The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.
Instalacja The Coolest White, proj. UNStudio i Monopol, fot. Elad Sarig/Design Museum Holon
Projekt można zobaczyć w izraelskim Design Museum Holon, które powstało dziesięć lat temu i z okazji tej rocznicy prezentuje specjalną wystawę State of Extremes. Odnosi się ona do tematu społecznych, technologicznych I środowiskowych kryzysów, które coraz silniej definiują współczesne warunki życia. Pomysł farby zastosowanej w instalacji The Coolest White opracowany został wraz z firmą Monopol Colors i opiera się na technologii fluoropolimerów. Forma znajdującej się na dziedzińcu muzeum rzeźby przywodzić ma na myśl gęstą miejską zabudowę, przy czym część elementów-budynków została pomalowala na czarno, a pozostałe na biało innowacyjnym produktem UNStudio i Monopol Colors. Obok znajduje się kamera termowizyjna pokazująca różnice w temperaturze obu fragmentów instalacji. Wystawę, na której zaprezentowano około 70 projektów, można oglądać do 9 maja. State of Extremes/The Coolest White 12 grudnia 2019 – 9 maja 2020 Design Museum Holon www.dmh.org.il
Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Politechnika Gdańska i spółka LOTOS Asfalt podpisały umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu „Ekologiczne asfalty”. Jego celem jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni, która przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach.
Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.