Architektura MuratorWydarzeniaAntysmogowa wieża w Krakowie

Antysmogowa wieża w Krakowie

Już niebawem w krakowskim parku Jordana stanie Smog Free Tower – największy oczyszczacz powietrza na świecie, a 16 lutego zaplanowano spotkanie z projektantem instalacji – holenderskim artystą i architektem Daanem Roosegaarde.

Antysmogowa wieża w Krakowie
Smog Free Project, Tianjin, fot. Hasy/serwis prasowy

Smog Free Tower wykorzystuje opatentowaną, przyjazną środowisku technologię jonizacji. Pozwala ona filitrować 30 tys. m3 powietrza na godzinę, zużywając do tego mniej elektryczności niż tradycyjny bojler. Skuteczność wieży została potwierdzona przez Eindhoven University of Technology. Swoją podróż po świecie Smog Free Project rozpoczął w Rotterdamie. W 2016 roku wieża pojawiła się w Chinach. Teraz przyjedzie oczyszczać powietrze w Krakowie. W dniach 16 lutego - 5 kwietnia w holu głównym krakowskiego MOCAK-u będzie można również zobaczyć Smog Free Project Pop Up Exhibition – prezentację pierścionka z kamieniem zawierającym skompresowane cząsteczki smogu pozyskane ze Smog Free Tower. Projekt jest realizowany dzięki pomocy Miasta Krakowa, Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, a także ING Bank Śląski. O inicjatywie Dana Roosegaarde pisaliśmy również tutaj.
Smog Free Project: park Jordana, 16 lutego – 15 kwietnia 2018
Spotkanie z artystą: MOCAK, 16 lutego 2018, godz. 18
www.mocak.pl

Standard klimatyczny dla Krakowa Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zakończyli prace nad dokumentem „Standard klimatyczny dla nowych i istniejących miejskich budynków użyteczności publicznej w Krakowie”. To przystępna i przejrzysta instrukcja dla projektantów, wykonawców i zarządców budynków publicznych w stolicy Małopolski.
Technologia dla biznesu z myślą o zrównoważonym rozwoju Dyson uwielbia wyzwania, które inni boją się podejmować. Rozwiązywanie problemów i odwaga wybiegania w przyszłość są wpisane w DNA marki. Więcej za mniej, jak najwydajniej w możliwie najprostszy sposób, a wszystko to przy racjonalnym gospodarowaniu materiałami i energią – to idee, które przyświecają naszym inżynierom, i cechy, z których słyną nasze produkty.
Siedziba Ten Square Games we Wrocławiu: biuro z niskim śladem węglowym Czym jest wbudowany ślad węglowy i jak go skutecznie ograniczać. Rozmawiamy z twórcami nowej przestrzeni biurowej firmy Ten Square Games. Był to jeden z pierwszych w Polsce projektów, gdzie dokładnie policzone zostały emisje związane z aranżacją biura.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu: wyniki Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich rozstrzygnęły konkurs na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego. Zwyciężyła Zlata Hrabtsevich z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Przyznano też nagrody za drugie i trzecie miejsce oraz 8 wyróżnień!
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.