Dom Artysty BXB Studio Bogusław Barnaś

i

Autor: Archiwum serwisu Dom Artysty projektu BXB Studio Bogusław Barnaś

Dom Artysty jednym z projektów nagrodzonych w konkursie 20+10+X World Architecture Community Awards

2015-01-07 15:01

Dom Artysty projektu BXB Studio - Bogusław Barnaś znalazła się wśród zwycięzców 18 cyklu międzynarodowego konkursu 20+10+X World Architecture Community.

Nagroda 20+10+X World Community Award przyznawana jest przez międzynarodową społeczność architektoniczną, do której należą m.in. projektanci, krytycy, redaktorzy, przedstawiciele instytucji wystawienniczych. Jednym z projektów nagrodzonych w 18 cyklu jest Dom Artysty pracowni BXB Studio Bogusław Barnaś.

Dom Artysty to kontynuacja i przetworzenie koncepcji Domu Zagrodowego. Projekt powstawał równolegle na bazie modelu fizycznego i modelu komputerowego, co pozwoliło w sposób pełny i wyczerpujący zrozumieć i zdefiniować przestrzeń działki, jej otoczenia, formę i funkcję domu jak również potrzeby klienta.

Jako pierwszy powstał niewielki model roboczy w skali 1:500, który nakreślił pierwsze założenia. Pozwolił wyciągnąć pierwsze wnioski jak np. wykreowanie ramy widokowej w przestrzeni wejściowej - ujętej pomiędzy czterema inaczej zdefiniowanymi kubaturami domu. Również na tym etapie architekci zdecydowali się na integrację wizualną garażu z domem - pełni on funkcje podpory dla nadwieszonej kubatury. Następnie powstał model w skali 1:100, który pozwolił zdefiniować nie tylko formę domu korespondującą z sąsiednią zabudową, ale również jego funkcję.

Na bazie otrzymanej formy, którą nazwaliśmy Domem Zagrodowym, rozpoczęliśmy pracę nad kolejnym – trzecim modelem fizycznym – mającą na celu nadanie bardziej ekspresyjnej, ekstrawaganckiej i artystycznej stylistyki projektowanego obiektu. - mówi Bogusław Barnaś z BXB Studio.

Kształt domu zarówno w wersji Domu Zagrodowego jak i Domu Artysty nawiązuje do sąsiedniej zabudowy dzięki charakterystycznej linii dachu. Z kolei funkcją i ekspresyjną formą odpowiada na potrzeby klienta – współczesnego artysty i twórcy.

Jednym z założeń stylistycznych było osiągnięcie emocjonalnego napięcia przeciwstawnych form. Ekspresyjna nadwieszona bryła skontrastowana z prostą bryłą przyziemia tworzy równowagę obrazującą przeciwstawne nastroje, formy, barwy i faktury. Nadwieszona, korodująca i zmienna w czasie dynamiczna bryła z kortenu jest oddzielona od horyzontalnego, betonowego, chropowatego przyziemia dwiema sześciennymi kubaturami, będącymi łącznikami i podporami dla przeciwstawnych brył. Te dwie formy pokryte vitrolitem (przemysłowym mlecznym szkłem) to wolnostojący garaż oraz hol wejściowy do domu.

W charakterystyczny sposób zaprojektowano dojazd i dojście do domu. Zestawione ze sobą bryły poszczególnych stref funkcjonalnych tworzą spektakularną ramę widokową.

Właściwa część mieszkalna zlokalizowana w nadwieszonej bryle, dostępna jest poprzez klatkę schodową oraz windę. Jest w całości przeszklona i otwarta na rozległy widok, jednocześnie zamknięta na drogę i zabudowę sąsiednią. To pozwoliło zachować prywatność i intymność przy jednoczesnym znaczącym przeszkleniu strefy dziennej. Przestrzeń domu została zaaranżowana na jednym otwartym i czytelnym poziomie.

W betonowej przestrzeni przyziemia przewidziane zostały przestrzenie pomocnicze, techniczne, strefa gości oraz zewnętrzny taras z basenem. Jej zewnętrzna surowa faktura betonu z odciśniętymi słojami drewna stanowi formę podstawy domu, osadzonej w stromym zboczu działki.