Architektura MuratorWydarzeniaDebata: Unikatowa sala koncertowa w Katowicach. Nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Debata: Unikatowa sala koncertowa w Katowicach. Nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

Buro Happold i Konior Studio zapraszają na debatę. O nowym gmachu NOSPR zaprojektowanym według najwyższych standardów akustycznych i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii opowie m.in. architekt Tomasz Konior

Sala koncertowa NOSPR
Fot.: Archiwum Konior Studio

Buro Happold i Konior Studio zapraszają na debatę
Unikatowa sala koncertowa w Katowicach. Nowa Siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia

29 listopada o godz. 12.15
w sali Noakowskiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej
przy ul. Koszykowej 55 w Warszawie

Prestiżowy dla miasta i regionu gmach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wykreuje prężną kulturalnie przestrzeń w sercu Katowic. Budynek pomieści jedną z największych w Polsce salę symfoniczną dla 1800 widzów, zaprojektowaną według najwyższych standardów akustycznych i przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technologii. O kulisach prac projektowych nad tym unikatowym obiektem opowiedzą jej autorzy - Tomasz Konior, architekt ze śląskiej pracowni Konior Studio oraz inżynierowie Sławomir Pastuszka oraz Paweł Lisiak z międzynarodowej firmy inżynierów konsultantów  Buro Happold.

Gmach NOSPR powstanie w ramach rewitalizacji położonych obok hali Spodka terenów dawnej kopalni KWK „Katowice”. Silnie związany z kontekstem mejskim, stworzy razem z sąsiednim placem, parkiem, ogrodami tematycznymi, amfiteatrem, obszarami wodnymi, ścieżkami pieszymi i rowerowymi miejsce dla codziennej aktywności mieszkańców Katowic.
Prosta, rozpoznawalna z dalekiej perspektywy, sylwetka pomieści największą w Polsce salę symfoniczną dla 1800 widzów. Akustykę opracowywała międzynarodowej sławy firma Nagata Acoustics, która może poszczycić się wielkim doświadczeniem w tej dziedzinie m.in. dla sal w Walt Disney Hall w Los Angeles czy nowej filharmonii w Paryżu. Specjalnie na potrzeby projektu został stworzony pierwszy tego typu w Polsce precyzyjny model fizyczny sali w skali 1:10, który posłużył do laboratoryjnego potwierdzenia akustyki wnętrza. W budynku NOSPR znajdą się również mała sala koncertowa, pomieszczenia do pracy i odpoczynku dla muzyków oraz studia nagrań.

Spotkanie na Politechnice Warszawskiej, które będzie miało miejsce 29 listopada o godz. 12:15, będzie już piątym z serii debat Building Talks, które mają na celu propagowanie dialogu pomiędzy inżynierami i architektami w procesie projektowania. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z wyzwaniami, które towarzyszyły autorom podczas prac nad tym unikatowym budynkiem. Pokazany zostanie proces projektowy oraz wypracowane w jego rezultacie innowacyjne rozwiązania. Również tym razem będzie można posłuchać o doświadczeniach projektowych z perspektywy architekta i inżyniera.

Building Talks są wynikiem współpracy pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej, międzynarodową firmą inżynierów konsultantów Buro Happold oraz działającą niezależnie od niej Fundacją Happold Trust. Fundacja angażuje się w promocję edukacji, wspieranie nowych technologii, badania oraz szkolenia w szeroko rozumianej branży inżynieryjnej. Wspiera studentów IV roku uczelni technicznych, oferując im płatne praktyki i stypendia.Buro Happold jest globalną firmą inżynieryjno-konsultingową, która od powstania w 1976 roku znacznie zwiększyła swój zasięg oraz portfolio klientów w sektorze publicznym oraz prywantym. Obecnie posiada 29 biur na całym świecie, a na polskim rynku jest obecna od 1997 roku. Firma oferuje wielobranżowe usługi projektowe oraz specjalistyczne doradztwo dla złożonych inwestycji, pojedynczych budynków oraz ich infrastruktury, a także doradztwo w zakresie zrównoważonego projektowania oraz wykorzystania alternatywnych technologii. Firma jest wiodącym audytorem  budynków w Europie w systemach certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM, LEED i DGNB.
Dwa prestiżowe projekty współrealizowane przez zespół Buro Happold, nowa Ambasada Brytyjska oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, otrzymały nagrodę I stopnia w kategorii ‘obiekty oceniane indywidualnie’ w konkursie Budowa Roku 2010.   
www.burohappold.com


Tomasz Konior - architekt, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Założyciel Konior Studio. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Sędzia konkursowy. Współzałożyciel i Wiceprezes Instytutu Współczesnego Miasta.
Wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach: laureat 40 UNDER 40, nagrody przyznawanej najlepszym, młodym architektom europejskim i nagrody im. Janosha (CEGŁA Z GAZETY) za wkład w tworzenie i budowanie tożsamości Śląska, finalista BRICK AWARD 2008, nominowany do europejskiej nagrody Miesa Van der Rohe.
Najważniejsze projekty: Tyskie Muzeum Piwowarstwa, Gimnazjum w Warszawie- Białołęce, Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej SYMFONIA w Katowicach, przebudowa strefy śródmiejskiej Katowic, Sąd Rejonowy w Rzeszowie oraz nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
www.koniorstudio.pl


Fundacja Happold Trust angażuje się w promocję edukacji, wspieranie nowych technologii, badania oraz szkolenia w szeroko rozumianej branży inżynieryjnej. Wspiera studentów IV roku uczelni technicznych, oferując im płatne praktyki i stypendia. Powstała w 1995 roku przy udziale osób, które były również zaangażowane w powstanie firmy Buro Happold.

Nowe inwestycje 2022: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2022 roku Wbrew początkowym obawom związanym z pandemią COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Część realizacji zaliczyła jednak niewielki poślizg i ich oddanie do użytku przesunięto w czasie. Oto 10 najbardziej wyczekiwanych nowych inwestycji 2022 roku.
Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele Architektura renesansu nawiązywała do wzorów i form klasycznych, a jej twórcy we wszystkich swoich działaniach szukali podstaw naukowych. Prawdziwą aspiracją architekta renesansu było wzniesienie budowli dla samego piękna proporcji, przestronnego wnętrza i wspaniałej, imponującej całości – pisze Ernst Hans Gombrich w monografii „O sztuce”. Publikujemy krótki przegląd podstawowych wiadomości o architekturze renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele.
Rok w architekturze: 10 najlepiej czytanych artykułów 2020 roku Wyniki konkursów na zadaszenie amfiteatru w Łazienkach, wnętrza Świątyni Opatrzności i osiedle Mieszkanie Plus przy Ratuszowej w Warszawie, dom w Bieszczadach projektu medusa group, nowe stacje metra, a także wpływ pandemii na rynek usług architektonicznych i różnice w zarobkach architektów w Polsce i Danii – przypominamy 10 najczęściej czytanych artykułów 2020 roku.
Archiprzepowiednie: co czeka polską architekturę w 2021 roku Co wydarzy się w architekturze w 2021 roku? Jakie wyzwania stoją przed polską architekturą w ciągu nadchodzących miesięcy? Kto odniesie sukces, kto poniesie porażkę i jakie tematy zdominują architektoniczne dyskusje. Przepowiednie na 2021 rok.
Nowe inwestycje 2021: 10 najbardziej wyczekiwanych realizacji 2021 roku Wciąż trudno przewidzieć, w jakim stopniu pandemia wpłynie na planowane inwestycje. Jak podaje GUS, liczba pozwoleń na budowę wydanych w 2020 roku nieznacznie spadła, nieco mniej jest też rozpoczętych realizacji. Czas pokaże, czy ta tendencja się utrzyma. Tymczasem prezentujemy 10 nowych inwestycji, które z pewnością zostaną ukończone w 2021 roku.
Ekstremalne budowy Z zapałem godnym lepszej sprawy dążymy do budowania w miejscach ekstremalnych, kolonizując obszary dotąd nietknięte stopą człowieka. Szukamy lokalizacji pod ziemią, pod wodą, na szczytach gór, lub jeszcze bardziej niezwykłych. Z czego to wynika? Głównie – z ciekawości, niekiedy – z rzeczywistej potrzeby, zawsze – z wyjątkowego uporu. Oskar Grąbczewski przygląda się realizacjom, które ze względu na swoją trudną lokalizację, przesuwają granice naszej wiedzy i możliwości technicznych.