Architektura MuratorWydarzeniaBunkier Sztuki – nowa odsłona

Bunkier Sztuki – nowa odsłona

Pawilon wystawowy przy krakowskich Plantach powstał w 1965 roku według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej jako siedziba lokalnego oddziału Biura Wystaw Artystycznych. Rok temu obchodził więc swoje pięćdziesięciolecie, ale dopiero teraz można obejrzeć wystawę poświęconą jego historii. W prezentacji pod tytułem Z mojego okna widać wszystkie kopce nie zabrakło części odnoszącej się do architektury budynku – recenzja Agnieszki Skolimowskiej.

Bunkier Sztuki
Autorka pawilonu, Krystyna Tołłoczko-Różyska, w holu głównym budynku, lata 60. Fot. z Archiwum Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie

Rok temu obchodzono w Krakowie 50. rocznicę otwarcia Pawilonu Wystawowego przy Plantach (od 1994 roku Bunkra Sztuki), jednak dopiero teraz można obejrzeć wystawę poświęconą jego historii (5 marca – 8 maja). W prezentacji pod tytułem Z mojego okna widać wszystkie kopce nie zabrakło części odnoszącej się do architektury budynku. Tym, którzy znają pawilon, tytuł może wydać się zastanawiający. W rzeczywistości przez wiele lat z jego okien nie było widać żadnego kopca, a nawet znajdującego się po sąsiedzku Pałacu Sztuki. Horyzontalne przeszklenie na wysokości pierwszego piętra pozostawało bowiem zasłonięte, tak by wnętrza galerii jak najbardziej przypominały uniwersalną, ciągłą i pozornie neutralną przestrzeń, którą w latach 60. uznano za najwłaściwsze otoczenie dla prezentacji sztuki. Z okazji wystawy okna odsłonięto. To symboliczny nowy rozdział w historii instytucji, rozpoczynający się wraz ze zmianą na stanowisku dyrektorskim, które objęła niedawno Magdalena Ziółkowska.

Bunkier Sztuki
Wejście główne do Bunkra Sztuki, lata 60.. Fot. D. Zawadzki, Archiwum Galerii Bunkier Sztuki w Krakowie

Bunkier Sztuki powstał w latach 1950-1965 według projektu Krystyny Tołłoczko-Różyskiej jako siedziba Krakowskiego Oddziału Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. To obiekt wyjątkowy pod kilkoma względami. W polskiej architekturze powojennej niewiele jest realizacji sygnowanych nazwiskami kobiet. Pawilon Wystawowy to także jeden z bardzo nielicznych przykładów brutalizmu w Polsce, a jednocześnie nietypowa nowoczesna realizacja w kontekście historycznej zabudowy Krakowa. Przysadzista bryła, poprzedzona lekką, rzeźbiarską formą wejścia, została zintegrowana z zabytkowym spichlerzem. – Krystyna Tołłoczko-Różyska była doskonale zaznajomiona z aktualnymi trendami, pracą Le Corbusiera i innych ważnych architektów tamtego czasu. Ale jej budynek wcale nie jest nowoczesny w oczywisty sposób – betonowa fasada odwołuje się do miejsca, w którym się znajduje, do murów obronnych miasta – mówi Paulina Hyła, kuratorka części wystawy poświęconej architekturze Bunkra. Dzięki zaprezentowanym rysunkom możemy prześledzić kolejne etapy projektu. Początkowo architektka zakładała wykończenie fasady od strony Plant charakterystycznymi dla Krakowa materiałami – cegłą i wapieniem. W kolejnej wersji projektu przewidywała wielobarwną kompozycję w technice piropiktury. Ostatecznie jednak zrealizowano trójwymiarowy, betonowy odlew ze śladami szalunku, zaprojektowany we współpracy ze Stefanem Borzęckim i Antonim Hajdeckim. Na archiwalnych zdjęciach widać też przestrzeń ekspozycyjną przed budynkiem, dziś zajmowaną przez ogródek kawiarni.

Porównanie dawnych, emanujących nowoczesnością zdjęć z aktualnym wyglądem pawilonu nie wypada na jego korzyść – siedziba Bunkra Sztuki mocno się zestarzała. Świetnym podsumowaniem na 50-lecie, oprócz wystawy, byłaby gruntowna renowacja.

Tagi:
Wystawy na Wawelu projektu pracowni NArchitekTURA Aranżacje ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu są przykładem osobistych i nowoczesnych interwencji wkomponowanych w historyczne tło miejsca – o projektach ekspozycji pracowni NArchitekTURA piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Nieznane niewiadome: 23. triennale w Mediolanie Triennale w Mediolanie to jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych architekturze i wzornictwu. Tegoroczna wystawa, którą można oglądać jeszcze do 11 grudnia, prezentuje prace ponad 400 artystów, projektantów, architektów i naukowców z ponad 40 krajów, w tym z Polski. Relacja Tomasza Żylskiego.
Botticelli na Zamku Królewskim w Warszawie Projektant aranżacji wystawy, przy opowiadaniu renesansowych historii, podjął ryzyko wypełnienia sali dużą powierzchnią samej czystej formy –  o ekspozycji Botticellego na Zamku Królewskim w Warszawie, autorstwa NArchitekTURY, pisze Adam Orlewicz.
Hokusai. Wędrując… Po wystawie oprowadza Bartosz Haduch Do 5 grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie można oglądać wystawę drzeworytów Katsushiki Hokusaia „Hokusai. Wędrując…”. Projekt aranżacji ekspozycji opracowało biuro NArchitekTURA Bartosza Haducha.
Jadwiga Grabowska-Hawrylak w Lizbonie! Dorobek Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak po raz drugi zostanie zaprezentowana poza Polską. Przez trzy miesiące w siedzibie Trienal de Arquitectura de Lisboa będzie można zobaczyć projekty, rysunki oraz modele najciekawszych obiektów autorstwa architektki.
Biennale architektury w Wenecji 2021: miniprzewodnik Marcina Bratańca i Urszuli Forczek-Brataniec Biennale architektury, chwalone, krytykowane, ogłaszane martwym jak sama Wenecja, i jak ona wciąż wyłaniające się z laguny, to wciąż jeden z najważniejszych punktów węzłowych myślenia o architekturze – piszą w osobistej relacji specjalnie dla „A-m” Marcin Brataniec i Urszula Forczek-Brataniec. Co warto zobaczyć podczas tegorocznego biennale architektury? Prezentujemy autorski przewodnik krakowskich architektów, którym, mimo obostrzeń związanych z pandemią, udało się dotrzeć do Wenecji.