Architektura MuratorWydarzeniaAntysmogowa wieża w Krakowie

Antysmogowa wieża w Krakowie

Już niebawem w krakowskim parku Jordana stanie Smog Free Tower – największy oczyszczacz powietrza na świecie, a 16 lutego zaplanowano spotkanie z projektantem instalacji – holenderskim artystą i architektem Daanem Roosegaarde.

Antysmogowa wieża w Krakowie
Smog Free Project, Tianjin, fot. Hasy/serwis prasowy

Smog Free Tower wykorzystuje opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filitrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Skuteczność wieży została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology. Swoją podróż po świecie Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 roku wieża pojawiła się w Chinach. Teraz przyjedzie oczyszczać powietrze w Krakowie. W dniach 16 lutego - 5 kwietnia w holu głównym krakowskiego MOCAK-u będzie można również zobaczyć Smog Free Project Pop Up Exhibition – prezentację pierścionka z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu pozyskane ze Smog Free Tower. Projekt jest realizowany dzięki pomocy Miasta Krakowa, Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, a także ING Bank Śląski. O inicjatywie Dana Roosegaarde pisaliśmy również tutaj.
Smog Free Project: park Jordana, 16 lutego – 15 kwietnia 2018
Spotkanie z artystą: MOCAK, 16 lutego 2018, godz. 18
www.mocak.pl

Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.