Architektura MuratorWydarzeniaBarometr zdrowych domów 2021

Barometr zdrowych domów 2021

Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.

Barometr zdrowych domów 2021

Barometr zdrowych domów to coroczny raport badawczy, który podejmuje próbę diagnozy stanu europejskiego budownictwa w wymiarach zdrowia społeczeństwa i zużycia energii. Od 2015 roku raporty pokazują, jak ważne są warunki panujące w budynkach dla jakości naszego życia, a także jak znaczącym wyzwaniem jest projektowanie obiektów energooszczędnych. Już 29 kwietnia o godz. 13.00 swoją premierę będzie mieć najnowsza edycja Barometru zdrowych domów. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badania opinii Polaków na temat ich warunków mieszkaniowych, planów remontowych, stosunku do ekologii i zdrowego budownictwa.

Dyskusję z udziałem Agnieszki Sosnowskiej, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Konrada Płochockiego, dyrektora generalnego Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Kamila Wyszkowskiego z UN Global Compact Network Poland i Jacka Siwińskiego, prezesa VELUX Polska, poprowadzi dziennikarz Marek Wielgo. Prelegenci poruszą m.in. temat przyszłości „fali renowacji” w naszym kraju, skuteczności programów dofinansowywania termomodernizacji domów oraz ostatnich trendów związanych z ekologią w budownictwie i tego, jak przekładają się one na rzeczywiste wyborów Polaków.

Architektura dla klimatu: kryteria oceny
Architektura dla klimatu: kryteria oceny Architekci stają dziś przed wyzwaniem takiego zaprojektowania tkanki miejskiej i pojedynczego budynku, aby z jednej strony stworzyć środowisko odporne na zdarzenia związane ze zmianą klimatu, a z drugiej przyjazne do życia dla mieszkańców. Jerzy Kwiatkowski z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska PW o nowych wyzwaniach dla architektury i jej ewaluacji w kontekście zmiany klimatu.
V4 Family Houses 2021: najpiękniejsze domy Grupy Wyszehradzkiej Krakowski oddział SARP zaprasza na wystawę „V4 Family Houses 2021”. Wśród kilkunastu najciekawszych domów jednorodzinnych z Czech, Słowacji i Węgier tradycyjnie znalazły się też polskie realizacje. Wybrało je jury pod przewodnictwem architektki Marleny Wolnik.
V4 Family Houses 2020, czyli domy Grupy Wyszehradzkiej w nowej formule Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy „V4 Family Houses 2020”. Spotkanie w formule on-line już  13 kwietnia! „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Kulturalny dom na czas pandemii Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą projektu pracowni exexe Zespół czterech domów w zabudowie bliźniaczej to najnowszy projekt warszawskiej pracowni exexe prowadzonej przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.