Architektura MuratorWydarzenia"Bieda hotele" w Monachium

"Bieda hotele" w Monachium

24 prowizoryczne hotele z tanich materiałów stanęły w najbardziej prestiżowych i eleganckich lokalizacjach Monachium. Najnowszy projekt berlińskiego kolektywu raumlabor odnosi się do problemów mieszkaniowych zamożnych miast.

Shabbyshabby Apartments
Fot. Matthias Kestel

W niedawno wydanej książce "13 pięter" Filip Springer opisuje polskie problemy mieszkaniowe. Jednym z nich jest brak wystarczającej liczby mieszkań pod wynajem. Wbrew pozorom również zachodnioeuropejskie miasta coraz częściej mieszą się z rosnącymi cenami czynszów. Temu zagadnieniu poświęcony jest zrealizowany w Monachium najnowszy projekt berlińskiego kolektywu reumlabor.

Stolica Bawarii należy do dziesiątki miast o najwyższym czynszu w Europie. Na zaproszenie Monachijskiego Teatru Kameralnego projektanci z raumlabor zadali pytanie co by się stało, gdyby mieszkańcy nagle porzucili swoje dotychczasowe siedziby i zaczęli budować niewielkie domki na terenie całego miasta. W wyniku projektu "Shabbyshabby Apartments" powstały 24 "bieda hotele" zaprojektowane przez zespoły z całego świata. Każdy z nich można wynająć za 35 Euro za noc (2 osoby ze śniadaniem).

Niewielkie kabiny powstały na trawnikach, dziedzińcach, miejscach parkingowych oraz w parkach i innych miejscach, gdzie dostępny był skrawek wolnego terenu. Nierzadko w najbardziej luksusowych częściach Monachium, jak np. przy Maximiliansstraβe. Założeniem nadrzędnym były niskie koszty realizacji - na budowę każdej z jednostek przeznaczono 250 Euro. Dlatego w większości dwuosobowe domki zbudowano z materiałów z odzysku - ubrań czy gazet - oraz takich, które łatwo ponownie wykorzystać - przede wszystkim drewna.

Kuratorem przedsięwzięcia jest nowy kierownik Monachijskiego Teatru Kameralnego Matthias Lilienthal. W realizację zaangażowani byli studenci Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Monachium. W ramach projektu odbywają się oprowadzania, wykłady i dyskusje poświęcone problemom mieszkaniowym współczesnych miast.

Tagi:
Hotel Rosewood London Położony w pobliżu Covent Garden, City i West Endu pięciogwiazdkowy Rosewood London to jeden z najbardziej luksusowych londyńskich hoteli. Wybudowany w 1914 roku w stylu edwardiańskim według projektu H. Percy’ego Moncktona łączy angielskie dziedzictwo ze współczesnym wyrafinowaniem.
Przebudowa kamienicy pod Wawelem: będzie kolejny hotel Była pierwszą kamienicą w obecnej pierzei ulicy Powiśle. Teraz zyska nadbudowę w konstrukcji z drewna klejonego CLT i zupełnie nową funkcję. Projekt przebudowy opracowało BXB Studio.
Hotel Warszauer w Krakowie Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu. O nowej realizacji pracowni INDO Architekci pisze Marcin Brataniec.
Hotel Crowne Plaza Budapest: kolejna zagraniczna realizacja pracowni Tremend Wnętrza hotelu Crowne Plaza Budapest odnoszą się do niepowtarzalnej atmosfery węgierskiej stolicy pełnej urokliwych placów, uliczek i tętniących życiem kafejek. Architekci warszawskiej pracowni Tremend znakomicie oddali w nich klimat Budapesztu.
Hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Miasto i człowiek według biura Tremend Na warszawskiej Woli, nieopodal ronda Daszyńskiego, powstał pierwszy w Polsce hotel Crowne Plaza Warsaw – The HUB. Projekt wnętrz opracowało biuro Tremend, czerpiąc inspiracje zarówno z tętniącej życiem,  eklektycznej metropolii, jak i wciąż obecnej w niej dzikiej natury.
Pałac Branickich w Warszawie: hołd dla budowniczych powojennego miasta Dobiega końca adaptacja pałaców Branickich i Szaniawskich w Warszawie na butikowy hotel.  Za projekt przebudowy odpowiada studio architektoniczne SIETNICKI ze Szczecina, a za realizację spółka Budizol, znana między innymi z produkcji nowoczesnych prefabrykatów [GALERIA].