Better Urban Life – Warszawa i Zurych, dwie metropolie w trakcie transformacji

i

Autor: Archiwum Architektury

Better Urban Life – Warszawa i Zurych, dwie metropolie w trakcie transformacji

2019-09-30 16:58

Ambasada Szwajcarii w Polsce oraz Polsko-Szwajcarska Izba Handlowa we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej organizują konferencję Better Urban Life. W programie prezentacje, debata i tzw. slam battles z udziałem m.in. prof. Jerzego Hausnera i Wernera Hubera, redaktora magazynu „Hochparterre”.

Zurych i Warszawa to najsilniejsze centra gospodarcze swoich państw. Szybkie tempo urbanizacji stanowi jednak dla władz samorządowych i planistów duże wyzwanie. Jaki kierunek należy obrać? Czy można wypracować wzorce lepszego życia w mieście? Wiadomo, że jakość życia przekłada się na potencjał ośrodków miejskich do przyciągania talentów i współbrzmi z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Punktem wyjścia do dyskusji będą dwa wyjątkowe projekty realizowane w Warszawie i Zurychu. Obecnie zarówno Szwajcaria, jak i Polska budują jednocześnie swoje najwyższe drapacze chmur. Zlokalizowany w centrum Warszawy 230-metrowy biurowiec Varso autorstwa Foster + Partners będzie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Dwie mieszkalne wieże kompleksu Ensemble w Zurychu mają mierzyć jedynie 137 metrów, ale ich projekt musiał uzyskać akceptację w lokalnym referendum. Swoimi doświadczeniami podzielą się współautorzy obu obiektów, Jędrzej Kolesiński, Project Manager w Foster & Partners oraz Andreas Sonderegger, partner w biurze Pool Architects, i Roger Boltshauser, partner w pracowni Boltshauser Architekten.

W dyskusji nad jakością życia i pracy w mieście wezmą także udział architekci, urbaniści oraz  przedstawiciele samorządu i biznesu, w tym Ewa Kuryłowicz z pracowni Kuryłowicz & Associates, Przemo Łukasik z medusagroup, Agnieszka Kalinowska-Sołtys z APA Wojciechowski, Paweł Wierzbicki z firmy Schindler czy Monika Konrad, dyrektor Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju m.st. Warszawy.

Kolejnym punktem programu będą tzw. slam battles, czyli potyczki, podczas których wystąpią m.in. prof. Jerzy Hausner oraz Werner Huber, redaktor szwajcarskiego magazynu architektonicznego „Hochparterre”.

Po południu zaplanowano otwartą część konferencji, skierowaną głównie do młodych architektów i studentów. W wystąpieniach motywacyjnych uznanych projektantów z obu państw będzie mowa o odpowiedzialności za kształtowanie lepszego życia w miastach. Poznamy też założenia głośnego w Szwajcarii manifestu urbanistycznego („Glatt! Manifest dla miasta w tworzeniu”). Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Konferencja „Better Urban Life” jest częścią cyklu Polish-Swiss Innovation Day, który jest organizowany przez Polsko-Szwajcarską Izbę Gospodarczą oraz Ambasadę Szwajcarii w Polsce od 2015r. Współorganizatorami tegorocznej konferencji są Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej oraz firmy Schindler Polska i Geberit.

Konferencja Better Urban Life. Warsaw and Zurich, two metropolitan regions in transformationKiedy: 10 października, godz. 10.00-16.15Gdzie: Centrum Konferencyjne MsMermaid, Warszawa, ul. Wioślarska 8