Domy własne architektów

Cosmic House: kosmiczny dom Charlesa Jencksa

2023-08-24 12:05

Wybieracie się do Londynu? Polecamy wizytę w Cosmic House. Zobaczycie, jak mieszkał najsłynniejszy krytyk architektury XX wieku i piewca architektury postmodernistycznej Charles Jencks. Niezwykłe wnętrza w pełni zasługują na to, by określać je mianem Cosmic House.

Cosmic House Charlesa Jencksa

Cosmic House, czyli dawny dom światowej sławy historyka architektury i teoretyka kultury Charlesa Jencksa (1939-2019), mieszczący się w Holland Park w zachodnim Londynie, został udostępniony publiczności pod koniec 2021 roku. Pełni funkcję muzeum i archiwum, a także miejsca pobytów w ramach rezydencji artystycznych (notabene pierwszą rezydentką Kosmicznego Domu była polsko-brytyjska artystka Marysia Lewandowska, która zajmuje się badaniami nad publiczną funkcją archiwów, muzeów i wystaw).

Cosmic House jest jednym z ważniejszych na świecie przykładów postmodernistycznej architektury i wzornictwa oraz jedynym w Wielkiej Brytanii wpisanym na listę zabytków pierwszego stopnia powojennym domem. Przebudowę wiktoriańskiej willi Charles i Maggie Jencks rozpoczęli w 1978 roku (współpraca projektowa: Terry Farrell, Piers Gough, Eduardo Paolozzi, Michael Graves, Allen Jones i inni). Jako duchowa przestrzeń postmodernizmu Cosmic House stał się miejscem spotkań najbardziej znanych architektów i osobowości kultury tamtych czasów. Jego pełna symboli architektura, złożona ikonografia i kosmiczne odniesienia są przesycone wiedzą i charakterystycznym dowcipem Jencksa.

Zwiedzanie domu Charlesa Jencksa

Domem zarządza nowo utworzona Fundacja Jencksa, która udostępniając archiwum krytyka oraz jego obszerną bibliotekę, chce zachęcać do badania architektury i kultury końca XX i początku XXI wieku. Zwiedzanie Cosmic House odbywa się w małych grupach. Budynek jest obecnie otwarty od środy do piątku w godzinach 12.30 - 17.00. Wizyty można rezerwować za pośrednictwem strony internetowej: www.thecosmichouse.com.

Gdzie znajduje się Cosmic House