Architektura MuratorWydarzeniaArchitektura współczesna w krajach arabskich. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze

Architektura współczesna w krajach arabskich. Wystawa w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze

Wystawa współczesnej architektury w krajach arabskich pokazywana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana w Kopenhadze ma na celu ukazanie kultury i tożsamości arabskiej w dobie globalnych przemian. Na wystawie zobaczyć można prace Jeana Nouvela, Henninga Larsena i wielu innych.

Współczesna architektura w krajach arabskich.
Parasole na placu przed meczetem Al-Masjid An-Nabawi, Arabia Saudyjska, 2011, autorzy: SL Rasch GmbH, Niemcy we współpracy z Lightweight Structures, Niemcy.

Arab Contemporary to druga po New Nordic wystawa, której celem jest ukazanie architektury, jako nośnika tożsamości oraz elementu decydującego o kulturowej odrębności państw i regionów. Jednym z pytań, na które kuratorzy wystawy starają się odpowiedzieć jest to, czy w dobie globalizacji i homogenizacji możliwe jest twórcze przetworzenie lokalnych tradycji wykraczające poza powierzchowne powtarzanie ornamentyki i innych elementów arabskiej architektury.

Dynamiczny rozwój ekonomiczny i coraz większe natężenie ruchu turystycznego wymagającego odpowiedniej infrastruktury wydają się sprzyjać importowi gotowych rozwiązań, które często ignorują specyfikę kultury i krajobrazu krajów arabskich.

Jednym z architektów zaproszonych do udziału w wystawie jest Jean Nouvel, którego projekty takie jak Instytut Świata Arabskiego w Paryżu, Luwr w Abu Dabi, Quatar Tower w Dubaju stanowią próbę twórczego przefiltrowania zachodniej architektury przez kluczowe dla kultury arabskiej elementy - zależność od światła, wody i pustyni.

Wystawa porusza problemy architektonicznego krajobrazu, genius loci, wpływu wydarzeń politycznych na przemiany współczesnej architektury arabskiej oraz definiowanej na nowo przestrzeni publicznej i prywatnej.

Na wystawie zobaczyć można makiety, zdjęcia, filmy dokumentalne, projekty pracowni architektonicznych o globalnym zasięgu oraz architektów wywodzących się z krajów arabskich. Poza wspomnianym Jeanem Nouvelem zobaczyć można projekty i realizacje Foster + Partners, Henninga Larsena, czy X-Architects.

Wystawę można oglądać do 4 maja 2014. Towarzyszy jej katalog oraz strona internetowa http://arabcontemporary.louisiana.dk/

Serpentine Gallery Pavilion 2010 według Jeana Nouvela W londyńskim parku Kensington Gardens otwarto kolejny, letni pawilon londyńskiej Serpentine Gallery. Tymczasowy obiekt co roku projektuje inne, znane i cenione biuro, nie mające jeszcze realizacji architektonicznej w Wielkiej Brytanii. Tym razem autorem pawilonu 'Red Sun' jest laureat Nagrody Pritzkera '08.
Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Pawilon letni Hy-Fi projektu The Living. Materiały biodegradowalne we współczesnej architekturze Tymczasowy pawilon na dziedzińcu MoMA PS1 zaprojektowała pracownia architektoniczna The Living. Strukturę wykonano z biodegradowalnych materiałów - cegieł „wyhodowanych" z grzybni i odpadów rolniczych. Realizacja powstała w Nowym Jorku, w ramach Young Architects Program 2014
Materiały kompozytowe i robotyka we współczesnej architekturze. Eksperymentalny pawilon w Stuttgarcie Tymczasowy, eksperymentalny pawilon jest wynikiem półtorarocznej pracy interdyscyplinarnego zespołu studentów i naukowców z Uniwersytetu w Stuttgarcie. Lekka struktura została wykonana z robotycznie wyprodukowanych materiałów kompozytowych, a jej geometrię wywiedziono z budowy skrzydeł chrząszcza  
Duńskie Muzeum Morskie w Helsingør projektu Bjarke Ingels Group (BIG) Duńskie Muzeum Morskie powstało w obrębie 60-letniego doku ze ścianami o grubości 1,5 metra oraz 2,5-metrowej płycie dennej. Konstrukcję żelbetową oczyszczono, a stare muzy połączono stalowymi, przeszklonymi mostami. Budynek, który znalazł się wśród 5 finalistów nagrody im. Miesa van der Rohe zaprojektowała pracownia Bjarke Ingels Group (BIG).
Sunny Hills w Tokio projektu Kengo Kumy. Współczesna architektura japońska Sklep z ciastem ananasowym Sunny Hills to jedna z najnowszych realizacji Kengo Kumy. Zastosowano tu system łączenia Jiigoku-Gumi występujący w tradycyjnej architekturze japońskiej. Lekka drewniana struktura odróżnia sklep od otaczających go betonowych domów
Drewniane wnętrza Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie. Współczesna architektura Holandii Uniwersytet Erazma w Rotterdamie, jeden z przykładów brutalizmu we współczesnej architekturze Holandii, przechodzi wielofazową modernizację. Surowy beton zastąpiły drewniane wnętrza, do których wykonania wykorzystano panele z amerykańskiego czerwonego dębu