Architektura początków transformacji. Pokaz filmów i dyskusja

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura początków transformacji. Pokaz filmów i dyskusja

2022-10-05 18:20

Trzy filmowe dokumenty, zrealizowane w latach 90. według scenariusza Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej dla TVP, staną się punktem wyjścia do dyskusji na temat polskiej architektury początków transformacji. Spotkanie z udziałem Ewy P. Porębskiej i Anny Syski poprowadzi Michał Wiśniewski.

Polska architektura okresu transformacji jest zjawiskiem dyskusyjnym. Niektórzy mówią o budowlach niezdarnych, o zmarnowanej szansie architektów, podkreślają ich zarozumiałość i pretensjonalność. Niekiedy wydaje się, że nie podoba się ona nawet samym architektom, którzy przywołując przykład wrocławskiego Solpolu, wyrażają zażenowanie i odrazę. Jednak istnieją i przykłady pozytywne: Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie czy gmach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.Jak wiele aspektów życia społecznego, także architektura wczesnych lat 90. rodziła się w ustrojowej transformacji, balansując między pozostałościami gospodarki planowanej centralnie i realiami kapitalizmu.  Jeśli architektura mówi coś ważnego o kondycji społeczeństwa, o jego pragnieniach, aspiracjach oraz duchowych potrzebach, to jaki jego obraz wyłania się z krajobrazu wczesnych lat transformacji? Co stało się z energią inwencji, uwolnioną po przełomie?Dlatego teraz, z perspektywy trzydziestu lat, kiedy te budynki stają się naszą najmłodszą historią, a o mechanizmach transformacji wiemy znacznie więcej, potrzebna jest rewizja dotychczasowych stanowisk. Już 27 października spróbują dokonać jej Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, Anna Syska, historyczka i popularyzatorka architektury, a zarazem miejska konserwator zabytków w Tychach oraz Michał Wiśniewski, architekt i historyk sztuki z Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie.Punktem wyjścia do dyskusji będzie pokaz trzech filmów dokumentalnych Zyty Kusztry i Ewy P. Porębskiej „Zawód Architekt”, „Czerwony Pałac”, „Architektura Sacrum”, zrealizowanych na początku lat 90. dla TVP. Debata będzie transmitowana na facebookowym profilmu MCK. Spotkanie jest częścią Archikolaży, całorocznego wydarzenia odbywającego się z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych.

O uczestnikach

Ewa P. Porębska – architektka, krytyczka architektury, kuratorka. Działa na rzecz popularyzacji najlepszych wzorców światowej architektury. Międzynarodowa ekspertka, konsultantka, jurorka konkursów. Od 1994 roku jest redaktorką naczelną czasopisma „Architektura-murator”. Anna Syska – historyczka i popularyzatorka architektury. Autorka książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”.  Zajmuje się dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego i zachodniej Małopolski, a zwłaszcza architekturą XX wieku. Pracuje jako miejska konserwator zabytków w Tychach. Prowadzi popularny profil na Instagramie @to_tylko_architektura.Michał Wiśniewski – absolwent Instytutu Historii Sztuki UJ oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury, zaangażowany w realizację studiów podyplomowych Akademia Dziedzictwa oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta (Columbia University). Współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki. Pokaz filmów i dyskusja „Lata dziewięćdziesiąte. Architektura początków transformacji”Kiedy: 27 października 2022 roku, godz. 18.00Gdzie: Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25Gościnie: Ewa P. Porębska, Anna SyskaModeracja: Michał Wiśniewski Patronat: Stowarzyszenie Architektów Polskich | Oddział Kraków

Zobacz zwiastun filmu „Zawód Architekt”

Zobacz zwiastun filmu „Czerwony Pałac”

Zobacz zwiastun filmu „Architektura Sacrum”

PARTNER GŁÓWNY:

PARTNERZY:

PARTNERZY MERYTORYCZNI:

WSPÓŁPRACA:

ZAPISZ SIĘ