Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura skłotu

Architektura skłotu

A co byłoby gdyby to prawo do tanich mieszkań i życia, a nie prywatna własność stały się priorytetem rozwoju miasta? - zastanawiają się twórcy projektu badawczego i prezentowanej w Rotterdamie wystawy poświęconej skłotom.

Architektura skłotu
Skłot Wijde Heisteeg w Amsterdamie. Pod koniec 2016 roku dom został zlikwidowany, a jego mieszkańcy aresztowani. Skłotersi pojawili się w słabo utrzymanych centrach holenderskich miast w latach 70. i 80. Pomimo zakazu, który wszedł w życie w 2010 roku, nadal są aktywni, choć nie prowadzą już działalności na tak szeroką skalę jak kiedyś; fot. © Johannes Schwartz/serwis prasowy

Architecture of Appropriation - Architektura przywłaszczenia – taki tytuł nosi przygotowana przez rotterdamski Het Nieuwe Instituut ekspozycja stanowiąca pierwszy etap szeroko zakrojonych badań poświęconych wpływowi skłotersów na miasto. Jej autorami są architekci z biura ZUS (Zones Urbaines Sensibles), które zasłynęło oddolnym przekształceniem fragmentu centralnego Rotterdamu w miejsce lokalnej aktywności (w 2007 roku przeznaczony do wyburzenia biurowiec stał się siedzibą niezależnych stowarzyszeń, pracowni i domu kultury, a w 2014 roku ze składek pochodzących z crowdfoundingu wybudowano łączący go z miastem most pieszy Luchtsingel).
Fakt, że skłotersi są architektami nie jest powszechnie akceptowany. Ale spojrzenie na ten ruch z perspektywy architektonicznej pomaga wyjaśnić daleko idące konsekwencje ich działań. Odniesienie się na wystawie do takich terminów, jak pustostan, nieużytek, prywatna własność i kolektywne formy zamieszkiwania pokazuje, w jaki sposób postrzegać miejską infrastrukturę jako ciągłe zaproszenie do transformacji. Systemy można adaptować, sieci rekonfigurować, a budynki redefiniować. Nowy program daje się napisać do praktycznie każdej sytuacji - wszystko po to,  by w pełni wyzyskać potencjał miasta – wyjaśniają ideę ekspozycji jej twórcy.
Zaprezentowano na niej m.in. „protokoły” przestrzennych interwencji stosowanych przez skłotersów, archiwum architekta Heina de Haana, który kiedyś ściśle z nimi współpracował i wizje fotografa David Carr-Smith dotyczące improwizowanej architektury w budynkach przemysłowych, a także studia przypadku - historię i transformację pięciu holenderskich skłotów. W pracach badawczych uczestniczyli: dział R&D Het Nieuwe Instituut, René Boer (Failed Architecture) i wydział architektury TU Eindhoven. O tym dlaczego badanie tematu skłotów ma takie znaczenie w kształceniu studentów tej uczelni można posłuchać tutaj

Do 25 czerwca
Het Nieuwe Instituut
Museumpark 25, Rotterdam
www.hetnieuweinstituut.nl/en

Zimowa strefa relaksu przed Rotundą – aktywiści pomagają miastu! W ciągu zaledwie tygodnia od otwarcia nowej Rotundy przestrzeń przed pawilonem zamieniła się w dziki parking. ZDM i PKO BP, do którego należy Rotunda, przerzucają się odpowiedzialnością. Aktywiście ze stowarzyszenia Miasto jest Nasze postanowili interweniować i urządzili tam zimową strefę relaksu, zabeazpieczającą teren przed samochodami.
Uwaga konkurs! Wyślij zdjęcie i wygraj udział w europejskim forum młodzieży w Strasburgu Rejestracja na tegoroczny European Youth Event zakończyła się w styczniu, ale wciąż jeszcze możesz wziąć udział w tym najważniejszym wydarzeniu dla młodych europejskich aktywistów. Wystarczy, że zamieścisz na Instagramie zdjęcie z odpowiednim hasztagiem.
Instrukcja dla aktywisty Wykorzystując swoje doświadczenia w odzyskiwaniu przestrzeni publicznych dla mieszkańców, katowicka Fundacja Napraw Sobie Miasto wydała w ubiegłym roku serię ilustrowanych instrukcji w opracowaniu Pawła Jaworskiego zatytułowanych Jak przejąć kontrolę nad światem, zaczynając od swojego podwórka. Pięć książeczek zawiera informacje na temat możliwych form zaangażowania się na rzecz zmiany otoczenia. Serii towarzyszy broszura, w której opisano przykłady pięciu interwencji w różnych miastach Polski.
Społeczny wpływ projektowania. Nagroda IF SOCIAL IMPACT PRIZE to nowa nagroda dla projektów i przedsięwzięć, w których najważniejszy jest interes społeczny. Zgłoszenie jest bezpłatne, a pula nagród wynosi 50 tys. euro.
V Kongres Ruchów Miejskich Gospodarzem piątego forum aktywistek i aktywistów będzie Śląsk, którego specyfika stanowić ma tło dla znanych z całej Polski problemów miejskich. Termin zgłoszeń upływa 30 kwietnia.
Samorządy buntowników W lipcu ubiegłego roku organizacje aktywistów reprezentujące 11 polskich miast zawiązały porozumienie ruchów miejskich, zapowiadając start w jesiennych wyborach do władz lokalnych. Część komentatorów zwracała uwagę, że to konsekwentna kontynuacja działań prowadzonych dotąd oddolnie, część przestrzegała, że niedoświadczeni społecznicy nie będą w stanie podejmować świadomych decyzji politycznych. W tym numerze, pół roku po wyborach, przypominamy, co postulowali aktywiści, zastanawiamy się, jak radzą sobie w samorządach i jak pod wpływem ich programów zmienia się polityka miast.