Shabbyshabby Apartments

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Matthias Kestel

"Bieda hotele" w Monachium

2015-10-07 14:36

24 prowizoryczne hotele z tanich materiałów stanęły w najbardziej prestiżowych i eleganckich lokalizacjach Monachium. Najnowszy projekt berlińskiego kolektywu raumlabor odnosi się do problemów mieszkaniowych zamożnych miast.

W niedawno wydanej książce "13 pięter" Filip Springer opisuje polskie problemy mieszkaniowe. Jednym z nich jest brak wystarczającej liczby mieszkań pod wynajem. Wbrew pozorom również zachodnioeuropejskie miasta coraz częściej mieszą się z rosnącymi cenami czynszów. Temu zagadnieniu poświęcony jest zrealizowany w Monachium najnowszy projekt berlińskiego kolektywu reumlabor.

Stolica Bawarii należy do dziesiątki miast o najwyższym czynszu w Europie. Na zaproszenie Monachijskiego Teatru Kameralnego projektanci z raumlabor zadali pytanie co by się stało, gdyby mieszkańcy nagle porzucili swoje dotychczasowe siedziby i zaczęli budować niewielkie domki na terenie całego miasta. W wyniku projektu "Shabbyshabby Apartments" powstały 24 "bieda hotele" zaprojektowane przez zespoły z całego świata. Każdy z nich można wynająć za 35 Euro za noc (2 osoby ze śniadaniem).

Niewielkie kabiny powstały na trawnikach, dziedzińcach, miejscach parkingowych oraz w parkach i innych miejscach, gdzie dostępny był skrawek wolnego terenu. Nierzadko w najbardziej luksusowych częściach Monachium, jak np. przy Maximiliansstraβe. Założeniem nadrzędnym były niskie koszty realizacji - na budowę każdej z jednostek przeznaczono 250 Euro. Dlatego w większości dwuosobowe domki zbudowano z materiałów z odzysku - ubrań czy gazet - oraz takich, które łatwo ponownie wykorzystać - przede wszystkim drewna.

Kuratorem przedsięwzięcia jest nowy kierownik Monachijskiego Teatru Kameralnego Matthias Lilienthal. W realizację zaangażowani byli studenci Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Monachium. W ramach projektu odbywają się oprowadzania, wykłady i dyskusje poświęcone problemom mieszkaniowym współczesnych miast.