Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 odbył się już po raz 28. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Danuta Fredowicz, Katarzyna Furgalińska, Ewa Janik, Małgorzata Łapaj, Anna Porębska i Jerzy Szczepanik-Dzikowski. W tym roku nagrody przyznano w czterech: Wnętrza, Dzieło eksportowe i Obiekt. W tej pierwszej zwyciężyło biuro Dyrda Fikus Architekci za przebudowę poddasza kamienicy w Gliwicach. Sędziowie podkreślili kreatywne podejście autorów, zwłaszcza dobór materiałów i elementów wyposażenia, kolorystykę oraz dbałość o detal rozwiązań. Zaproponowany układ wnętrza pozwolił na maksymalne otwarcie przestrzeni, przy jednoczesnym klarownym strefowaniu funkcji – uzasadniali.
W kategorii Dzieło eksportowe jury zdecydowało się nie przyznawać nagrody. Wyróżniło za to Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego za Dom Wiatrak koło Lubartowa. Niecodzienna i nieoczywista realizacja. Bajkowa scenografia zmienia się w pełnoprawny dom. Miejsce, w którym mielono zboże, powstawała mąka na chleb, teraz, jak każdy dom, pachnie chlebem. Udana transformacja, budynek z bagażem historii nie znika w jej odmętach a cieszy oko. Wyróżnienie przyznano za powściągliwość formalną i materiałową, dzięki której dom i krajobraz stapiają się w jeden obraz – czytamy w uzasadnieniu. | więcej o realizacji...
W kategorii Obiekt nagrodę główną otrzymała pracownia SLAS Architekci za rozbudowę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu Zdroju. Budynek zdobył też Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022. W tym przypadku sędziowie docenili całościową, spójną i przejrzystą koncepcję, obejmującą zarówno formę architektoniczną, wnętrze obiektu, jak i jego detal. | więcej o realizacji...Budynek, mimo swej skali, zdaje się ulotnym i transparentnym (...). Lapidarność bryły podkreślona jest świadomym operowaniem lśniącą okładziną fasad, a jego doskonale białe, „radosne i lekkie” wnętrze części dostępnej dla publiczności czytelnie kontrastuje z podniosłym nastrojem sali koncertowej, w której dominuje czerń wykończeń umiejętnie „inkrustowana” drewnianymi fakturami mebli i podłóg. Faktury wykończeń i minimalistyczny, ale rygorystyczne i świadomie kształtowany detal i nadają fasadom i wnętrzom walor prostoty, która równocześnie zaskakuje oczywistością i wyrafinowaniem – uzasadniało jury.
W kategorii Obiekt sędziowie przyznali też jedno wyróżnienie. W ten sposób doceniono architektki Marlenę Wolnik i Karolinę Więcławik (MWArchitekci) za pawilon Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej na terenie przechodzącego spektakularną przemianę centrum Dąbrowy Górniczej. Czytaj też: Kolejny etap projektowania nowego centrum Dąbrowy Górniczej |Jury podkreśliło twórcze podejście do tematu obiektu tymczasowego i szacunek do kontekstu. Jak uzasadniali sędziowie, pawilon wzbogacił przestrzeń, oferując lustrzane odbicia otoczenia.
Newsletter „Architektury-murator”co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!