Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura początków transformacji. Pokaz filmów i dyskusja

Architektura początków transformacji. Pokaz filmów i dyskusja

Trzy filmowe dokumenty, zrealizowane w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do dyskusji na temat polskiej architektury początków transformacji. Spotkanie z udziałem Ewy P. Porębskiej i Anny Syski poprowadzi Michał Wiśniewski.

Architektura początków transformacji. Pokaz filmów i dyskusja

Polska architektura okresu transformacji jest zjawiskiem dyskusyjnym. Niektórzy mówią o budowlach niezdarnych, o zmarnowanej szansie architektów, podkreślają ich zarozumiałość i pretensjonalność. Niekiedy wydaje się, że nie podoba się ona nawet samym architektom, którzy przywołując przykład wrocławskiego Solpolu, wyrażają zażenowanie i odrazę. Jednak istnieją i przykłady pozytywne: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie czy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wiele aspektów życia społecznego, także architektura wczesnych lat 90. rodziła się w ustrojowej transformacji, balansując między pozostałościami gospodarki planowanej centralnie i realiami kapitalizmu.  Jeśli architektura mówi coś ważnego o kondycji społeczeństwa, o jego pragnieniach, aspiracjach oraz duchowych potrzebach, to jaki jego obraz wyłania się z krajobrazu wczesnych lat transformacji? Co stało się z energią inwencji, uwolnioną po przełomie?

Dlatego teraz, z perspektywy trzydziestu lat, kiedy te budynki stają się naszą najmłodszą historią, a o mechanizmach transformacji wiemy znacznie więcej, potrzebna jest rewizja dotychczasowych stanowisk. Już 27 października spróbują dokonać jej Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, Anna Syska, historyczka i popularyzatorka architektury, a zarazem miejska konserwator zabytków w Tychach oraz Michał Wiśniewski, architekt i historyk sztuki z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.

Punktem wyjścia do dyskusji będzie pokaz trzech filmów dokumentalnych Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej „Zawód Architekt”, „Czerwony Pałac”, „Architektura Sacrum”, zrealizowanych na początku lat 90. dla TVP. Debata będzie transmitowana na facebookowym profilmu MCK. Spotkanie jest częścią Archikolaży, całorocznego wydarzenia odbywającego się z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

O uczestnikach

Ewa P. Porębska – architektka, krytyczka architektury, kuratorka. Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury. Międzynarodowa ekspertka, konsultantka, jurorka konkursów. Od 1994 roku jest redaktorką naczelną czasopisma „Architektura-murator”.

Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”.  Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Pracuje jako miejska konserwator zabytków w Tychach. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura.

Michał Wiśniewski – absolwent Instytutu Historii Sztuki UJ oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury, zaangażowany w realizację studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta (Columbia University). Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki.

Pokaz filmów i dyskusja „Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji”
Kiedy:
27 października 2022 roku, godz. 18.00
Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25
Gościnie: Ewa P. Porębska, Anna Syska
Moderacja: Michał Wiśniewski
Patronat: Stowarzyszenie Architektów Polskich | Oddział Kraków

Zobacz zwiastun filmu „Zawód Architekt”

Zobacz zwiastun filmu „Czerwony Pałac”

Zobacz zwiastun filmu „Architektura Sacrum”

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:


PARTNERZY MERYTORYCZNI:

Matsuura, Wojciechowski i Ivaniv o nowoczesnych przestrzeniach publicznych Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Urban. Modern public space”. W spotkaniu dział wezmą Hiroki Matsuura, Szymon Wojciechowski i Ostap Ivaniv.
Czego możemy się nauczyć od modernistów: wykład Daniela A. Barbera Na zaproszenie Instytutu Architektury z wykładem do Polski przyjeżdża profesor Daniel A. Barber, autor głośnej książki „Modern Architecture and Climate: Design Before Air Conditioning”. Podczas spotkania opowie między innymi, jakie rozwiązania odpowiadające za wilgotność, temperaturę i jakość powietrza we wnętrzu stosowali moderniści przed wynalezieniem systemów klimatyzacji.
Definiowanie Przestrzeni Architektonicznej 2022 Zbliża się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej z cyklu Definiowanie przestrzeni architektonicznej. W tym roku spotkanie odbędzie się pod hasłem Awangardy Architektury. Tradycyjnie publikujemy też tezy, które staną się punktem wyjścia do dyskusji.
Carlos Moreno gościem specjalnym Kongresu Deweloperskiego: podsumowanie wydarzenia W piątej edycji Kongresu Deweloperskiego wzięło udział 800 uczestników, w tym zarządy najważniejszych firm deweloperskich z całego kraju, przedstawiciele samorządów i władz centralnych. Dyskutowano o kryzysie na rynku mieszkaniowym, pozytywnych aspektach ustawy Lex Deweloper i nowej mobilności. Gościem specjalnym wydarzenia był urbanista Carlos Moreno, który opowiedział o idei miasta 15-minutowego.
Trendy w architekturze: konferencja polsko-ukraińska Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Trendy w architekturze i designie 2022”. W spotkaniu dział wezmą Antonina Kaplia, Szymon Wojciechowski i Mariusz Ścisło.
Shigeru Ban i architektura społecznie zaangażowana: fotorelacja Za nami konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”. W spotkaniu oprócz japońskiego architekta udział wzięli m.in. goście z Ukrainy, Rumunii, Słowacji i Polski zaangażowani w projektowanie różnych form tzw. architektury pomocowej dla ofiar rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Publikujemy krótkie podsumowanie.