Architektura MuratorWydarzeniaDebata: Unikatowa sala koncertowa w Katowicach. Nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Debata: Unikatowa sala koncertowa w Katowicach. Nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Buro Happold i Konior Studio zapraszają na debatę. O nowym gmachu NOSPR zaprojektowanym według najwyższych standardów akustycznych i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii opowie m.in. architekt Tomasz Konior

Sala koncertowa NOSPR
Fot.: Archiwum Konior Studio

Buro Happold i Konior Studio zapraszają na debatę
Unikatowa sala koncertowa w Katowicach. Nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

29 listopada o godz. 12.15
w sali Noakowskiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej
przy ul. Koszykowej 55 w Warszawie

Prestiżowy dla miasta i regionu gmach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wykreuje prężną kulturalnie przestrzeń w sercu Katowic. Budynek pomieści jedną z największych w Polsce salę symfoniczną dla 1800 widzów, zaprojektowaną według najwyższych standardów akustycznych i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. O kulisach prac projektowych nad tym unikatowym obiektem opowiedzą jej autorzy - Tomasz Konior, architekt ze śląskiej pracowni Konior Studio oraz inżynierowie Sławomir Pastuszka oraz Paweł Lisiak z międzynarodowej firmy inżynierów konsultantów  Buro Happold.

Gmach NOSPR powstanie w ramach rewitalizacji położonych obok hali Spodka terenów dawnej kopalni KWK „Katowice”. Silnie związany z kontekstem mejskim, stworzy razem z sąsiednim placem, parkiem, ogrodami tematycznymi, amfiteatrem, obszarami wodnymi, ścieżkami pieszymi i rowerowymi miejsce dla codziennej aktywności mieszkańców Katowic.
Prosta, rozpoznawalna z dalekiej perspektywy, sylwetka pomieści największą w Polsce salę symfoniczną dla 1800 widzów. Akustykę opracowywała międzynarodowej sławy firma Nagata Acoustics, która może poszczycić się wielkim doświadczeniem w tej dziedzinie m.in. dla sal w Walt Disney Hall w Los Angeles czy nowej filharmonii w Paryżu. Specjalnie na potrzeby projektu został stworzony pierwszy tego typu w Polsce precyzyjny model fizyczny sali w skali 1:10, który posłużył do laboratoryjnego potwierdzenia akustyki wnętrza. W budynku NOSPR znajdą się również mała sala koncertowa, pomieszczenia do pracy i odpoczynku dla muzyków oraz studia nagrań.

Spotkanie na Politechnice Warszawskiej, które będzie miało miejsce 29 listopada o godz. 12:15, będzie już piątym z serii debat Building Talks, które mają na celu propagowanie dialogu pomiędzy inżynierami i architektami w procesie projektowania. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z wyzwaniami, które towarzyszyły autorom podczas prac nad tym unikatowym budynkiem. Pokazany zostanie proces projektowy oraz wypracowane w jego rezultacie innowacyjne rozwiązania. Również tym razem będzie można posłuchać o doświadczeniach projektowych z perspektywy architekta i inżyniera.

Building Talks są wynikiem współpracy pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, międzynarodową firmą inżynierów konsultantów Buro Happold oraz działającą niezależnie od niej Fundacją Happold Trust. Fundacja angażuje się w promocję edukacji, wspieranie nowych technologii, badania oraz szkolenia w szeroko rozumianej branży inżynieryjnej. Wspiera studentów IV roku uczelni technicznych, oferując im płatne praktyki i stypendia.Buro Happold jest globalną firmą inżynieryjno-konsultingową, która od powstania w 1976 roku znacznie zwiększyła swój zasięg oraz portfolio klientów w sektorze publicznym oraz prywantym. Obecnie posiada 29 biur na całym świecie, a na polskim rynku jest obecna od 1997 roku. Firma oferuje wielobranżowe usługi projektowe oraz specjalistyczne doradztwo dla złożonych inwestycji, pojedynczych budynków oraz ich infrastruktury, a także doradztwo w zakresie zrównoważonego projektowania oraz wykorzystania alternatywnych technologii. Firma jest wiodącym audytorem  budynków w Europie w systemach certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM, LEED i DGNB.
Dwa prestiżowe projekty współrealizowane przez zespół Buro Happold, nowa Ambasada Brytyjska oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, otrzymały nagrodę I stopnia w kategorii ‘obiekty oceniane indywidualnie’ w konkursie Budowa Roku 2010.   
www.burohappold.com


Tomasz Konior - architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Założyciel Konior Studio. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Sędzia konkursowy. Współzałożyciel i Wiceprezes Instytutu Współczesnego Miasta.
Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach: laureat 40 UNDER 40, nagrody przyznawanej najlepszym, młodym architektom europejskim i nagrody im. Janosha (CEGŁA Z GAZETY) za wkład w tworzenie i budowanie tożsamości Śląska, finalista BRICK AWARD 2008, nominowany do europejskiej nagrody Miesa Van der Rohe.
Najważniejsze projekty: Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Gimnazjum w Warszawie- Białołęce, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA w Katowicach, przebudowa strefy śródmiejskiej Katowic, Sąd Rejonowy w Rzeszowie oraz nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
www.koniorstudio.pl


Fundacja Happold Trust angażuje się w promocję edukacji, wspieranie nowych technologii, badania oraz szkolenia w szeroko rozumianej branży inżynieryjnej. Wspiera studentów IV roku uczelni technicznych, oferując im płatne praktyki i stypendia. Powstała w 1995 roku przy udziale osób, które były również zaangażowane w powstanie firmy Buro Happold.

„Architekt Wnętrz” już do pobrania! To już szósty numer magazynu „Architekt Wnętrz”, skierowany do wszystkich, którym bliski jest temat projektowania.
Z archiwum „Architektury”: Henryk Buszko o jubileuszu magazynu „Architektura” Życzę ARCHITEKTURZE, aby jej udział w naszym codziennym, zawodowym życiu był coraz bardziej pełny, aby stała się ona nieodzownym, bliskim i serdecznym przyjacielem każdego architekta, aby po nią sięgali coraz częściej wszyscy ci, którym bliskie są sprawy architektury polskiej – pisał w numerze 11/1972 „Architektury” z okazji jej 25-lecia Henryk Buszko, wieloletni prezes SARP i autor ikonicznych projektów nie tylko śląskiej architektury. Obecnie, 50 lat po opublikowaniu artykułu, przypominamy ów tekst z racji innego jubileuszu: 40-lecia pracy Ewy P. Porębskiej, redaktorki naczelnej „Architektury-murator”, miesięcznika kontynuującego tradycję powojennej „Architektury”. O wstęp do publikacji poprosiliśmy dr. Ryszarda Nakoniecznego z Politechniki Śląskiej.
Nowe inwestycje 2023: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2023 roku Wojna w Ukrainie i wywołany nią kryzys gospodarczy w znaczący sposób wpływają na planowanie nowych inwestycji. Niepokojąco wygląda zwłaszcza sytuacja na rynku mieszkaniowym. Według GUS, spada nie tylko liczba pozwoleń na budowę, ale też rozpoczynanych projektów. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które (prawie) na pewno zostaną ukończone w 2023 roku.
Książki o architekturze dla dzieci: nowości i bestsellery Każda większa konferencja architektoniczna w Polsce kończy się postulatem upowszechniania edukacji architektonicznej. Mimo to książek o architekturze dla dzieci, które w interesujący i przystępny sposób tłumaczyłyby, na czym polega projektowanie otaczającego nas świata, wciąż nie ukazuje się zbyt wiele. Prezentujemy zestawienie najciekawszych książek o architekturze dla dzieci. Są wśród nich zarówno bestsellery, jak i nowości wydawnicze.
Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.