autor: Archiwum Architektury

9 projektów i realizacji z Polski w finale Światowego Festiwalu Architektury

2016-07-05 18:29

Ogłoszono listę projektów i realizacji zakwalifikowanych do finału Światowego Festiwalu Architektury. Dziewięć pośród nich to obiekty z Polski. Zwycięzców poznamy w listopadzie.

Organizatorzy przyznają, że po przeniesieniu wydarzenia z powrotem do Europy, wzrosła liczba zgłoszeń ze Starego Kontynentu. Ponadto na dziewiątą edycję wpłynęła największa liczba projektów i realizacji w dziewięcioletniej historii festiwalu.

To dla nas bardzo ekscytujący rok, z rekordową liczbą zgłoszeń na ogólnym, wysokim poziomie. Nasze przenosiny do Berlina po czterech udanych latach w Singapurze, nie odstraszyły azjatyckich i australijskich pracowni. Zauważyliśmy także znaczny wzrost projektów z Europy i Ameryki Północnej. Czekamy na spotkanie z architektami w listopadzie w Berlinie – powiedział Paul Finch, Dyrektor Programowy festiwalu.

Wśród finalistów znalazły się obiekty i projekty z 58 krajów. Ich autorami są architekci reprezentujący 42 nacje. Największy wzrost odnotowano wśród zgłoszeń z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Zjednoczone Królestwo, obok Turcji i Australii, jest jednocześnie najliczniej reprezentowanym krajem na krótkiej liście. W finale nie zabrakło projektów i realizacji z Polski. Ich autorami są zarówno polskie, jaki i zagraniczne pracownie. Dotychczas żadna z rodzimych realizacji nie wyszła poza krótką listę, natomiast w 2010 roku nagrodę w kategorii Projekty Kulturalne Przyszłości otrzymało CKK Jordanki w Toruniu.

W kolejnym etapie finaliści będą oceniani przez międzynarodowe jury, w którego składzie zasiadają w tym roku Ole Scheeren autor The Interlace, budynku nagrodzonego w ubiegłym roku, Louisa Hutton z pracowni Sauerbruch Hutton, Christoph Ingenhoven z Ingenhoven Architects oraz David Chipperfield z pracowni David Chipperfield Architects.

Nagrody zostaną przyznane także w 32 kategoriach. Ponadto jury wybierze także zwycięzców nagród głównych - Budynek Roku oraz Projekt Przyszłości Roku. Ogłoszenie zwycięzców i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w dniach 16-18 listopada w Berlinie.

Wszystkie finałowe realizacje można obejrzeć na oficjalnej stronie festiwalu.

Lista realizacji i projektów z Polski, które znalazły się na krótkiej liście Światowego Festiwalu Architektury 2016:

W kategorii Obiekt Wielofunkcyjny:

Zespół mieszkaniowo-biurowy przy ulicy Kurkowa 14 we Wrocławiu, Maćków Pracownia Projektowa „A-m” nr 3/2016

W kategorii Kultura:

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, Menis Arquitectos, „A-m” 2/2016

Muzeum Śląskie w Katowicach, Riegler Riewe Architekten, „A-m” 3/2014

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie, KWK Promes, „A-m” 4/2016

W kategorii Domy:

Field House w Głogowie, Blank Architects

Living Garden House w Izbicy, KWK Promes, „A-m” 5/2015

Arka Roberta Koniecznego, KWK Promes, „A-m” 12/2015

W kategorii Projekty Przyszłości:

Przebudowa Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie, Flanagan Lawrence

Stacja Paliwowa Przyszłości w Warszawie, KAMJZ

W kategorii Infrastruktura:

Stacja Paliwowa Przyszłości w Warszawie, KAMJZ