Spis treści
- Wystawa "Teren prywatny" w Zodiaku o samowolach jak Czarny Kot - oczami artystów
- Ile kosztują bilety na Zodiakowe wcielenie wystawy "Teren prywatny" z Wrocławia?
- Czym zainspirowana była wystawa "Teren prywatny"?
- Kurator, Kuba Żary jednym z tych, którzy podjęli temat lat 90. w Polsce
Wystawa "Teren prywatny" w Zodiaku o samowolach jak Czarny Kot - oczami artystów
Na wystawie w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak zostaną pokazane interpretacje, autorstwa sześciorga współczesnych artystów, przykładów samowoli budowlanej, jak choćby nieistniejący już, lecz kultowy Czarny Kot - sukcesywnie rozbudowywany hotel z restauracją, w której często odbywały się stypy, znajdujący się naprzeciwko cmentarza Powązkowskiego w Warszawie. Osoby artystyczne, które wzięły udział w wystawie to:
- Olga Budzan,
- Agnieszka Dybowska,
- Vinicius Libardoni,
- Szymon Rogiński,
- Łukasz Stokłosa
- Andrzej Tobis.
Ile kosztują bilety na Zodiakowe wcielenie wystawy "Teren prywatny" z Wrocławia?
Wystawa ta była wcześniej pokazywana (od września do listopada 2023 roku) w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Jak pisała wówczas Agata Biskupska-Kosmala, wystawa podejmuje temat polskich samowoli budowlanych z przełomu XX i XXI wieku. Nie próbuje jednak szukać odpowiedzi na pytanie „dlaczego”, ale „jak” realizowane były i są architektoniczne samoróbki. Organizatorzy nie informują o tym, czy warszawska wystawa będzie się czymś różniła od wrocławskiej.
Wstęp - jak na wszystkie wystawy w Zodiaku - jest bezpłatny.
- Miejsce: Warszawski Pawilon Architektury Zodiak
- Adres: pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4
- Godziny otwarcia:
- od wtorku do piątku w godz. 15-19,
- w soboty i niedziele w godz. 12-19.
Czym zainspirowana była wystawa "Teren prywatny"?
Sami organizatorzy, tłumacząc wybór tematu, piszą, że samowole budowlane interesują ich jako przejaw epoki transformacji:
Wystawa „Teren prywatny” zainspirowana została polskimi samowolami budowlanymi przełomu XX i XXI wieku – okresu, w którym uginający się pod ciężarem kryzysów schyłkowy komunizm i konstruowany naprędce, rodzący się w chaosie kapitalizm dały asumpt do wykształcenia się szeregu alternatywnych praktyk architektonicznych. Budynki-samoróbki stanowią interesującą ilustrację ducha tej epoki, oddając jej aspiracje czy preferencje estetyczne w doskonalszy niż jakakolwiek legalna architektura sposób.
Kurator, Kuba Żary jednym z tych, którzy podjęli temat lat 90. w Polsce
Wystawa ta wpisuje się zatem w nurt refleksji nad latami 90. w Polsce, powiązanej czasowo z pojawieniem się mody na tą epokę - przypomnijmy tu choćby cieszącą się powodzeniem wystawę fotografii Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90, pokazywaną w Muzeum Warszawy od października 2022 do lutego 2023 roku, czy ostatnią książkę Anny Cymer Długie lata 90. Architektura w Polsce czasów transformacji. Jej tematyka może także nasuwać na myśl skojarzenia z ostatnim zainteresowaniem badaczy twórczością wernakularną – nieprofesjonalną i tworzoną przez anonimowe osoby.