Architektura MuratorWydarzeniaDomki fińskie w Warszawie - otwarcie wystawy "Warszawski Jazdów"

Domki fińskie w Warszawie - otwarcie wystawy "Warszawski Jazdów"

Wybudowane po wojnie jednorodzinne domki fińskie na terenie Jazdowa miały być jedynie tymczasowym osiedlem robotniczym. Przetrwały ponad 70 lat i wszystko wskazuje na to, że część z nich pozostanie stałym elementem architektury Warszawy. Wystawa "Warszawski Jazdów" pokazuje historię niezwykłego miejsca w centrum miasta

Wystawa „Warszawski Jazdów” miała odbyć się już kilka miesięcy temu. Została odwołana na krótko przed otwarciem, ze względu na wycofanie się ze współpracy pratnera administrującego gablotami wystawienniczymi, w których miała być zaprezentowana ekspozycja. 27 czerwca 2014 o godzinie 18.30 wystawa otworzy się innej niż pierwotnie planowano lokalizacji, w niedalekiej odległości od osiedla domków fińskich.

„Warszawski Jazdów” to okazja do odkrycia i poznania historii wyjątkowego zakątka Warszawy. W sąsiedztwie sejmu oraz innych reprezentacyjnych gmachów rządowych znajduje się osiedle małych, drewnianych domków, których projekty miał zatwierdzać sam Alvar Aalto. O zapomnianym, choć znajdującym się w samym centrum stolicy miejscu zrobiło się głośno po tym, jak domkom fińskim zaczęło grozić wyburzenie. W kwietniu Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy zaprosił organizacje pozarządowe do składania ofert na prowadzenie działalności społeczno-kulturalnej w 12 obiektach. Podobnie jak w ubiegłym roku w jednym z nich działalność prowadzić będzie "Wymiennik. Społecznościowy system wymiany".

Osiedle Jazród ma szczególną historię – jest efektem reparacji wojennych jakie Finlandia musiała świadczyć po II wojnie światowej na rzecz Związku Radzieckiego, który przekazał Polsce 500 rozebranych fińskich budynków, które stanęły na terenie całego kraju, w tym 90 w Jazdowie. Było to pierwsze osiedle wybudowane w powojennej Warszawie. Powstało w 1945 roku z przeznaczeniem na tymczasowe lokale dla pracowników Biura Odnowy Stolicy. Pomimo, że miało funkcjonować jedynie przez 5 lat, Istnieje już ponad 70.

Wernisaż odbędzie się w piątek 27 czerwca 2014 o godzinie 18.30.Wystawę będzie można oglądać od 27 czerwca do 31 sierpnia przed Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

Warszawa z drona: nowy fotoplan stolicy Jak wygląda Warszawa z lotu ptaka? W stołecznym serwisie mapowym jest już dostępny nowy fotoplan, który powstał na podstawie zdjęć lotniczych wykonanych wiosną tego roku.
Ogrody Ulricha: WXCA rewitalizuje teren przed centrum handlowym Wola Park [NOWE WIZUALIZACJE] Ogrody Ulricha WXCA projektuje jako wielofunkcyjną przestrzeń służącą nie tylko klientom centrum handlowego Wola Park, ale też okolicznym mieszkańcom. Koncepcja powstała na podstawie wielostopniowego procesu konsultacji. Budowa ma się rozpocząć wiosną 2021 roku.
Modernizacja willi na Starym Żoliborzu – Kulczyński Architekt Jedna z ostatnich realizacji pracowni Kulczyński Architekt to przebudowa kilkudziesięcioletniej willi na Starym Żoliborzu. Obiekt zyskał przeszklone skrzydło od strony ogrodu i zupełnie nową aranżację wnętrz.
Ciasteczka na Foksal: Grzegorz Stiasny Mimo estetycznej rezerwy dla eklektycznych fasad uważam, że zdecydowanie trafniejsze etycznie są decyzje remontowania i ratowania tych domów. Nie mam śmiałości niszczenia tego, co stworzyli starsi o pokolenia koledzy po fachu. Cieszą więc odnowione kamienice przy ulicy Foksal. Nawet gdy ich dekoracje – świadectwo minionej epoki – zupełnie nie mieszczą się w moim guście – o modernizacji kamienic na Foksal w Warszawie pisze Grzegorz Stiasny.
Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci Po dwunastu latach od rozpoczęcia prac projektowych Elektrownia Powiśle została udostępniona mieszkańcom. Po zmodernizowanym zespole oprowadzili nas projektanci z APA Wojciechowski Architekci [GALERIA].
Fabryka PZO: zespół biurowo-mieszkalny na warszawskiej Pradze Dobiegła końca realizacja inwestycji pod nazwą Fabryka PZO. W ramach przedsięwzięcia modernizacji poddane zostały zabudowania dawnych zakładów optycznych na Kamionku. Za projekt przebudowy pofabrycznych obiektów odpowiada warszawska pracownia Konkret Architekci.