Klub Zodiak

i

Autor: fot. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

wystawy

Czarny Kot w Zodiaku. Wystawa "Teren prywatny" o samowolach budowlanych w pawilonie przy Chmielnej

2024-06-05 15:53

Od 14 czerwca do 21 lipca w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak będzie można oglądać wystawę „Teren prywatny”, której kuratorem jest Kuba Żary.

Spis treści

 1. Wystawa "Teren prywatny" w Zodiaku o samowolach jak Czarny Kot - oczami artystów
 2. Ile kosztują bilety na Zodiakowe wcielenie wystawy "Teren prywatny" z Wrocławia?
 3. Czym zainspirowana była wystawa "Teren prywatny"?
 4. Kurator, Kuba Żary jednym z tych, którzy podjęli temat lat 90. w Polsce

Wystawa "Teren prywatny" w Zodiaku o samowolach jak Czarny Kot - oczami artystów

Na wystawie w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak zostaną pokazane interpretacje, autorstwa sześciorga współczesnych artystów, przykładów samowoli budowlanej, jak choćby nieistniejący już, lecz kultowy Czarny Kot - sukcesywnie rozbudowywany hotel z restauracją, w której często odbywały się stypy, znajdujący się naprzeciwko cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Osoby artystyczne, które wzięły udział w wystawie to:

 • Olga Budzan,
 • Agnieszka Dybowska,
 • Vinicius Libardoni,
 • Szymon Rogiński,
 • Łukasz Stokłosa
 • Andrzej Tobis.
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Ile kosztują bilety na Zodiakowe wcielenie wystawy "Teren prywatny" z Wrocławia?

Wystawa ta była wcześniej pokazywana (od września do listopada 2023 roku) w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisała wówczas Agata Biskupska-Kosmala, wystawa podejmuje temat polskich samowoli budowlanych z przełomu XX i XXI wieku. Nie próbuje jednak szukać odpowiedzi na pytanie „dlaczego”, ale „jak” realizowane były i są architektoniczne samoróbki. Organizatorzy nie informują o tym, czy warszawska wystawa będzie się czymś różniła od wrocławskiej.

Wstęp - jak na wszystkie wystawy w Zodiaku - jest bezpłatny.

 • Miejsce: Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
 • Adres: pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4
 • Godziny otwarcia:
 • od wtorku do piątku w godz. 15-19,
 • w soboty i niedziele w godz. 12-19.

Czym zainspirowana była wystawa "Teren prywatny"?

Sami organizatorzy, tłumacząc wybór tematu, piszą, że samowole budowlane interesują ich jako przejaw epoki transformacji:

Wystawa „Teren prywatny” zainspirowana została polskimi samowolami budowlanymi przełomu XX i XXI wieku – okresu, w którym uginający się pod ciężarem kryzysów schyłkowy komunizm i konstruowany naprędce, rodzący się w chaosie kapitalizm dały asumpt do wykształcenia się szeregu alternatywnych praktyk architektonicznych. Budynki-samoróbki stanowią interesującą ilustrację ducha tej epoki, oddając jej aspiracje czy preferencje estetyczne w doskonalszy niż jakakolwiek legalna architektura sposób.

Bukowina Tatrzańska samowola dach wypadek

i

Autor: ART SERVICE Słynna samowola budowlana - budynek wypożyczalni sprzętu w Bukowinie Tatrzańskiej, z której wiatr zdmuchnął dach, zabijają 3 osoby. Do tragedii doszło w 2020 roku

Kurator, Kuba Żary jednym z tych, którzy podjęli temat lat 90. w Polsce

Wystawa ta wpisuje się zatem w nurt refleksji nad latami 90. w Polsce, powiązanej czasowo z pojawieniem się mody na tą epokę - przypomnijmy tu choćby cieszącą się powodzeniem wystawę fotografii Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90, pokazywaną w Muzeum Warszawy od października 2022 do lutego 2023 roku, czy ostatnią książkę Anny Cymer Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji. Jej tematyka może także nasuwać na myśl skojarzenia z ostatnim zainteresowaniem badaczy twórczością wernakularną – nieprofesjonalną i tworzoną przez anonimowe osoby.

Teren prywatny

i

Autor: materiały prasowe Zodiak Warszawski Pawilon Architektury wizytówka wystawy