ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego

i

Autor: Archiwum Architektury Czesław Bielecki; fot. serwis prasowy

ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego

2021-12-01 16:01

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki i Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zapraszają na premierę książki „ArchiKod” Czesława Bieleckiego oraz spotkanie z autorem. „Architektura-murator” jest patronem medialnym publikacji.

„ArchiKod” to książka o architekturze nie tylko dla architektów. Jest podróżą po 72 miejscach w Polsce i na świecie. Od Regent Street w Londynie i Rynku Głównego w Krakowie, przez osiedla takie jak Za Żelazną Bramą w Warszawie czy Gropiusstadt w Berlinie, po słynne budowle, by wymienić Pont du Gard w Prowansji czy lotnisko w Hongkongu. Nie jest przypadkiem, że lofty u Scheiblera czy Manufaktura w Łodzi w dawnym kompleksie fabrycznym Izraela Poznańskiego jaśnieją dzisiaj blaskiem architektury, natomiast szare bloki z lat 70. XX wieku są tylko banalnym budownictwem – kubaturą zamykającą powierzchnie użytkowe powtarzalnych pięter – mówi Czesław Bielecki, architekt, właściciel pracowni DIM’84 Dom i Miasto, ale też autor licznych esejów i książek.

Czytaj też: BAZArch na Księżycu: startuje kolejna edycja wirtualnych targów książki o architekturze i mieście |Zdaniem autora, w czasach, w których nikt nie mówił o planowaniu przestrzennym, powstawała przestrzeń publiczna, w której można by realizować dzisiejsze strategie smart cities. Tymczasem w zaprojektowanym w latach 1920-2020 chaosie form przepychających się w kolejce do sławy okazuje się to znacznie trudniejsze. W tej książce Czesław Bielecki rozprawia się z nowoczesną architekturą. Nie wypomina jej błędów i słabości. Przeciwnie, bierze na cel mocne punkty przeciwnika: szczere intencje i wybitne realizacje. Potem rozbiera je cegła po cegle. W wielu miejscach wolałbym, żeby autor się mylił. Ale jak na złość, nawet tam potrafi być przekonujący – ocenia Marcin Wicha, grafik i pisarz, laureat Nagrody Literackiej „Nike” z 2018 roku za zbiór esejów „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.Najnowsza publikacja Bieleckiego jest próbą utworzenia pomostu i wspólnej płaszczyzny dyskusji między różnymi grupami interesu, które mają realny wpływ na kształt przestrzeni, lecz na co dzień nie znajdują wspólnego języka. Książkę tę trzeba polecić przede wszystkim tym, którzy otaczającej nas przestrzeni są ciekawi, którzy jej świadomie doświadczają, którzy chcieliby wiedzieć o zasadach jej budowania i działania. Tym, którzy z racji zainteresowań czy wykonywanej profesji mają do czynienia z przekształcaniem przestrzeni. Pozwoli ona zrozumieć, dlaczego jest tak, jak jest, i co robić, żeby było mądrzej i piękniej – dodaje prof. Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki.Zdaniem Czesława Bieleckiego, patrząc w przyszłość, warto spoglądać również w przeszłość i przywrócić ArchiKod – kod kulturowy w architekturze. Premiera książki i spotkanie z autorem odbędzie się 8 grudnia o godz. 18.00 w sali kinowej Zachęty. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne, na wydarzenie obowiązują zaproszenia i potwierdzenie obecności na adres informacja@zacheta.art.pl. Spotkanie będzie transmitowane na facebookowym profilu Zachęty.

CHCĘ SIĘ ZAPISAĆ

ArchiKod: nowa książka Czesława Bieleckiego

i

Autor: Archiwum Architektury Okładka książki ArchiKod Czesława Bieleckiego; fot. serwis prasowy