Spis treści
- Rozbiórka akademików i wpis do rejestru zabytków
- Akademiki na Winogradach należą do trzech uczelni
- Historia akademików przy Dożynkowej, Jęczmiennej, Ozimej i Starowiejskiej
- Zobacz zdjęcia. Oto rozbierane akademiki w Poznaniu
Rozbiórka akademików i wpis do rejestru zabytków
Babilon został wyremontowany i mieszkają w nim studenci. Feniks i Dewizka istnieją. Ale dwa akademiki przy Dożynkowej 9a i 9c są już w części rozebrane. A dwa, które miały zostać sprzedane, na razie stoją. Wybudowano je w latach 50. Cały kompleks akademicki na Winogradach (7 budynków) wpisano właśnie do rejestru zabytków. To kolejna odsłona głośnej sprawy z Poznania pt. nowe mieszkania w miejscu akademików na Winogradach.
W lipcu 2024 sytuacja wygląda tak: Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Jolanta Goszczyńska, w rozmowie z Radiem Poznań poinformowała, że ochrona konserwatorska obejmuje bryły, elewacje, układ budynków oraz teren pomiędzy nimi. Każde dalsze prace będą wymagały zgody miejskiego konserwatora zabytków. – Kluczowe przy wydawaniu decyzji były wartości historyczne kompleksu – powiedziała. Bo to nie sama architektura jest wybitna (to socrealizm), lecz całe założenie z lat 50. No i to pierwszy powojenny kampus w Poznaniu!
Akademiki na Winogradach należą do trzech uczelni
To niewielkie miasteczko uniwersyteckie. Akademiki należą – a w zasadzie należały – do trzech uczelni. Wszystkie tworzą spójny zespół z jednego czasu. – To cenny kompleks architektury z okresu krótko po wojnie – uważa pani konserwator.
Czy decyzja o wpisie budynków z Dożynkowej ucieszyła tych, którzy walczyli o zachowanie akademików? Niekoniecznie. I wcale nie chodzi o inwestora. Teraz to już i tak ruina – komentują internauci. – W połowie zburzony budynek będzie straszył albo spłonie – oceniają ludzie.
Niewielkie miasteczko uniwersyteckie wpisuje się w historyczną przestrzeń tego miejsca, zaś akademiki to także historia ludzi – argumentowała na sesji RM radna Hanna Owsianna
A wspomnień, związanych z tym miasteczkiem akademickim ludzie mają mnóstwo.
Łezka się w oku kręci, miodowe lata w Babilonie, wypady do Jagienki/Cicika (to akademiki UAM – red.) na rockowe wtorki czy szajbotekę... Ech, to se newrati. I te kultowe dialogi sprzątaczek w poniedziałkowe poranki, które stały się urban legend – wspomina jeden ze studentów na forum Gazety Wyborczej.
Historia akademików przy Dożynkowej, Jęczmiennej, Ozimej i Starowiejskiej
Przypomnijmy. Osiedle powstawało w latach 1952–54. W budowie akademików w ramach czynu społecznego pomagali studenci. To siedem trzypiętrowych budynków między ul. Dożynkową, Oziminą, Jęczmienną i Starowiejską. Ośrodkiem życia studenckiego były do końca lat 80. To tu był słynny klub studencki Nurt. To tu działało kino Kosmos, radio akademickie.
– Tworzenie właściwie i odbudowywanie po wojnie struktury akademickiej, konieczne było miejsce dla studentów i decyzja o zbudowaniu dużego kompleksu dla akademików dla kilku tysięcy studentów była ewenementem w skali Poznania na pewno, bo to było jedyne takie osiedle studenckie, ale myślę, że w skali kraju również możemy na to spojrzeć – powiedziała Jolanta Goszczyńska w rozmowie z radiem.
Czytaj też:
Powojenny modernizm chroniony prawem
Vantage Development buduje osiedle Popowice
5 powodów, dla których warto odwiedzić Stalową Wolę
Z siedmiu budynków znajdujących się w tym kampusie, cztery zajmuje – a w zasadzie zajmował – Uniwersytet Przyrodniczy (obecnie ma jeszcze dwa, też były plany ich sprzedaży, ale uczelnia się z nich wycofała). Dwa są w gestii Uniwersytetu Ekonomicznego, jeden UAM. Zajmijmy się dwoma sprzedanymi budynkami – A i C, o adresach Dożynkowa 9a i 9c. Uniwersytet Przyrodniczy w 2020 r. sprzedał te budynki deweloperowi. Teren jest bowiem położony bardzo korzystnie, blisko jest park Cytadela. W miejscu dwóch burzonych akademików miały więc stanąć nowoczesne apartamentowce.
Dawne akademiki przy Dożynkowej w Poznaniu kupiła spółka Vantage Development.
Jednostka zależna od Emitenta – VD Mieszkania XIX spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu – złożyła najkorzystniejszą ofertę. Nieruchomość zostanie nabyta za cenę 9,5 mln złotych brutto – poinformowali w styczniu 2020 przedstawiciele spółki. – Nieruchomość zostanie przeznaczona na realizację inwestycji mieszkaniowej.
Jesienią 2023 roku spółka dostała zgodę na rozbiórkę. Rozbiórka zaczęła się w styczniu 2024. Zdjęcia, dołączone do tego artykułu, są z maja 2024. Częściowo rozebrane budynki z lat. 50 z widocznymi resztkami wyposażenia, lampami czy firankami powiewającymi na wietrze robią naprawdę przygnębiające wrażenie. Deweloper starał się już o warunki zabudowy, bo dla terenu nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Postępowanie w tej sprawie zawieszono jednak na wniosek samego inwestora latem 2023. Co dalej z akademikami przy Dożynkowej? Niewykluczone, że mieszkania tu powstaną, tyle że jeśli tak, to zgodnie z przepisami muszą wpisać się w charakter istniejącej zabudowy.