Architektura MuratorWydarzeniaDla klimatu: bielszy odcień bieli

Dla klimatu: bielszy odcień bieli

The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.

Bielszy odcień bieli dla klimatu
Instalacja The Coolest White, proj. UNStudio i Monopol, fot. Elad Sarig/Design Museum Holon

Projekt można zobaczyć w izraelskim Design Museum Holon, które powstało dziesięć lat temu i z okazji tej rocznicy prezentuje specjalną wystawę State of Extremes. Odnosi się ona do tematu społecznych, technologicznych I środowiskowych kryzysów, które coraz silniej definiują współczesne warunki życia. Pomysł farby zastosowanej w instalacji The Coolest White opracowany został wraz z firmą Monopol Colors i opiera się na technologii fluoropolimerów. Forma znajdującej się na dziedzińcu muzeum rzeźby przywodzić ma na myśl gęstą miejską zabudowę, przy czym część elementów-budynków została pomalowala na czarno, a pozostałe na biało innowacyjnym produktem UNStudio i Monopol Colors. Obok znajduje się kamera termowizyjna pokazująca różnice w temperaturze obu fragmentów instalacji. Wystawę, na której zaprezentowano około 70 projektów, można oglądać do 9 maja.
State of Extremes/The Coolest White 12 grudnia 2019 – 9 maja 2020
Design Museum Holon
www.dmh.org.il

Zielona Stolica Europy 2023: cztery polskie miasta walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.
Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Ekoasfalt made in Poland Politechnika Gdańska i spółka LOTOS Asfalt podpisały umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu „Ekologiczne asfalty”. Jego celem jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni, która przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach.
Zielony Göteborg. Wirtualna podróż studyjna W odpowiedzi na ograniczenia związane z pandemią Göteborg zaprasza w wirtualną podróż studyjną po swoich innowacyjnych ekologicznych budynkach.
Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.