Bjarke Ingels, założyciel pracowni Bjarke Ingels Group, znany jest z innowacyjnego podejścia i podważania schematów w dziedzinie architektury. Autor takich realizacji jak Muzeum Tirpitz, interaktywne centrum rozrywki LEGO® House czy wieżowiec VIA 57 w Nowym Jorku w 2016 roku znalazł się w setce najbardziej wpływowych ludzi świata opublikowanej przez magazyn TIME.
W przeciwieństwie do wielu, być może włącznie z nim samym, nie uważam Bjarke Ingelsa za reinkarnację tego czy innego architekta z przeszłości. Według mnie jest on idealnym odzwierciedleniem współczesnego zeitgeistu. Bjarke jest pierwszym ważnym architektem, który uwolnił profesję od strachu. Wyrzucił balast i poszybował. Dzięki temu można go postawić w jednej linii z badaczami z Doliny Krzemowej, którzy chcą sprawić, by świat był lepszym miejscem do życia – komentował to wyróżnienie Rem Koolhaas, były przełożony, a obecnie przyjaciela Ingelsa.
W Warszawie Bjarke Ingels opowie o swoim spojrzeniu na rozwój nowoczesnych miast na świecie i wyzwaniach, przed jakimi stoi współczesna architektura. Z pewnością wspomni też o projekcie wielofunkcyjnego zespołu Towarowa 22, które jego biuro zaprojektowało prawie w samym centrum stolicy. Spotkanie z architektem odbędzie się 20 września w pawilonie wystawowym SARP przy ul. Foksal w Warszawie. Obowiązują zaproszenia.
W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl