Architektura MuratorWydarzeniaArchitektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką – Zbigniew Oksiuta w Białymstoku

Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką – Zbigniew Oksiuta w Białymstoku

Od 6 lipca do 19 sierpnia w Galerii Arsenał w Białymstoku można zobaczyć wystawę form przestrzennych Zbigniewa Oksiuty. Obiekty te powstały w wyniku eksperymentów z materiałami organicznymi i poszukiwań w obszarze architektury biologicznej.

Architektoniczne ewolucje. Między sztuką a nauką – Zbigniew Oksiuta w Białymstoku
Zbigniew Oksiuta, Spatium Gelatum, Forma 090704. Habitat biologiczny Biennale di Venezia, 9. International Architecture Exhibition, 2004Twist, Germany 2006; fot. H.W. Acquistapace, Meppen

Zbigniew Oksiuta, architekt, artysta, producent i reżyser filmów, dydaktyk, interesuje się rzeźbą i architekturą biologiczną, a w swoich pracach przestrzennych wykorzystuje najnowsze osiągnięcia biotechnologiczne. Wystawa prezentuje dzieła będące wynikiem wieloletniej współpracy architekta z naukowcami związanymi m.in. z takimi dzidziami jak chemia, biologia i technologia komputerowa. Na ekspozycji można zobaczyć także prace studentów z Rensselaer Polytechnic Institute w Stanach Zjednoczonych, w którym Zbigniew Oksiuta jest wykładowcą. Pośród wielu rysunków i projektów przestrzennych, warto wyróżnić dwie główne instalacje. Pierwsza z nich to forma polimetyczna wykonana w technologii Spatium Gelatum. Druga, o nazwie „Jak to ze lnem będzie”, pokazuje reakcje roślin na nienaturalne bodźce zewnętrzne, takie jak zmienna grawitacja albo siły mechaniczne. Instalacja została opracowana we współpracy z naukowcami z Rensselaer Architecture oraz Wydziałem Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

Autor: Monika Wiecha