Architektura MuratorWydarzeniaDla klimatu: bielszy odcień bieli

Dla klimatu: bielszy odcień bieli

The Coolest White to pomysł UNStudio na walkę ze zmianą klimatu. Przygotowana przez holenderskie biuro instalacja pokryta została specjalną farbą, która może pomóc zredukować efekt wyspy ciepła w miastach.

Bielszy odcień bieli dla klimatu
Instalacja The Coolest White, proj. UNStudio i Monopol, fot. Elad Sarig/Design Museum Holon

Projekt można zobaczyć w izraelskim Design Museum Holon, które powstało dziesięć lat temu i z okazji tej rocznicy prezentuje specjalną wystawę State of Extremes. Odnosi się ona do tematu społecznych, technologicznych I środowiskowych kryzysów, które coraz silniej definiują współczesne warunki życia. Pomysł farby zastosowanej w instalacji The Coolest White opracowany został wraz z firmą Monopol Colors i opiera się na technologii fluoropolimerów. Forma znajdującej się na dziedzińcu muzeum rzeźby przywodzić ma na myśl gęstą miejską zabudowę, przy czym część elementów-budynków została pomalowala na czarno, a pozostałe na biało innowacyjnym produktem UNStudio i Monopol Colors. Obok znajduje się kamera termowizyjna pokazująca różnice w temperaturze obu fragmentów instalacji. Wystawę, na której zaprezentowano około 70 projektów, można oglądać do 9 maja.
State of Extremes/The Coolest White 12 grudnia 2019 – 9 maja 2020
Design Museum Holon
www.dmh.org.il

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.
Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? Xiong'an ma być pierwszym miastem postpandemicznym. To urbanistyczna odpowiedź m.in. na obecny światowy kryzys związany z pandemią COVID-19.
Ocean w transformacji Zamierzony na trzy lata projekt artystyczno-badawczy Territorial Agency: Oceans in Transformation mówi o wpływie ludzkiej działalności na życie oceanów, mórz i rzek naszej Planety.
Architektura i budownictwo proekologiczne: rusza nabór na studia podyplomowe Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej ogłasza nabór na drugą edycję studiów podyplomowych „Architektura i budownictwo proekologiczne”.
Gminy powalczą o tytuł Eco-Miasta Samorządy są siłą napędową wdrażania zasad zrównoważonego rozwoju. W obliczu wyzwań, jakie stwarza globalny kryzys ekologiczny, rusza nowa edycja konkursu Eco–Miasto organizowanego przez ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik „Teraz Środowisko”. Zgłoszenia można wysyłać do końca stycznia 2020 roku.
Architektura protestu Extinction Rebellion Moduły ze sklejki pozwalają na samodzielne i szybkie zmontowanie siedzisk, scen czy wież podczas protestów ulicznych. Skrzynie opracowano na podstawie projektu „U-Build” stworzonego przez Studio Bark ze wschodniego Londynu i wykorzystano już podczas jednej z demonstracji klimatycznych.