Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura Wozowni

Architektura Wozowni

Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu zaprasza na wykład: Marek Diehl / projekty i realizacje. Miasto jakie jest każdy widzi

16 maja (poniedziałek) 2011,  godz. 17.00
Toruń, ul. Ducha Św. 6
w s t ę p  w o l n y

Marek Diehl / projekty i realizacje
Miasto jakie jest każdy widzi

Marek Diehl, znany łódzki architekt, podejmie próbę zdefiniowania zjawisk negatywnych i pozytywnych w mieście – dlaczego są miejsca przyjazne, chętnie odwiedzane i przestrzenie odpychające, jakie miasto jest dobre.

Marek Diehl

Architekt, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej (dyplom w 1992 roku na kierunku: Architektura), od 1994 roku prowadzi własną praktykę architektoniczną DIEHL ARCHITEKCI w Łodzi. Jego projekty i realizacje są związane przede wszystkim z Łodzią, m.in: Textorial Park (2007-2008) - zespół budynków biurowo–usługowych na terenie zabytkowego osiedla fabryczno-mieszkalno-rezydencjonalnego „Księży Młyn”, łączący w sobie zrewitalizowane XIX-wieczne pofabryczne magazyny z nowoczesną architekturą; apartamentowiec Brama na ul. Wróblewskiej (w trakcie realizacji). Za najlepsze uznano także projekty Marka Diehla w dwóch ważnych dla Łodzi konkursach urbanistycznych – na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego terenu w rejonie Placu Niepodległości (2009) oraz na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzeni między Placem Wolności a Manufakturą (2009).


autorka projektu: Teresa Dudzińska

fotka z /zdjecia/diehl.JPG
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.