Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu

Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.

Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku
Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS architekci; fot. Maciej Lulko / serwis prasowy

Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 odbył się już po raz 28. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Danuta Fredowicz, Katarzyna Furgalińska, Ewa Janik, Małgorzata Łapaj, Anna Porębska i Jerzy Szczepanik-Dzikowski. W tym roku nagrody przyznano w czterech: Wnętrza, Dzieło eksportowe i Obiekt. W tej pierwszej zwyciężyło biuro Dyrda Fikus Architekci za przebudowę poddasza kamienicy w Gliwicach. Sędziowie podkreślili kreatywne podejście autorów, zwłaszcza dobór materiałów i elementów wyposażenia, kolorystykę oraz dbałość o detal rozwiązań. Zaproponowany układ wnętrza pozwolił na maksymalne otwarcie przestrzeni, przy jednoczesnym klarownym strefowaniu funkcji – uzasadniali.

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach, proj. Dyrda Fikus Architekci; fot. Jakub Certowicz

W kategorii Dzieło eksportowe jury zdecydowało się nie przyznawać nagrody. Wyróżniło za to Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego za Dom Wiatrak koło Lubartowa. Niecodzienna i nieoczywista realizacja. Bajkowa scenografia zmienia się w pełnoprawny dom. Miejsce, w którym mielono zboże, powstawała mąka na chleb, teraz, jak każdy dom, pachnie chlebem. Udana transformacja, budynek z bagażem historii nie znika w jej odmętach a cieszy oko. Wyróżnienie przyznano za powściągliwość formalną i materiałową, dzięki której dom i krajobraz stapiają się w jeden obraz – czytamy w uzasadnieniu.
| więcej o realizacji...

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie
Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

W kategorii Obiekt nagrodę główną otrzymała pracownia SLAS Architekci za rozbudowę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu Zdroju. Budynek zdobył też Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022. W tym przypadku sędziowie docenili całościową, spójną i przejrzystą koncepcję, obejmującą zarówno formę architektoniczną, wnętrze obiektu, jak i jego detal.

| więcej o realizacji...

Budynek, mimo swej skali, zdaje się ulotnym i transparentnym (...). Lapidarność bryły podkreślona jest świadomym operowaniem lśniącą okładziną fasad, a jego doskonale białe, „radosne i lekkie” wnętrze części dostępnej dla publiczności czytelnie kontrastuje z podniosłym nastrojem sali koncertowej, w której dominuje czerń wykończeń umiejętnie „inkrustowana” drewnianymi fakturami mebli i podłóg. Faktury wykończeń i minimalistyczny, ale rygorystyczne i świadomie kształtowany detal i nadają fasadom i wnętrzom walor prostoty, która równocześnie zaskakuje oczywistością i wyrafinowaniem – uzasadniało jury.

Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku
Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS architekci; fot. Maciej Lulko / serwis prasowy

W kategorii Obiekt sędziowie przyznali też jedno wyróżnienie. W ten sposób doceniono architektki Marlenę Wolnik i Karolinę Więcławik (MWArchitekci) za pawilon Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej na terenie przechodzącego spektakularną przemianę centrum Dąbrowy Górniczej.

Czytaj też: Kolejny etap projektowania nowego centrum Dąbrowy Górniczej |

Jury podkreśliło twórcze podejście do tematu obiektu tymczasowego i szacunek do kontekstu. Jak uzasadniali sędziowie, pawilon wzbogacił przestrzeń, oferując lustrzane odbicia otoczenia.

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu
Pawilon Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Dąbrowie Górniczej, proj. MWArchitekci; fot. Bartek Barczyk / serwis prasowy
Saint-Gobain Glass Design Award: konkurs dla architektów i studentów projektowania Firma Saint-Gobain zaprasza wszystkich architektów i studentów, którzy w swoich realizacjach bądź projektach wykorzystują produkty marki do udziału w konkursie Saint-Gobain Glass Design Award. Pula nagród wynosiż 70 tys. zł.
Zaprojektowane Po Ludzku: konkurs na przestrzenie publiczne i inicjatywy Jeszcze tylko do 15 listopada można przesyłać zgłoszenia na konkurs Zaprojektowane Po Ludzku. Jury z udziałem m.in. Agaty Twardoch, Agnieszki Labus i Zygmunta Borawskiego czeka na projekty miejsc, przestrzeni publicznych i inicjatywy, dzięki którym miasto staje się bardziej przyjazne mieszkańcom.
Nagroda BDA-SARP 2022 – Agnieszka Kępa zwyciężczynią konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty dyplomowe 2022 roku. Międzynarodowe jury Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej przyznało Grand Prix oraz cztery wyróżnienia. Zwyciężyła Agnieszka Kępa z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.
Najlepsze realizacje Poznania 2022: laureaci konkursu o Nagrodę Jana Baptysty Quadro Poznaliśmy wyniki konkursu o Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2022! W 24. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła Pracownia Projektowa J.P. Woźny z ekspozycją reliktów palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. Wyróżnienia przypadły biurom Ultra Architects za kamienicę przy rynku Wildeckim  i medusa group za Nowy Rynek D.
Najlepsze przestrzenie publiczne według TUP: 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich po raz szesnasty wybrało najlepsze przestrzenie publiczne w kraju. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Jury przyznało w sumie 9 nagród i 11 wyróżnień w sześciu konkursowych kategoriach.
Dyplom Roku SARP 2022 – laureaci Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Poznaliśmy laureatów konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2022. Grand Prix otrzymał Tomasz Bekas, absolwent architektury na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. „Architektura-murator” tradycyjnie była patronem medialnym konkursu.