Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu

Poznaliśmy laureatów konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 organizowanego przez katowicki SARP we współpracy ze Śląską Okręgową Izbą Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Grand Prix zdobyła pracownia SLAS Architekci  za rozbudowę szkoły muzycznej w Jastrzębiu Zdroju. Jury doceniło też realizacje Marleny Wolnik i Karoliny Więcławik, biura Dyrda Fikus Architekci oraz Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego.

Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku
Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS architekci; fot. Maciej Lulko / serwis prasowy

Konkurs Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 odbył się już po raz 28. Wyboru laureatów dokonało jury w składzie: Danuta Fredowicz, Katarzyna Furgalińska, Ewa Janik, Małgorzata Łapaj, Anna Porębska i Jerzy Szczepanik-Dzikowski. W tym roku nagrody przyznano w czterech: Wnętrza, Dzieło eksportowe i Obiekt. W tej pierwszej zwyciężyło biuro Dyrda Fikus Architekci za przebudowę poddasza kamienicy w Gliwicach. Sędziowie podkreślili kreatywne podejście autorów, zwłaszcza dobór materiałów i elementów wyposażenia, kolorystykę oraz dbałość o detal rozwiązań. Zaproponowany układ wnętrza pozwolił na maksymalne otwarcie przestrzeni, przy jednoczesnym klarownym strefowaniu funkcji – uzasadniali.

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu
Przebudowa poddasza kamienicy w Gliwicach, proj. Dyrda Fikus Architekci; fot. Jakub Certowicz

W kategorii Dzieło eksportowe jury zdecydowało się nie przyznawać nagrody. Wyróżniło za to Michała Kucharskiego i Mateusza Piwowarskiego za Dom Wiatrak koło Lubartowa. Niecodzienna i nieoczywista realizacja. Bajkowa scenografia zmienia się w pełnoprawny dom. Miejsce, w którym mielono zboże, powstawała mąka na chleb, teraz, jak każdy dom, pachnie chlebem. Udana transformacja, budynek z bagażem historii nie znika w jej odmętach a cieszy oko. Wyróżnienie przyznano za powściągliwość formalną i materiałową, dzięki której dom i krajobraz stapiają się w jeden obraz – czytamy w uzasadnieniu.
| więcej o realizacji...

Dom Wiatrak koło Lubartowa: nowa funkcja w starym młynie
Dom Wiatrak koło Lubartowa; fot. Rafał Chojnacki Fotografia Architektury

W kategorii Obiekt nagrodę główną otrzymała pracownia SLAS Architekci za rozbudowę Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu Zdroju. Budynek zdobył też Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022. W tym przypadku sędziowie docenili całościową, spójną i przejrzystą koncepcję, obejmującą zarówno formę architektoniczną, wnętrze obiektu, jak i jego detal.

| więcej o realizacji...

Budynek, mimo swej skali, zdaje się ulotnym i transparentnym (...). Lapidarność bryły podkreślona jest świadomym operowaniem lśniącą okładziną fasad, a jego doskonale białe, „radosne i lekkie” wnętrze części dostępnej dla publiczności czytelnie kontrastuje z podniosłym nastrojem sali koncertowej, w której dominuje czerń wykończeń umiejętnie „inkrustowana” drewnianymi fakturami mebli i podłóg. Faktury wykończeń i minimalistyczny, ale rygorystyczne i świadomie kształtowany detal i nadają fasadom i wnętrzom walor prostoty, która równocześnie zaskakuje oczywistością i wyrafinowaniem – uzasadniało jury.

Nagroda Roku SARP 2022: architekci wybrali najważniejsze realizacje minionego roku
Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju, proj. SLAS architekci; fot. Maciej Lulko / serwis prasowy

W kategorii Obiekt sędziowie przyznali też jedno wyróżnienie. W ten sposób doceniono architektki Marlenę Wolnik i Karolinę Więcławik (MWArchitekci) za pawilon Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej na terenie przechodzącego spektakularną przemianę centrum Dąbrowy Górniczej.

Czytaj też: Kolejny etap projektowania nowego centrum Dąbrowy Górniczej |

Jury podkreśliło twórcze podejście do tematu obiektu tymczasowego i szacunek do kontekstu. Jak uzasadniali sędziowie, pawilon wzbogacił przestrzeń, oferując lustrzane odbicia otoczenia.

Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022 – wyniki konkursu
Pawilon Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Dąbrowie Górniczej, proj. MWArchitekci; fot. Bartek Barczyk / serwis prasowy
Make me! Trwa 16. edycja konkursu dla młodych designerek i designerów Make me! to jeden z najważniejszych konkursów dla projektantek i projektantów stawiających pierwsze kroki w zawodzie. Tegoroczne zgłoszenia oceni jury, w skład którego wchodzą m.in. Ingrid van der Wacht, Maja Ganszyniec, Joanna Krokosz i Tomek Rygalik.
David Chipperfield z nagrodą Pritzkera 2023. Zobacz jego najważniejsze realizacje Nagrodę Pritzkera 2023 otrzymał brytyjski architekt David Chipperfield, autor między innymi renowacji Neues Museum w Berlinie, Muzeum Historii i Sztuki Anchorage na Alasce, Miasta Sprawiedliwości w Barcelonie czy dzielnicy mieszkalnej Ninetree Village w Hangzhou w Chinach.
Nagroda Roku SARP 2023: architekci wybiorą najważniejsze realizacje minionego roku Nagroda Roku SARP to jedna z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce. Realizacje zgłaszają głównie sami architekci, a ich koledzy z lokalnych oddziałów SARP wybierają laureatów. W tym roku w konkursie pojawiły się nowe kategorie: architektura wnętrz, architektura krajobrazu oraz zróżnicowany rozwój i budynki certyfikowane.
Dyplom Roku SARP 2023 – Doroczna Nagroda im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023 Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich zaprasza do udziału w 59. edycji konkursu o Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP 2023. W tym roku uroczystość wręczania nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w Łodzi.
Konkursy TEORIA i PRAKTYKA 2023 w nowej formule Trwa nabór zgłoszeń do programów Fundacji im. Stefana Kuryłowicza TEORIA i PRAKTYKA 2023. W tej edycji na uczestników czekają m.in. warsztaty z mentorami, w tym dwudniowe zajęcia z kreatywnego pisania o architekturze pod okiem Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”.
Lider Dostępności 2023 –kolejna edycja konkursu na najlepsze realizacje uniwersalne w Polsce Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Towarzystwo Urbanistów Polskich ogłaszają nabór zgłoszeń do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu Lider Dostępności. Już po raz ósmy przekonamy się, które obiekty i przestrzenie w Polsce są najlepiej dostosowane do potrzeb wszystkich grup użytkowników, w tym tych z niepełnosprawnościami.